Udržateľnosť zdravia v dnešnej dobe

Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody, a nie len neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Najväčší vplyv na udržateľnosť vlastného zdravia má každý sám skrz to, ako žije a ako prispieva k pohode v celej spoločnosti. Prostredie a životný štýl počas celého života človeka rozhodujú o zdraví v takmer 90% prípadov. Definujúce faktory sú… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody, a nie len neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Najväčší vplyv na udržateľnosť vlastného zdravia má každý sám skrz to, ako žije a ako prispieva k pohode v celej spoločnosti. Prostredie a životný štýl počas celého života človeka rozhodujú o zdraví v takmer 90% prípadov. Definujúce faktory sú kvalita a množstvo stravy, pravidelný telesný pohyb, atmosféra a spolupatričnosť v rodine. Menej známe, avšak rovnako podstatné sú nezávadnosť životného prostredia, sociálna stabilita a zmysluplná práca.

Mudr. Peter Tatár, Csc.
Internista, Poliklinika ProCare | Bratislava

Len zostávajúcich 10% zdravia môže ovplyvniť zdravotná starostlivosť samotná pomocou preventívnych prehliadok, včasnej liečby a ďalších známych opatrení. Nepriamo má na zdravie vplyv rozumná zdravotná výchova, dobré všeobecné vzdelanie a vo všeobecnosti zodpovedné a etické povedomie a korektné správanie sa jednotlivcov.

Naopak nevzdelanosť, predsudky a mýty o zdraví a chorobe, podceňovanie osobnej zodpovednosti za vlastné zdravie, nezvládanie vlastnej životnej role a spoločenská nestabilita a nesloboda zdravie poškodzujú. Ako žiť zdravšie? Predovšetkým rovnováha každodenných „maličkostí“ je pre zdravie nesmierne dôležitá. Jedlo, spánok, práca, pohyb, oddych, komunikácia a spolupráca v rodine a okolí, v ktorom žijeme.

To sú veci, ktoré robíme každý deň. Ich dlhodobý význam si bežne neuvedomujeme. Avšak aj malá odchýlka sa postupne hromadí. Pomaly rastie nadváha, únava, stres. Zhoršuje sa telesná kondícia. Rastie duševné napätie. Nečakané zemetrasenia spôsobujú následky fajčenia, alkoholu či ďalších drog. Dôsledky sa hromadia roky a často si zhoršenú kvalitu vlastného života ani neuvedomujeme. Niekto sa zbadá, až keď príde infarkt, cukrovka alebo rakovina.

Fajčenie, sedavý spôsob života a prejedanie sa najviac zhoršujú zdravie na Slovensku. Našťastie, na nápravu nikdy nie je neskoro. Zaveďte si do života pravidelnosť. Začnite jesť zdravo. Schudnite. Začnite sa hýbať, naozaj hýbať, nielen zísť k autu a do výťahu. Zlaďte spánok, jedlo a telesnú aktivitu. Zharmonizujte domácnosť, rodinu, prácu a voľný čas, oddych a dovolenku. Väčšinu z toho môže ovplyvniť každý sám. A zvyčajne to aj sám dokáže.

Platí, že väčšina z nás jedáva zbytočne veľa. Asi pätina ľudí má sklon k cukrovke, ale každý, kto je veľmi dlho veľmi tučný, ju dostane. Zdravá výživa, to je aj správny výber hlavných živín – bielkovín, cukrov a tukov a ich kvalita. To isté platí aj pre vitamíny, esenciálne aminokyseliny a nenasýtené mastné kyseliny, minerály ako vápnik alebo železo, a stopové prvky ako selén alebo kobalt. Súčasťou správnej výživy je, samozrejme, dostatok tekutín. Áno, myslí sa tým pitná voda. Okrem množstva a kvality je zdravá výživa aj správne rozložená počas dňa. Takmer úplné obmedzte jednoduché cukry, výrazne obmedzte škroby (teda najmä chlieb a pečivo) a pite výlučne nesladené tekutiny. Zdravo jesť pomôže zažehnať alebo podstatne oddialiť infarkt. Plné zdravie sa nezaobíde bez fyzickej kondície. Znamená to pravidelný pohyb – fyzickú prácu alebo šport, teda aspoň každý druhý deň najmenej 45 minút intenzívneho pohybu. Pohybu, ktorý zaťažuje svaly. Napríklad beh, plávanie, bicyklovanie, prechádzky, kolektívne športy a silové cvičenia. Dobrá fyzická kondícia vplýva na správne využitie živín, dobrú prácu srdca, trávenia a vylučovania a na zdravé zloženie tela bez nadbytku tuku.

INZERCIA

Odstránenie stresu, nesprávnych návykov a duševného napätia je niekedy ľahšie za pomoci okolia – s podporou rodiny, priateľov a odborníkov z oblasti telesného a duševného zdravia. Kvalitu životného prostredia – ovzdušia, vody, pôdy, ľudských sídiel, ochranu prírody a kvalitu a nezávadnosť potravín zvyčajne nemôže ovplyvniť človek sám, ale tiež sa zakladá na osobnej zodpovednosti. Medicína samotná má nielen liečiť choroby, ale má aj preventívne povinnosti. Preto musí byť zameraná aj na zdravých ľudí.

Preventívne prehliadky a skríning môžu predchádzať alebo zmierniť následky závažných ochorení, akými sú nádory, cukrovka, vysoký krvný tlak či srdcovocievne ochorenia. Dožívame sa vyššieho veku ako v predchádzajúcich desaťročiach. K dlhším rokom chceme mať aj lepšiu kvalitu života. Stále však strácame zbytočne veľa rokov kvôli rozhodnutiam, ktorým sme mohli predísť.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »