Ľudia a životný štýl

Trpíte úzkosťami? Možno vám pomôže domáci miláčik

Pokiaľ dlhšiu dobu trpíte nespokojnosťou, smútkom alebo frustráciou, ktoré majú sklony prerastať až do depresií, skúste si zaobstarať domáceho miláčika. Zvierací spoločník môže mať proti úzkostným stavom lepšie účinky, ako vyhľadanie lekárskej pomoci a nasadenie antidepresív. Adoptujte si štvornohého miláčika Štúdie ukázali, že adopcia štvornohého miláčika výrazne pomáha liečiť depresívne stavy u chorých pacientov. Výskumu sa… Prečítať celé
Vydané 15. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Pokiaľ dlhšiu dobu trpíte nespokojnosťou, smútkom alebo frustráciou, ktoré majú sklony prerastať až do depresií, skúste si zaobstarať domáceho miláčika. Zvierací spoločník môže mať proti úzkostným stavom lepšie účinky, ako vyhľadanie lekárskej pomoci a nasadenie antidepresív.

Adoptujte si štvornohého miláčika

Štúdie ukázali, že adopcia štvornohého miláčika výrazne pomáha liečiť depresívne stavy u chorých pacientov. Výskumu sa zúčastnilo osemdesiat ľudí, ktorí trepli ťažkou depresiou. Po niekoľkotýždňovom skúmaní prišli vedci so skvelým výsledkom.

„Tí, ktorí si domáce zviera adoptovali, urobili veľké pokroky v ich duševnom zdraví. V porovnaní so začiatkom štúdie, ako aj so skupinou, ktorej domácnosť neoplýva žiadne zviera, sa im výrazne polepšilo. Zmeny k lepšiemu sa začali prejavovať už v prvý mesiac adopcie, pričom výrazné zlepšenie nastalo po dvoch mesiacoch. Vplyv osvojenia domáceho miláčika na zdravie pacientov bol tak silný, že tretina nových majiteľov domácich zvierat už nespĺňajú kritériá pre zaradenia do kategórie – pacienti s depresiou,“ uverejnili na portáli pesbruno.sk prekvapivé výsledky výskumu.

Štvornohý domáci miláčik poskytuje majiteľovi spoločnosť. Človek začne nachádzať zmysel života v starostlivosti o živého tvora a vytvorí si rutinu. Vďaka zvieraťu je človek nútený sa socializovať, čo je najlepším liekom v boji proti duševným ochoreniam.

Trávenie času s domácim zvieratkom má na človeka blahodárne účinky. Fotografia: pixabay.com

„Psíčkar“ si zlepšuje činnosť srdca a kondíciu

Každodenným venčením chlpáčov si majiteľ zlepšuje činnosť srdca, čo je skvelou prevenciou proti srdcovo-cievnym ochoreniam a vysokému krvnému tlaku. Človek je nútený vyjsť von za každého počasia, čo je najlepším prostriedkom na zvyšovanie obranyschopnosti.

INZERCIA

Pravidelným pohybom vonku si majiteľ zlepšuje kondíciu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a predchádza obezite. Ďalšia štúdia ukázala, že pravidelné prechádzky so psom prinášajú skvelé účinky pre ľudí vyššieho veku.

„Naznačil to prekvapivý výstup zo štúdie univerzít v Cambridgi a vo východnom Anglicku. Dlhodobo monitorujú životný štýl a zdravie vyše tritisíc obyvateľov Norfolku, ktorých priemerný vek je 69,9 roka. Ukázalo sa, že účastníci, ktorí každý deň venčia psy, sú aktívnejší a v lepšej kondícii než ostatní,“ informuje portál patalie.sk.

Korytnačky znižujú stres

Priaznivé účinky neprinášajú len psy a mačky, ale aj iné domáce zvieratká. Portál patalie.sk ďalej popisuje: „Úzkosť a stres najrýchlejšie opadli u tých, čo na ukľudnenie dostali živé zvieratá. Bolo pri tom jedno, či sa jedná o chlpáčov, alebo o korytnačku s tvrdým pancierom.“

Najlepšími pomocníkmi na zmiernenie stresovej hladiny sú zvieratká, ktoré vyžarujú pokoj. Ak človek prichádza do kontaktu s priateľským zvieraťom, z tela sa začne vyplavovať hormón oxytocín. Ten je spájaný s pocitom šťastia a lásky.

Vyplavovanie oxytocínu sprevádza, že sa z organizmu vyplavuje menej stresového hormónu kortizolu. Tým pádom nám priateľské zvieratá pomáhajú zmierňovať stres a napätie.

Nie len štvohnohí miláčikovia majiteľom znižujú stres. Skvelým pomocníkom sú aj akváriové rybyčky. Fotografia: pixabay.com

Rybičky a ich upokojujúce účinky

Akváriá sa okrem našich domovov čoraz častejšie vyskytujú aj na verejných priestranstvách, v nákupných centrách či v kaviarňach.

Psychológ Karol Kleinmann pre portál noviny.sk vysvetľuje, že voda predstavuje v psychologickej symbolike balzam na dušu. Ďalej hovorí, že pokiaľ je človek v stresovej situácii, pohľad na akvárium, vodu a rybičky pôsobí na človeka veľmi priaznivo. Hladina kortizolu v tele sa vďaka tomu znižuje vo veľkej miere.

Ďalšie výskumy hovoria, že ryby okrem zmierňovania napätia priaznivo vplývajú aj na srdcovo-cievne ochorenia.

„Britskí vedci však išli vo výskume ešte ďalej a preukázali priaznivé účinky akvária aj na frekvenciu srdcového pulzu a na krvný tlak. A tak ľudia ťažko sa pohybujúci alebo pripútaní na lôžko, môžu namiesto pohybu v prírode pozorovať akvárium, a tak predchádzať riziku srdcovo-cievnych ochorení,“ vysvetľujú na portáli noviny.sk.

Ak dlhšiu dobu trpíte nespokojnosťou, frustráciou alebo potrebujete nájsť ďalší zmysel života, zaobstaranie domáceho miláčika môže byť skvelým pomocníkom. Okrem toho vám zvieratko pomôže zmierniť srdcovo-cievne ochorenia a taktiež si vďaka nemu zlepšíte kondíciu a imunitu.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »