Tlačenie fotiek je opäť v móde, mladí sa neboja vrátiť k minulosti

Tlačená fotografia ešte nevymrela. Práve naopak, stojí na prahu novej životnej etapy.
Vydané 25. januára 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Tlačená fotografia ešte nevymrela. Práve naopak, stojí na prahu novej životnej etapy.

 

Nástup digitálnej fotografie nebol pre tlač fotiek katastrofou. Tou sa stal až príchod digitálnej fotografie do sveta mobilných telefónov, ktoré umožnili ukladať všetky fotografie do vlastnej pamäte a odtiaľ ich zdieľať internet, kde sú k dispozícii kedykoľvek, odkiaľkoľvek a komukoľvek. Tlač fotiek sa tak stala prakticky zbytočnou, pretože displej päť či šesťpalcového mobilu dokáže zobraziť akúkoľvek fotku vo výbornej kvalite a do pamäte sa ich vojdú aj desiatky tisíc.

 

Dôvod, prečo predchádzajúce generácie tlačili fotografie vo veľkom, je celkom prozaický: nemali inú možnosť. Ak chceli vidieť fotografie, ktoré zachytili na fotoaparát, museli ich najprv nechať vyvolať. Preto sa v šuflíkoch a fotoalbumoch kopili aj také fotografie, ktoré boli duplicitné s inými, boli nekvalitné alebo úplne bez akejkoľvek výpovednej hodnoty.

 

Podľa magazínu Freedom Paper sa v roku 2016  zaznamenalo na mobilné telefóny a jednoúčelové fotoaparáty 1,1 bilióna fotografií. V roku 2020 to má byť až 1,4 bilióna. Neprekvapivo sa takmer absolútna väčšina týchto fotografií nikdy nedostane na papier.

INZERCIA

 

Tlač fotografií na štandardný fotopapier sa stala akousi nostalgiou, ktorá sa však pomaly vracia späť do pozornosti nových generácií. Magazín InfoTrends poukázal na skutočnosť, že generácia takzvaných Mileniálov (rok narodenia medzi 1981 až 2000) nezanevrela na tlač fotografií, hoci v porovnaní s predchádzajúcou generáciou X fotia až o 60 percent viac. Tlač fotografií však využívajú prevažne vtedy, keď chcú niekoho obdarovať, keď chcú z fotografií spraviť fototesnu alebo zrenovovať staršie rodinné fotografie a uchovať ich tak vo fyzickej podobe aj pre nasledujúce desaťročia.

 

Budúcnosť tlačenej fotografie nachádzame predovšetkým v nasledovnom kontexte:

  • zakladanie nových rodinných fotoalbumov;
  • tvorba fotostien a rozmerných fotokoláží ako interiérového doplnku;
  • používanie vlastných fotiek namiesto obrazov;
  • séria fotiek ako darček pre rodinu, priateľov;
  • vedľajšia aktivita na párty, oslavách a eventoch, kde je súčasťou zábavy aj zhotovovanie vtipných momentiek, ktoré sa vytlačia pre spomienku;

 

Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia začnú vracať k tlačenej fotografii, je aj jednoduchosť ich tlače vo vysokej kvalite. Moderné atramentové tlačiarne sú dnes lacné a ak disponujú takzvaným tankovacím systémom pre atrament, cena jednej fotografie vytlačenej na papier je doslova zanedbateľná – doslova na úrovni zopár eurocentov.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »