Toxické správanie pretrváva aj pri práci z domu. V online priestore sa negativita šíri rýchlejšie

Keď v marci milióny ľudí po celom svete museli pracovať z domu, v dôsledku zmiernenia šírenia koronavírusu, zamestnávateľom sa podaril husársky kúsok. Zamestnanci si so sebou odniesli aj „firemnú“ kultúru. Mnohí si zvykli na virtuálne stretávanie sa s kolegami. Avšak to, čo by sa mohlo zdať ako pohodlná zmena, prináša so sebou aj určité riziká. Toxická pracovná… Prečítať celé
Vydané 28. apríla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Keď v marci milióny ľudí po celom svete museli pracovať z domu, v dôsledku zmiernenia šírenia koronavírusu, zamestnávateľom sa podaril husársky kúsok. Zamestnanci si so sebou odniesli aj „firemnú“ kultúru. Mnohí si zvykli na virtuálne stretávanie sa s kolegami. Avšak to, čo by sa mohlo zdať ako pohodlná zmena, prináša so sebou aj určité riziká.

Toxická pracovná kultúra

Pracovná kultúra zahŕňa rôzne aspekty, ako napríklad spôsob komunikácie, tímovú spoluprácu, manažment, podporu zamestnancov a vzájomné vzťahy. „Ak pracujete v korporácii, ktorá je charakteristická nezdvorilosťou či agresivitou, tak takéto správanie a kultúra nezostanú len v budove,“ hovorí profesorka manažmentu na Villanovskej univerzite Manuela Priesemuth.

Zámerne sabotovanie kolegov, ohováranie či pätolizačstvo. Ľudia sa všemožnými spôsobmi snažia získať pozornosť ich šéfa. V niektorých prípadoch konflikt eskaluje k podaniu výpovede. Na druhej strane sa toxicita môže prejavovať aj na vyšších pozíciách. Osoba s s nejakou formou moci, ako napríklad manažér, ju použije na šikanu. Výsledkom je psychická ujma.

Kultúra firmy hrá kľúčovú úlohu v zabezpečení úspechu podnikania. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Teda toxické pracovisko je akékoľvek prostredie, v ktorom môže mať pracovná kultúra deštruktívny vplyv na emocionálne zdravie a výkon zamestnancov. Správanie nadriadených alebo kolegov je v rozpore s „duchom“ firmy.

Kancelárske klebety majú novú podobu

S nástupom práce z domu a rastúcim využívaním online komunikácie sa zmenili aj spôsoby šírenia klebiet. Zatiaľ čo kedysi sa šírili medzi zamestnancami pri káve alebo počas prestávky, dnes sa mnohé z nich objavujú v online priestore.

Virtuálne rozhovory a diskusie na platformách ako Slack, Teams alebo Zoom sú byť miestom, kde sa šíria klebety a negatívna energia. Počas školenia alebo online porady zamestnanci komunikujú vo vedľajších konverzáciách alebo prostredníctvom textových správ. Komentujú vystupovanie nadriadeného alebo prednášajúceho, napríklad : „Ten chlap netuší, o čom hovorí“.

Niektorí zamestnanci takéto správanie odmietajú tolerovať, už pri prvých známkach toxicity začnú uvažovať o novom zamestnaní. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Paradoxne existujú prípady, keď ľudia nevnímajú klebety ako negatívum. Podľa ich názoru ide o spôsob, ako sa môžu zamestnanci dozvedieť o „zákulisných informáciách“, ktoré zvyšujú transparentnosť firmy. Navyše pätolizačstvo považujú za spoločenský zvyk, ktorý môže pomôcť zmierniť napäté situácie počas pracovného dňa.

Pocit vyhorenia

Nedávny prieskum ukázal, že až šesťdesiatosem percent ľudí trpí syndrómom vyhorenia. Dôvodom je takzvaný home office. Dôvody sú rôzne – od obáv z možnej straty zamestnania až po narastajúci stres a napätie v domácnosti či v práci. Tieto faktory môžu viesť k negatívnym interakciám medzi kolegami, ako sú neprofesionálne kritické názory alebo vynechanie kolegov z rozhodovacieho procesu.

Dokonca podľa jednej štúdie (o ktorej sme vás informovali pred dvomi rokmi) digitalizácia práce zvyšuje emočné vyčerpanie asi o 15 percent. Preto sú dôležité kvalitné vzťahy medzi zamestnancami a manažérmi, pretože môžu znížiť emočné vyčerpanie až o 11 percent.

Príznaky toxického pracoviska

Toxická kultúra na pracovisku je hlavným dôvodom, prečo ľudia počas pandémie dali výpoveď. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

  • Toxické pracoviská majú tendenciu mať autoritársky typ vedenia, kde každý, kto vyjadrí iný názor, môže byť označený za „problém. V dôsledku čoho sa bojíte podeliť o svoje názory, nápady a myšlienky.
  • Je náročné robiť svoju prácu dobre, keď nedostávate potrebné a konkrétne informácie o úlohách – alebo v horšom prípade dostávate protichodné pokyny.
  • Nesprávna rovnováha medzi pracovným a súkromným životom môže negatívne ovplyvniť spokojnosť so zamestnaním. Teda, nemali by sme prijímať služobné hovory, správy, e-maily počas sviatkov, dní voľna alebo po zmene.
  • Manažéri majú často nerealistické očakávania – povedzme, pokiaľ ide o množstvo práce, ktorú dokážete zvládnuť naraz, alebo čas, ktorý potrebujete na jej dokončenie

Bohužiaľ, práca na diaľku priniesla nové problémy na pracovisku. Šikana, pätolizačstvo či klebety sa stali bežnou praxou. Za obrazovkami a v súkromných konverzáciách sa cítime bezpečnejšie. Utužujeme vzťahy netradičnými spoločenskými jazykmi, aj za cenu straty kolegu. Hoci online priestor ponúka mnoho benefitov, tak prináša aj určité riziká. Faktom zostáva, že v online priestore sa negativita šíri rýchlejšie.

Pokračujte na ďalší príspevok »