Strach z pôrodu
Tokofóbia: Strach z tehotenstva a jeho tichý vplyv na pôrodnosť
Tokofóbia je nekontrolovateľný a iracionálny strach z tehotenstva, pôrodu alebo prítomnosti pri pôrode
Výskumníci zistili, že pôrodnosť vo viacerých krajinách klesá. Dôvodom môže byť práve tokofóbia, ktorou napríklad v USA trpí až 62 % žien
Pre niektoré ženy je materstvo niečo, po čom túžia celý život. Niečo v čom vidia svoj životný zmysel a naplnenie. A je to v poriadku. V poriadku je však aj to, že niektoré ženy svoj osud takto nevnímajú, chcú od svojho života niečo iné a o materstve vôbec neuvažujú. Sú ale aj také ženy, ktoré predstavy o tehotenstve, materstve a pôrode desia. Tento strach však môže viesť až k úzkostným symptómom a obmedzovať ich každodenný život. Inými slovami, môže prerásť k vzniku fóbie. Viete čo je tokofóbia?
Čo je to tokofóbia?
Rôzne fóbie, ktorými môžu ľudia trpieť sme si spomínali už v predchádzajúcom článku. Teraz sa pokúsime priblížiť takú, ktorá postihuje ženy. Tokofóbia je nekontrolovateľný a iracionálny strach z tehotenstva, pôrodu alebo prítomnosti pri pôrode. Táto fóbia môže mať rôzne príčiny, ako sú napríklad traumatické skúsenosti s pôrodom, zdravotné problémy alebo neistota o vlastných materských schopnostiach.
Primárna a sekundárna tokofóbia
Portál Novinky.cz uvádza, že existujú dve podskupiny tokofóbie: primárna a sekundárna. Primárna sa objavuje u žien, ktoré ešte nikdy neboli tehotné a nikdy nerodili. Tokofóbia sa teda v tomto prípade môže spájať so strachom z neznámeho a s ďalšími fóbiami, ako je napríklad strach z bolesti, lekárov alebo detí. Tento iracionálny strach môžu niekedy vyvolať len nepríjemné skúsenosti a zážitky iných žien. Sekundárna tokofóbia sa rozvíja najmä po traumatickom zážitku, ktorým si žena prešla počas tehotenstva (prerušenie tehotenstva, rizikové tehotenstvo, pôrod mŕtveho dieťaťa).
Opierajú sa aj o výsledky minuloročného výskumu uverejneného v časopise Evolution, Medicine and Public Heath. Výskumníci zistili, že pôrodnosť vo viacerých krajinách klesá. Dôvodom môže podľa odborníkov byť práve tokofóbia, ktorou napríklad v USA trpí až 62 % žien. Podľa portálu Interez.sk touto fóbiou trpí 14 % žien na celkom svete.
Z výskumu vyplýva aj, že strach môže zahŕňať pochybnosti o tehotenstve a o jeho priebehu, vyhýbanie sa sexu alebo chýbajúce puto k nenarodenému dieťaťu počas tehotenstva. Priemerný vek žien, ktoré sa zapojili do tohto výskumu bol 31 rokov. Polovica zo zúčastnených žien nikdy nerodila, jedna tretina z nich prekonala rizikové tehotenstvo. Dôležité je poznamenať, že tento výskum sa uskutočnil počas pandémie COVID-19, čo mohlo podľa autorky štúdie ovplyvniť jeho výsledky.
Fóbiou najčastejšie trpia ženy s traumou
Ženy prežívajú silné úzkostné stavy, ktoré postupne paralyzujú ich myseľ a výrazne ovplyvňujú ich správanie. Podľa denníka SME sa táto fóbia najčastejšie rozvinie u žien, ktoré si prešli traumou. Prežili si psychické či fyzické zneužívanie, majú znížené sebavedomie, v rámci svojho sociálneho statusu sú neisté a od svojho okolia nemajú dostatok podpory. Psychologička Hana Celušňáková pre SME uviedla, že aj napriek týmto skutočnostiam ženy, ktoré trpia tokofóbiou, túžia po dieťati. Psychika tehotnej ženy sa na očakávanú situáciu snaží pripraviť, a preto je strach z pôrodu a tehotenstva do istej miery bežný a prirodzený. Avšak u žien, ktoré trpia toto fóbiou je úzkosť neznesiteľná a pohlcujúca.
Podľa denníka SME si tokofobičky tento strach uvedomujú, no nevedia samy proti nemu bojovať. Ďalej uvádza, že tento strach však môže mať aj racionálny pôvod. Ako dôvody uvádza obavy z:
- ohrozenia svojho života, ale aj života dieťaťa;
- pôrodných bolestí;
- poranení, ktoré utrpia po pôrode ony samé, alebo ich dieťa;
- komplikácií pri pôrode, neúctivého správania lekárov alebo z toho, že pôrod nezvládnu, nebudú dobré matky;
- oddelenia dieťaťa od matky a od partnera.
Aké sú príznaky tokofóbie?
Portál Eduworld.sk uvádza, že aj keď je strach z pôrodu najväčším znakom tokofóbie, má aj iné príznaky. Patria medzi ne psychické aj fyzické príznaky:
- záchvaty paniky, výkyvy nálad;
- príznaky depresie, strata chuti do jedla, strata libida a záujmu o obľúbené aktivity;
- nespavosť alebo nočné mory, snaha zabrániť otehotneniu;
- podráždenosť, úzkosť, ťažkosti s koncentráciou;
- dýchavičnosť, zvracanie, silné bolesti brucha;
- žiadanie cisárskeho rezu aj bez zdravotného odôvodnenia.
Ako liečiť fokofóbiu?
Podľa portálu Eduworld.sk diagnózu najčastejšie stanoví psychiater v spolupráci s inými odborníkmi (psychológ, pôrodný asistent, pôrodný lekár). Ženám, ktoré trpia touto fóbiou sa odporúčajú najmä pravidelné psychoterapie, v niektorých prípadoch aj terapia spojená s liekmi. Užitočná je aj práca s emóciami pomocou relaxačných metód a cvičení.
Podľa denníka SME je rovnako dôležitý aj prístup k relevantným zdrojom a informáciám. Internet je plný názorov, ktoré môžu byť pre takéto ženy stresujúce a nebezpečné. Odporúča sa preto navštevovať odborne vedené predpôrodné kurzy, kvalitná literatúra pre tehotné ženy či individuálna príprava napríklad s pôrodnou asistentkou.