Zdravie, príroda
Tráviť čas vonku sa oplatí! Získate viac energie, zdravia a vyššiu produktivitu
Podľa odborníkov by sme mali v zelenom alebo prírodnom priestore tráviť minimálne 20 hodín týždenne.
Ľudia, ktorí trávia viac času vonku, sú zdravší, dosahujú lepšie výsledky v práci a často sa vyhnú aj užívaniu liekov.
Ľudia, ktorí trávia viac času vonku, ideálne v zelenom prostredí, sú zdravší, energickejší a produktívnejší ako tí, ktorí chodia na vzduch málo. Štúdia vykonaná na dvoch tisícoch dospelých osobách ukázala, že tí, ktorí trávia 20 a viac hodín týždenne v zeleni alebo v prírodnom prostredí, sú v priemere o 41 percent produktívnejší ako tí, ktorí trávia vonku menej ako 30 minút týždenne, informuje portál StudyFinds.
Tri štvrtiny dospelých tvrdia, že čas strávený v prírode alebo v zeleni im prináša pocit šťastia, ktorý ich neopúšťa po celý deň – tento pocit zažíva 92 percent tých, ktorí trávia vonku najviac času. Zároveň 79 percent respondentov uviedlo, že sa vďaka tomu cíti zdravšie a pociťujú aj viac energie.
Výhody pobytu vonku
Jasnejšia myseľ, pokojnejší spánok a pocit menšieho stresu patria medzi ďalšie zdravotné prínosy, ktoré ľudia uvádzajú po pobyte vonku. Až 70 percent ľudí uvádza tiež lepší fyzický a psychický pocit. Naopak tí, ktorí trávia v interiéroch viac času, než je vhodné, sa často cítia unavení a bez energie.
Táto štúdia nadväzuje na výskum charitatívnej organizácie The National Academy for Social Prescribing z roku 2022, ktorá zistila, že pobyt v prírode môže dlhodobo prospievať zdraviu a duševnej pohode.
„Ľudia sa pri návšteve vonkajších priestorov nielen cítia lepšie, ale aj lepšie pracujú a športujú. A okrem toho, že nám pomáhajú spojiť sa s prírodou, poskytujú zážitky v prírode tak potrebnú možnosť dekompresie – a môžu mať obrovský vplyv na naše celkové zdravie,“ hovorí vo vyhlásení hovorca NHS Charities Together Louise McCathie.
Pobyt v prírode ovplyvňuje aj správanie
Štúdia tiež zistila, že ľudia, ktorí trávia viac času v prírode, sa okrem väčšieho pocitu zdravia tiež častejšie správajú spôsobom, ktorý je prospešný pre životné prostredie. Medzi tieto spôsoby správania patrí konzumácia rastlinnej stravy, voľba chôdze alebo jazdy na bicykli namiesto jazdy autom a väčšia miera recyklácie.
Ďalších 54 respondentov uviedlo, že pobyt v prírode ovplyvnil ich postoj k životnému prostrediu, a mnohí dokonca začal na svojich prechádzkach zbierať odpadky. Dve tretiny respondentov uviedli, že vďaka pobytu vonku viac dbajú o svoju pohodu, cítia sa uvoľnene, pokojnejšie a veselšie.
Štúdia vykonaná spoločnosťou One Poll tiež odhalila, že najlepšími vecami na pobyt vonku sú čerstvý vzduch, krajina a pozorovanie zvierat a divokej prírody. 35 percent respondentov si obľúbila pozorovanie zmien ročných období.
Napriek tomu, že sa im pobyt vonku páči, pre každého desiateho bol prekážkou pre trávenie viac času v prírode nedostatok prístupu k zeleným plochám a atraktívnym parkom. Ďalších takmer dvadsať percent malo pocit, že nemá čas chodiť von častejšie a osem percent sa necítilo dostatočne bezpečne. Tí, ktorí trávia vonku týždenne najmenej času, uviedli, že lepší prístup k prírode a krásnym oblastiam by ich prinútil tráviť vonku viac času.
Nedostatky štúdie
Štúdia poskytuje zaujímavé náhľady na vzťah medzi časom stráveným vonku a zdravím, ale má niekoľko potenciálnych nedostatkov. Bola vykonaná na dvoch tisícoch dospelých, ale neuvádza, ako bola táto vzorka vybraná. Ak vzorka nebola reprezentatívna, tieto výsledky nemusia byť generalizovateľné.
Štúdia síce uvádza, že ľudia, ktorí trávia viac času v prírode, sú produktívnejší, ale nespomína, či bola zistená príčinná súvislosť. Je možné, že produktívnejší ľudia majú viac voľného času, ktorý môžu tráviť vonku, nie naopak.
Veľa výsledkov sa opiera o subjektívne hodnotenie respondentov, ako je pocit šťastia, zdravia, a energie. Tieto subjektívne výsledky môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi a nemusia presne odrážať skutočný fyzický alebo psychický stav. Výsledky môžu byť špecifické pre konkrétne geografické alebo kultúrne prostredie a nemusia byť priamo aplikovateľné v iných kontextoch.
Príroda namiesto liekov
Fínski vedci dospeli k zisteniu, že pravidelné prechádzky v zelenej prírode znižujú tiež pravdepodobnosť, že budete musieť siahnuť po liekoch na úzkosť, depresie, ale aj na krvný tlak alebo astmu, píše theguardian.com.
Odborníci tvrdia, že stačí, keď 3-4 krát týždenne navštívite park, komunitnú záhradu alebo iné miesto, pokojne aj s mestskou zeleňou. Ľudia, ktorí to takto robili pravidelne, mali o 33 percent menšiu pravdepodobnosť, že budú užívateľmi liekov na psychiku, o 36 percent nižšiu pravdepodobnosť užívania liekov na tlak a o 26 percent nižšie riziko, že budú potrebovať lieky na astmu.