Umelá inteligencia

Umelá inteligencia vytvorila dezinformácie o konflikte medzi Hamasom a Izraelom

Najzraniteľnejšie v každom konflikte sú deti. Ich podobizne boli použité pri vytváraní dezinformácií o stále trvajúcom konflikte medzi Izraelom a Hamasom.
Umelá inteligencia však nie je dokonalá, vďaka čomu bolo možné tieto obrázky odhaliť.
Vydané 3. novembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Moderné technológie nám síce uľahčujú vykonávanie rôznych úkonov v práci či našich každodenných životoch, no môžu byť aj zneužité. Rôzne osoby alebo organizácie ich môžu použiť pri vytváraní zavádzajúcich alebo klamlivých príbehov.

O hoaxoch a dezinformáciách sme vás už informovali v našom predošlom článku. Spomínali sme v ňom aj technológiu deepfake, ktorou môžu vložiť tvár a hlas známej osoby do videa. Umelá inteligencia môže byť rovnako zneužitá.

Ako uvádza portál Trend, vytváranie a šírenie týchto falošných informácií je v súčasnosti jednoduché a lacné. Zaznamenať ste to mohli napríklad na sociálnych sieťach, kde sa v posledných týždňoch začali vyskytovať obrázky, ktoré mali zobrazovať konflikt medzi teroristickou organizáciou Hamas a štátom Izrael.

Síce na týchto sieťach operujú aj boti (automatizované účty pozn. red.), väčšinou ich však zdieľali obyčajní ľudia. „Môžete mať rôzne softvérové roboty, môžete mať kyberzločincov, ale v skutočnosti veľmi veľké percento informácií online, ktoré sú falošné, často zdieľajú ľudia, ktorí nič lepšie nepoznajú,“ uviedla Rumman Chowdhuryová, členka Berkman Klein Center for Internet & Society na Hardward University.

Príspevok mierený na city

Každý človek nemusí chápať zložitým spoločenským problémom, ktoré častokrát vedú k vojenskému konfliktu. Väčšina sa však rozumie pocitom civilistov, ktorí žijú vo vojnových zónach. To vysvetľuje, prečo mnohí zdieľajú správy – potvrdené aj nepotvrdené – o ich utrpení.

Na sociálnej sieti X (niekdajší Twitter pozn. red.) koloval obrázok údajného palestínskeho dieťaťa zavaleného troskami budov. Obrázok pôsobí veľmi emotívne, o čom svedčia až príliš expresívne črty tváre údajného dieťaťa.

Ako píše portál EuroNews, umelá inteligencia sa za posledné obdobie prudko zlepšila, no stále nie je dokonalá. Aj v súčasnosti má problém s generovaním obrázkov, na ktorých sú ľudia. V tomto prípade obrázok odhaľujú práve črty tváre na brade a čele. Taktiež si môžete všimnúť priveľa prstov na ruke.

Obrázok však neoklamal iba bežných ľudí, ale aj žurnalistku práve z pásma Gázy. Obrázok však nevznikol v dôsledku tejto udalosti, no internete sa objavil ešte vo februári tohto roku po ničivých zemetraseniach, ktoré zasiahli Turecko a Sýriu.

Štátom šírená dezinformácia

Poukázať na utrpenie svojich občanov sa pokúsil aj Izrael. Oficiálny profil krajiny na sociálnej sieti X zverejnil obrázok kartónov od mlieka, na ktorých boli fotografie a údaje o dvoch detí, ktoré mali uniesť teroristi Hamasu.

Portál Snopes, ktorý sa zameriava na overovanie faktov, poukázal, že obrázok niekto digitálne upravil pomocou grafického softvéru. Pôvodný obrázok kartónov od mlieka do fotobanky Alamy ešte v roku 2021 používateľ grandbrothers. Izrael síce fotku zdieľal, no nie je známe, kto ju upravil.

Obrázok však vyobrazuje skutočné fotografie a informácie o bratoch Arielovi a Kfirovi, ktorých mal skutočne uniesť Hamas aj s ich matkou. Niektorí používatelia sociálnej sieti si však všimli dátum spotreby, ktorý zostal nezmenený.

Zlepšenie morálky

Ďalší obrázok, ktorý bol vytvorený za pomoci umelej inteligencie a upútal pozornosť na rovnakej sociálnej sieti, zobrazuje davy izraelských občanov na balkónoch, ako mávajú izraelskými vlajkami a jasajú. Pod nimi na ulici prechádzajú vojaci izraelskej armády, uvádza Reuters.

Obrázok pôvodne nahral na sociálnu sieť Facebook Omri Shefi v rámci kolekcie 13 obrázkov. Shefi priznal, že obrázky boli vytvorené umelou inteligenciou a k príspevku v hebrejčine napísal: „Veľká časť tejto vojny je psychologická. Predstavme si teda náš víťazný obraz a tak to aj bude!!“

Ani tento obrázok sa nevyhol chybovosti generatívnej umelej inteligencie. Pomerne jednoducho si môžete všimnúť niekoľko zdeformovaných postáv na balkónoch. Ďalšiu chybu si môžete všimnúť na vlajkách, pretože niektoré z nich nezodpovedajú ozajstnej vlajke.

Dezinformácie a platformy

Využívanie umelej inteligencie a iných technológií na zámerné vytváranie a šírenie klamlivých informácií je problematické. Sociálne siete, na ktorých sa prevažne šíria, by podľa Európskej únie mali robiť viac v boji proti dezinformáciám.

Európsky parlament a 27 členských štátov sa ešte minulý rok dohodlo na zákone o digitálnych službách, uviedol Startitup. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová o ňom povedala: „Naše nové pravidlá budú chrániť online používateľov, zaručovať slobodu prejavu a otvoria nové príležitosti pre podniky.“

Pokračujte na ďalší príspevok »