Depresia na COVID koni

Pociťujete príznaky depresie? Nie ste v tom sami a existuje cesta von

Neistota ohľadom priebehu pandémie a jej dosahu nie je jediná vec, ktorá môže naštrbiť duševné zdravie. Mnohí môžu žiť v strachu, že sa oni alebo ich blízki nakazia vírusom, alebo budú mať zdravotné problémy kvôli očkovaniu. Veľa z nás prišlo o prácu, niektorí prišli o svojich blízkych a ešte viacerí po prvýkrát pociťujú príznaky depresie…. Prečítať celé

Neistota ohľadom priebehu pandémie a jej dosahu nie je jediná vec, ktorá môže naštrbiť duševné zdravie. Mnohí môžu žiť v strachu, že sa oni alebo ich blízki nakazia vírusom, alebo budú mať zdravotné problémy kvôli očkovaniu. Veľa z nás prišlo o prácu, niektorí prišli o svojich blízkych a ešte viacerí po prvýkrát pociťujú príznaky depresie.

Život uprostred pandémie môže spôsobiť pretrvávajúce myšlienky o smrteľnosti. Kroky v oblasti verejného zdravia zavedené na spomalenie šírenia vírusu, vrátane zrušenia verejných podujatí, sociálneho dištancovania a života v karanténe, môžu byť hnacou silou depresie.

Depresia je definovaná ako vážna porucha nálady, ktorá spôsobuje vážne symptómy, ktoré ovplyvňujú to, ako sa cítite, myslíte a zvládate každodenné činnosti. Od spánku po prácu môže depresia zmeniť každý aspekt nášho života.

Existujú určité opatrenia, ktoré môžu zmierniť ťažkú ​​​​emocionálnu váhu depresie a v tomto článku si predstavíme niekoľko užitočných tipov.

 

Ak nie sme slepou súčasťou systému a žijeme podľa vlastných názorov a rozhodnutí, v súlade s morálkou, svedomím a našou jedinečnosťou, nebudeme sa cítiť vďaka zákazom tak uväznení a bezmocní.

INZERCIA

Preprogramujte negatívne myšlienky

Môže byť ľahké uviaznuť v pretrvávajúcom stave negativity. Preformulovanie svojich myšlienok o pandémii môže pomôcť odhaliť to pozitívne – ako vždy! Ak ste unavení z izolácie, myslite len na čas navyše, ktorý máte. Môžete začať s knihou, ktorú ste vždy chceli prečítať alebo si nájsť nový koníček. A hoci sa to môže zdať nekonečné, pamätajte, že súčasná situácia je dočasná.

Keď sa viac zblížite sami so sebou a porozmýšľate nad tým, čo vás v živote baví a desí najviac, bude sa vám jednoduchšie rozhodovať o vašich aktivitách i myšlienkach. Ak nie sme slepou súčasťou systému a žijeme podľa vlastných názorov a rozhodnutí, v súlade s morálkou, svedomím a našou jedinečnosťou, nebudeme sa cítiť vďaka zákazom tak uväznení a bezmocní.

Navyše táto skúsenosť môže pomôcť poskytnúť odolnosť voči budúcim výzvam.

 

Rozmýšľajte nad svojou perspektívou

Je v poriadku cítiť sa rozrušený a uznať sebe a ostatným, že sú to ťažké časy. Napriek tomu by to mohla byť príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo si ceníte alebo čo naozaj chcete robiť vo svojom živote. Ak sa na toto obdobie pozriete ako na úmyselné nechodenie do reštaurácií a barov, možno si uvedomíte, že sa vám môže dariť aj bez týchto rutín. Keď pandémia a núdzová situácia pominie, možno ešte viac oceníte slobodu chodiť do posilňovne alebo tráviť čas s priateľmi.

Pandémia môže vyvolať myšlienky na úmrtnosť. Pozitívny spôsob myslenia o úmrtnosti je rozpoznať, čo je pre vás v živote skutočne dôležité, čo môžu byť zmysluplné vzťahy, prispievanie k zlepšeniu spoločnosti alebo tvorivosť.

To, že nemôžeme komunikovať s ľuďmi tvárou v tvár, neznamená, že musíme byť izolovaní a pasívni. Je normálne pociťovať úzkosť, ale môžeme túto skúsenosť spracovať, zostať aktívni a spojení, udržiavať čo najviac rutiny a vybudovať si odolnosť.

 

Nezabúdajte na fyzickú aktivitu!

Urobte zo starostlivosti o seba prioritu

Starostlivosť o seba znamená starať sa o svoje fyzické, emocionálne, duševné a duchovné zdravie. Zamerajte sa na 30 minút fyzickej aktivity denne, tri až päť dní v týždni – pretože sa ukázalo, že zlepšuje príznaky depresie.

Praktizovanie všímavosti a vyberanie myšlienok môže pomôcť zlepšiť vaše emocionálne aj duševné zdravie. Život môže byť rýchly a hektický, ale nezabudnite si nájsť čas na starostlivosť o seba!

 

Zostaňte produktívni

Či už pracujete z domu, alebo ste jedným z miliónov ľudí bez práce, či dôležitým pracovníkom, ktorý statočne čelí každému pracovnému dňu, začnite každý deň ustlaním postele. Môže sa to zdať ako maličkosť, no ustlanie postele každé ráno súvisí s lepšou produktivitou, väčším pocitom pohody a silnejšími schopnosťami držať sa svojho plánu. V podstate, začať deň dokončením jednej úlohy povedie k ďalšej, potom ďalšej a tak ďalej. Ide o to, aby ste sa zamerali na produktivitu, aby ste svojmu dňu dodali štruktúru. Neštruktúrovaný čas môže viesť k pasivite a postupne aj k depresii.

 

Počúvajte hudbu

Počúvanie hudby je zábavné a má skvelé výhody pre naše duševné zdravie. Jedna štúdia zistila, že hudobná terapia je bezpečný a nízkorizikový spôsob, ako znížiť depresiu a úzkosť – samozrejme typ hudby je dôležitým faktorom. Najväčšie výhody pre psychickú pohodu všeobecne ponúka klasická a meditačná hudba.

Moderná muzikoterapia bola vyvinutá po druhej svetovej vojne na pomoc vojakom s posttraumatickou stresovou poruchou. Po tom, čo si sestry a lekári všimli pozitívne fyzické a emocionálne reakcie na hudbu, začali najímať hudobníkov, ktorí pomáhali liečiť pacientov.

 

Obmedzte kontakt so správami

Oddýchnite si od noviniek. Neustály prúd príbehov a informácií o pandémii a niekedy protirečivé informácie môžu každého premôcť a frustrovať. Takže odložte telefón, vypnite televízor alebo zostaňte mimo počítača. Ostaňte v zdravom kontakte s médiamí, tak aby ste mali potrebný prísun informácií  – a uistite sa, že to nie je práve pred spaním.

Taktiež je veľmi dôležité aký zdroj informácií si vyberiete! Dezinformácie a fámy o COVID-19 môžu spôsobiť strach, neistotu, stres a v konečnom dôsledku viesť k pocitom depresie.

 

Cestujte a objavujte nové miesta, dá sa to aj bezpečne!

Zostaňte pripojení

Čas osamote môže byť prospešný pre vaše duševné zdravie. Ale prílišná izolácia môže viesť k zvýšeným pocitom smútku a v konečnom dôsledku k depresii.

Koniec koncov, sme vo svojej podstate spoločenské stvorenia. Ak sa nemôžete stretnúť osobne, zdieľajte kávu alebo drink s priateľmi a rodinou prostredníctvom videohovorov. Buďme vďační za technológiu, ktorá nám umožnila vidieť našich blízkych aj v týchto časoch sociálneho dištancovania.

 

Hľadajte pomoc

V niektorých prípadoch tieto tipy nemusia stačiť na to, aby vám pomohli zvládnuť depresiu súvisiacu so súčasným stavom spoločnosti. V takom prípade môže byť najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. Je dôležité pochopiť, že hľadanie pomoci je znakom sebaúcty a sily, nie slabosti!

 

Všetkým prajem pevné psychické aj fyzické zdravie a veľa elánu do každého dňa.

Pokračujte na ďalší príspevok »