Toxická pozitivita: Keď je svet posadnutý šťastím

Toxická pozitivita je presvedčenie, že bez ohľadu na to, ako hrozná alebo ťažká je situácia, ľudia by si mali zachovať pozitívne myslenie. Aj keď optimistické myslenie môže byť prínosom, toxická pozitivita odmieta všetky ťažké emócie v prospech radostnej a často falošne pozitívnej nálady. Prejavy toxickej pozitivity Príliš veľa pozitivity môže škodiť hlavne ľudom, ktorí prechádzajú… Prečítať celé
Vydané 15. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Toxická pozitivita je presvedčenie, že bez ohľadu na to, ako hrozná alebo ťažká je situácia, ľudia by si mali zachovať pozitívne myslenie. Aj keď optimistické myslenie môže byť prínosom, toxická pozitivita odmieta všetky ťažké emócie v prospech radostnej a často falošne pozitívnej nálady.

Prejavy toxickej pozitivity

Príliš veľa pozitivity môže škodiť hlavne ľudom, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím. Namiesto toho, aby sa mohli podeliť o skutočné ľudské emócie a získať podporu a pochopenie, sú ich pocity odmietané, ignorované alebo priamo znevažované. Takéto prejavy nadpriemernej až nevhodne pozitivity viete rozpoznať aj v každodennom živote:

  • Skrývanie svojich skutočných pocitov.
  • Odmietnete negatívnych emócii.
  • Pocity viny za to, čo v skutočnosti cítite.
  • Banalizovanie hlbokých zážitkov iných ľudí pomocou motivačných citátov.
  • Snaha poskytnúť niekomu perspektívu (napr. „mohlo by to byť horšie“) namiesto toho, aby ste potvrdili jeho emocionálne prežívanie.
  • Zahanbovanie alebo karhanie druhých za vyjadrenie frustrácie.
toxická pozitivita

Ilustračná foto: Nick Fewings, Unsplash

Ako nám môže ublížiť toxická pozitivita?

Byť zdravým človekom znamená uvedomovať si seba a to, ako sa prejavujeme vo svete. Rovnováha a prijímanie dobrých aj zlých emócií má pozitívny vplyv na naše duševné zdravie.

  • Pocit viny: Táto filozofia núti človeka sa za každých okolností cítiť radostne. Ak však také pocity neprichádzajú, častokrát to skončí pocitom viny.
  • Vyhýbanie sa autentickým ľudským emóciám: Toxická pozitivita funguje ako vyhýbací mechanizmus. Keď sa ľudia venujú tomuto typu správania, umožňuje im to vyhnúť sa emocionálnym situáciám, ktoré im spôsobujú nepríjemné pocity.
  • Bráni rastu: Prehnaná pozitivita nám umožňuje vyhnúť sa pocitom, ktoré by mohli byť pre nás bolestivé. To nám však odopiera schopnosť čeliť náročným pocitom, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť k rastu a hlbšiemu pochopeniu.
  • Ničí vzťahy: Ak niekoho zámerne uzemnite, keď sa s vami snaží podeliť o niečo ťažké, vytvoríte tým medzi vami priepasť. Nemôžete sa s niekým zblížiť, ak nie ste ochotní podporiť ho v jeho smútku alebo hneve.

Nepotlačujte emócie, práve naopak, všímajte si ich

Emócie fungujú ako nástroje. Negatívne emócie, ako napríklad hnev alebo strach, slúžia na to, aby nás upozornili na potenciálne nebezpečenstvo alebo ohrozenie, zatiaľ čo pozitívne emócie, ako napríklad šťastie, podporujú spojenie a príležitosti na tvorivosť.

„Všetky emócie sú funkčné a majú svoj účel. Sú signálom pre osobu, ktorá ich prežíva, alebo pre osobu, ktorej sú komunikované,“ vysvetľuje psychológ Tabitha Kirkland.

INZERCIA

„Radšej budem úplný, ako dobrý.“ Carl Jung (Ilustračná foto: Andrea Piacquadio, Pexels)

Ako pracovať so zložitými emóciami

1. Uvedomenie: Keď si uvedomíte emóciu, ktorú cítite, všimnite si, kde sa vo vašom tele nachádza. Môžete ju pociťovať ako bolesť žalúdka, stiahnutie hrdla, búšenie srdca alebo napätie niekde inde. Kľúčom k úspechu je nepotláčať emóciu. Ak ju budete v sebe uzatvárať, spôsobí to len to, že neskôr vypení na povrch, čo bude mať za následok ťažšie emócie alebo dokonca úplné emocionálne vypnutie.

2. Počúvanie: Aj vaše negatívne emócie sa vám snažia pomôcť, aby ste si uvedomili, čo sa deje, skôr než dôjde k veľkej kríze.

3. Identifikácia: Označte svoju emóciu menom.

4. Prijatie: Keď pociťujete určitú emóciu, nepopierajte ju. Priznajte si a akceptujte, že daná emócia je u vás prítomná, či už ide o úzkosť, smútok, alebo čokoľvek, čo v danom momente prežívate.

5. Pominuteľnosť emócií: Každá emócia je nestála. Vzniká, určitý čas v nás prebýva a potom zmizne.

6. Pýtajte sa a skúmajte: Venujte sa hlbšiemu skúmaniu toho, čo sa stalo. Zistite prečo ste pociťovali danú emóciu, čo ju vo vás spustilo a ako ste reagovali.

Kladenie si kritických otázok a skúmanie koreňov ťažkých emócií vám pomôže získať empatiu a náhľad do toho, čo práve prežívate.

 

Ilustračná foto: Unsplash, Mark Adriane

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »