ZDRAVIE

Doprajete si radi kávu? Hladina kofeínu v krvi môže znížiť riziko vzniku cukrovky, naznačuje štúdia

Štúdia z roku 2023 naznačuje, že konzumácia nápojov s kofeínom môže do značnej miery predstavovať prevenciu pred cukrovkou 2. typu alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Dôležité je však dbať aj na odporúčaný príjem kofeínu, pretože nie všetky jeho účinky pôsobia na ľudský organizmus pozitívne.
Vydané 20. októbra 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Mnoho ľudí si bez kávy nevie predstaviť ráno. V roku 2023 jej spotreba na Slovensku stúpla oproti predošlému roku o 22 %. Každý obyvateľ tak v priemere skonzumoval 3,3 kilogramu kávy, čo predstavuje minimálne jednu šálku denne. Informuje o tom portál iStream.sk.

Nech už pijete tento globálne obľúbený nápoj v akomkoľvek čase, jeho konzumácia je prospešnejšia, než sa zdá. Správna dávka kofeínu môže mať pozitívny vplyv na viaceré funkcie zdravia.

Ako píšeme v našom minulom článku, viacero výskumov poukazuje na jeho blahodarné účinky na pamäť či pečeň. Posilniť môže dokonca aj rozbité vlákna DNA, čím zabráni ich ďalšiemu poškodeniu.

Do značnej miery môže ovplyvniť aj tichého zabijaka – cukrovku

Ako uvádza portál ScienceAlert, podľa štúdie z roku 2023 do istej miery predstavuje aj prevenciu pred cukrovkou 2. typu či kardiovaskulárnymi ochoreniami. Práve hladina kofeínu v krvi má dopad na množstvo telesného tuku, ktorý stojí za vznikom daných chorôb.

Tím švédskych a britských vedcov sa vo svojom výskume snažil definovať prostredníctvom genetických markerov súvislosť medzi kofeínom, BMI a rizikom diabetes 2. typu. 

„Geneticky predpovedané vyššie koncentrácie kofeínu v plazme boli spojené s nižším BMI a hmotnosťou celkového telesného tuku,“ uvádza vo svojej práci

INZERCIA

účinky kofeínu na zdravie

Konzumácia kávy má viacero blahodarných účinkov na zdravie. Zdroj: pexels.com

„Okrem toho geneticky predpovedané vyššie koncentrácie kofeínu v plazme boli spojené s nižším rizikom 2. typu. Odhaduje sa, že približne polovica účinku kofeínu na riziko cukrovky 2. typu je sprostredkovaná znížením BMI,“ dodáva.

Výskum sa zrealizoval na základe údajov od takmer 10-tisíc respondentov. Jeho výsledky poukazujú na významnú súvislosť medzi hladinou kofeínu, BMI a rizikom diabetes 2. typu. Neexistuje však žiadna spätosť medzi množstvom kofeínu v krvi a kardiovaskulárnymi ochoreniami, vrátane fibrilácie predsiení, srdcového zlyhania a mŕtvice.

V predchádzajúcich štúdiách sa však mierny nárast spotreby kofeínu spájal s lepším zdravím srdca. Okrem toho poukázali aj na nižšiu hodnotu BMI. Dôležité je však dbať na odporúčaný príjem, pretože nie všetky jeho účinky vplývajú na telo pozitívne.

„Malé, krátkodobé štúdie ukázali, že príjem kofeínu vedie k zníženiu hmotnosti a tukovej hmoty, ale dlhodobé účinky príjmu kofeínu nie sú známe,“ vysvetľujú výskumníci.

Odporúčané množstvo kofeínu

Ako píšeme v minulom článku, kofeínu sa nevyhnete ani vtedy, pokiaľ nepatríte k pravidelným konzumentom kávy. Nájdete ho aj v čajoch, čokoláde či liekoch proti nachladnutiu. Rozpustný je vo vode aj v tukoch, čím sa dostáva do všetkých telesných tkanív. V dôsledku toho pôsobí na viaceré časti tela, pričom v ľudskom organizme môže zostať až deväť hodín. Aj preto treba dbať na odporúčané denné limity.

Dospelý jedinec by za deň nemal skonzumovať viac ako 400 miligramov kofeínu. Dopriať si tak môže štyri šálky kávy. V prípade, že dané množstvo prekročí, vyskytnúť sa môžu viaceré telesné komplikácie. Prejavujú sa napríklad ako svalové chvenie, nevoľnosť, migréna či búšenie srdca. V extrémnych prípadoch môže dôjsť dokonca až k smrti.

účinky kofeínu na zdravie

Denne sa odporúča vypiť maximálna štyri šálky kávy. Zdroj: pexels.com

„Človek by si mal sám vyhodnotiť, koľko kávy a ako. Veľmi záleží na tom, ako je káva pripravená, aký je obsah kofeínu. Celý problém je v tom, že na to vplýva aj stres, spánok a iné faktory životosprávy,“ tvrdí pre televíziu JOJ tréner životosprávy Dušan Plichta.

„Káva je úžasný nápoj, ale treba vedieť rozlíšiť kvalitu. Nie je jedno, akú kávu pijeme, a preto vzniká démonizácia. Niektorí ľudia sa právom obávajú, že káva škodí. Ak pijeme instantné kávy alebo kávy nižšej kvality, organizmu to nepomáha. Ale ak pijeme zdravú kávu, je výborným nápojom,“ dodáva Plichta.

Pokračujte na ďalší príspevok »