To, ako konáme dnes v oblasti klímy, ovplyvní naše nenarodené deti
Klimatické opatrenia a hlas nenarodených: Komisára pre budúce generácie by mala mať každá krajina Pred siedmimi rokmi sa politička Sophie Howe stala vôbec prvou komisárkou pre budúce generácie vo svete. Howe bola ochrankyňou záujmov budúcich generácií vo Walese a poskytovala rady o dlhodobých víziách waleskej vláde – vrátane klímy. Je to rola, ktorá dáva zmysel,… Prečítať celé
Klimatické opatrenia a hlas nenarodených: Komisára pre budúce generácie by mala mať každá krajina
Pred siedmimi rokmi sa politička Sophie Howe stala vôbec prvou komisárkou pre budúce generácie vo svete. Howe bola ochrankyňou záujmov budúcich generácií vo Walese a poskytovala rady o dlhodobých víziách waleskej vláde – vrátane klímy.
Je to rola, ktorá dáva zmysel, no zároveň vyvoláva množstvo zložitých otázok. Ako môže niekto na Zemi zastupovať ľudí, ktorí sa narodia napríklad o päť, 50 alebo 100 rokov? „Vždy hovorím, že tak trochu zastupujem nenarodených, ale oni sa so mnou veľmi často nerozprávajú,„“ hovorí Howe. „S presnosťou nevieme, čo budú budúce generácie potrebovať.“
To však neznamená, že by sme to nemali skúšať. Keďže klimatické vplyvy sa budú časom iba zhoršovať. Vlády, spoločnosti, filozofi a mladí ľudia majú čoraz väčšiu úlohu. Ich dnešné rozhodnutia ovplyvňujú blaho miliárd ľudí, ktorí budú žiť v budúcnosti. Ukazuje sa, že existujú rôzne spôsoby, ako zahrnúť vplyv našich potomkov do súčasných opatrení v oblasti klímy, od nových prístupov k právnym prípadom a občianskym zhromaždeniam až po komisárov budúcich generácií, ako je Howe a prehodnotenie tradičných spôsobov myslenia z dlhodobého hľadiska.
Komisár pre vaše pra-pra-pravnúčatá
Klimatické zmeny a medzigeneračné problémy sú len kvapkou v mori, čo sa týka dlhodobých rizík, ktorým svet čelí. Od hrozby jadrovej vojny cez technologické riziká spojené s umelou inteligenciou alebo biologickými zbraňami až po dlhotrvajúce sociálne riziká. Tie zahŕňajú problémy, akými sú napríklad rasová nespravodlivosť, hovorí Roman Krznaric, filozof a autor knihy The Good Ancestor.
„Jediná vec, ktorú vieme o klimatickej kríze, je, že má neuveriteľne dlhodobé dôsledky,“ hovorí. „To je jadro medzigeneračného klimatického problému: So Zemou zaobchádzame ako so smetiskom, ekologicky ju degradujeme a vytvárame technologické riziká, akoby na nej nik nežil.“
Je riešením zákon?
Nenarodené deti potrebujú hlas v spoločnosti už dnes. „Naša politika nebola navrhnutá tak, aby umožnila generáciám, ktoré ovplyvnia naše klimatické opatrenia, akýkoľvek druh hlasu v systéme.“ Zákon o blahobyte budúcich generácií, ktorý v roku 2015 schválila waleská vláda je jedným zo spôsobov riešenia tohto problému.
Zákon požaduje, aby všetky verejné orgány – od zdravotníckych, cez miestne orgány až po samotnú waleskú vládu – preukázali, ako ich rozhodnutia napĺňajú dnešné potreby bez toho, aby ohrozili schopnosť budúcich generácií uspokojovať svoje vlastné potreby. Stanovuje sedem dôležitých národných cieľov, vrátane prosperujúceho, zdravšieho, rovnocenného, globálne zodpovedného a odolného Walesu v zmysle ekológie. Komisár pre budúce generácie monitoruje a kontroluje pokrok verejných orgánov pri dosahovaní týchto cieľov, pričom vydáva odporúčania.
Myšlienka bola inšpiráciou pre ďalšie krajiny
Budeme generáciou, ktorá sa skutočne zaoberá skutočnými tvrdými, drsnými, masívnymi dopadmi zmeny klímy. – Nisreen Elsaim
Howeová ukončila svoje druhé funkčné obdobie ako komisárka pre budúce generácie pre Wales a čoskoro nastúpi nová menovaná. Vo svojom šesťročnom funkčnom období vydala rôznorodé odporúčania týkajúce sa napríklad kratšieho pracovného týždňa, univerzálneho základného príjmu či vytvorenie národnej prírodnej služby. Zamerala sa aj na opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti domácností a rozvoj vzdelávacieho systému vhodného do budúcnosti s dlhodobými benefitmi.
Táto myšlienka sa šíri ďalej. Gibraltár má už podobného komisára a návrhy zákonov sa pripravujú aj v parlamente Spojeného kráľovstva, Írska a Škótska. Jedného plánuje vymenovať dokonca OSN. Medzitým dokonca aj Futbalová asociácia Walesu prijala sedem cieľov z aktu, aby zarámovala svoju prácu s cieľom stať sa najudržateľnejšou futbalovou asociáciou na svete.
Dôležité je prinútiť konať vlády
Komisárka nanešťastie nemá právomoc prinútiť vlády konať v oblasti klímy v mene budúcich generácií. Môže sa obrátiť len na súd. V posledných rokoch došlo k prudkému nárastu žalôb v oblasti klímy, ktorých cieľom je využiť právny systém na odstránenie nedostatkov v opatreniach v oblasti zmeny klímy. Mnohé sa zameriavajú na dôsledky, ktoré bude mať na budúce generácie.
V roku 2021 sa dostal prípad mladých ekologických aktivistov až k nemeckému ústavnému súdu. Súd dospel k záveru, že súčasné znižovanie emisií v krajine je nedostatočné na ochranu budúcich generácií. V rozhodnutí sa uvádza, že „jednej generácii nesmie byť umožnené, aby spotrebovala také množstvo CO2, pričom by sa nesnažila o znižovanie emisií.“
Luisa Neubauerová, aktivistka z volebnej skupiny Piatky za budúcnosť Nemecka, bola jednou z tých, čo podali sťažnosť. V rozhovore pre Future Planet krátko po vynesení rozsudku v roku 2021 povedala, že to pomohlo pretvoriť chápanie politiky v klimatickej kríze.
Zdroj: BBC.com