UMELÁ INTELIGENCIA
Netflix budúcnosti. Služba Showrunner prináša interaktívny filmový zážitok
Umelá inteligencia môže divákom priniesť filmový zážitok šitý na mieru.
V súčasnosti však ponúka len animované snímky.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Patríte k náročným divákom a strávite hodiny nad vyberaním filmu či seriálu, ktorý stojí za vaše pozretie? Ušetrite svoj čas. Technologický pokrok vám ponúka jednoduché riešenie, ako svoj výber urýchliť. Stačí, ak si vytvoríte vlastný seriál, ktorý bude pre vás priam šitý na mieru.
Na prvý pohľad to znie nereálne, avšak v dnešnej dobe už nepotrebujete neobmedzené množstvo finančných prostriedkov na účte či kvalitný filmový štáb. Ako uvádza Forbes, je to jednoduchšie než sa zdá. Ku všetkému vám bude stačiť jedna vec, a to služba Showrunner.
Aj napriek tomu, že je vo svojich úplných začiatkoch, mnohí ju prirovnávajú k obľúbenej streamovacej platforme. Aj preto si vyslúžila prívlastok „AI Netflix“. Treba sa však poponáhľať, pretože záujemcov, ktorí trpezlivo čakajú na registráciu, je veľa. Poradíte si však aj bez nej. Môžete sa pozerať na určité ukážky jej tvorby, ako napríklad animované diela vychádzajúce už z existujúcich seriálov ako South Park či Star Treek.
Zahrať si môžete aj vy
Nejde však o úplnú novinku na trhu. Za jej vznikom stojí spoločnosť Simulation, známa aj pod jej predošlým názvom Fable Studio. Už počas minulého roka uviedla epizódu animovaného seriálu South Park, ktorá bola vytvorená umelou inteligenciou. Prvé dojmy boli pozitívne. Po detailnejšom preskúmaní sa však o niečo zmenili.
Umelá inteligencia však napreduje neuveriteľnou rýchlosťou, vďaka čomu sa aj jej filmová tvorba zdokonaľuje. Už teraz od jej prvého diskutabilného pokusu dokázala pozitívne prekvapiť. Stačí, ak užívatelia zadajú desať slov a vygenerujú sa im scény alebo celé epizódy seriálu, ktoré môžu trvať až 15 minút. Celý proces stojí v rukách umelej inteligencie, ktorá nakreslí scény, vyberie uhol kamery, vytvorí dej a postavy či sa postará o dabing a strih.
Toto je však len prvý krok. Náročnejší užívatelia sa s celou tvorbou môžu ešte viac vyhrať, čím si výslednú podobu seriálu prispôsobia ich presným očakávaniam.
„Netflix budúcnosti nebude pasívny. Opíšete, ako má seriál vyzerať, a za minútu-dve si ho budete môcť pozrieť,“ uviedol šéf spoločnosti Edward Saatchi.
„Dopozeráte váš obľúbený seriál a okamžite si budete môcť pozrieť nové epizódy, prípadne do nich obsadiť seba a svojich priateľov. Môžete sledovať, ako bojujete s votrelcami, účinkujete v obľúbenom sitcome alebo vyšetrujete zločiny,“ dodal.
Služby umelej inteligencie sa využívajú už aj v Hollywoode, kde pomáhajú tvorcom vytvárať trailery k filmom, čím sa výrazne šetria náklady. Výnimku netvorí ani nová špeciálna sekcia Sora Shorts, ktorú vytvoril filmový festival Tribeca. Prostredníctvom nej sa môže predstaviť päť filmov, ktoré vytvoril nástroj Sora od spoločnosti OpenAi.
Dostupná je len animovaná tvorba
Showrunner má však stále niekoľko rezerv, ktoré netreba prehliadať. Aj napriek tomu, že tvorcovia na ňom pracujú už päť rokov, svojim užívateľom zatiaľ ponúka len animované snímky. Daný nedostatok pociťujú najmä filmoví fanúšikovia, ktorí preferujú skôr hrané diela. Ako tvrdí Tomáš Krejčí, produkčný vo firme Milk and Honey, umelé herecké obsadenie nedokáže len tak jednoducho nahradiť skutočné.
Rezervy sa však nachádzajú aj v samotnej animovanej tvorbe. Zaznamenať ich možno najmä počas rozprávania príbehu. Problém sa nachádza v tom, že je primárne určená na epizodický formát, pri ktorom na seba jednotlivé diely nenadväzujú. Každú epizódu tvorí osobitný príbeh.
„Umelá inteligencia dnes nedokáže preniesť príbeh za hranice jednej epizódy. Najviac sa jej darí v produkovaní epizodických seriálov s postavami, ktoré začínajú každý diel odznova, ako sú sitcomy, policajné seriály či seriály o skúmaní vesmíru,“ vysvetľuje Saatchi.
Verí, že po dôkladnom preskúmaní bude môcť umelá inteligencia produkovať aj hrané snímky. Momentálne Showrunner ponúka niekoľko animovaných seriálov, ako napríklad satiru o technologických magnátoch Exit Valley, dielo o vesmírnych prieskumníkoch The Prize, temný horor Ikinu Shinu či rodinnú drámu What We Leave Behind.
Väčšina z nich má podobu ako už existujúce seriály. Nemožno však vytvoriť vyslovene nové epizódy už z existujúcich snímok. To, čo Showrunner ponúkne ďalej, je zatiaľ otázne.