Má veľký dpoad na spoločnosť.

Umelá inteligencia v súčasnosti predstavuje etické problémy a rozruchy v spoločnosti

Umelá inteligencia je technický fenomén.
Vydané 4. júla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Umelá inteligencia je technologický fenomén, ktorý  má čoraz väčší dopad na spoločnosť a životy ľudí. Síce ide o technológiu, ktorá existuje už niekoľko rokov, na popularite získava až v súčasnosti.

Ešte donedávna išlo o nástroj, ktorý nebol príliš rozšírený a používalo ho len zopár spoločností. Avšak s príchodom verejne dostupných umelých inteligencií sa na povrch dostali aj obavy.

To, že ľudia majú obavy z nových technológií, nie je nič nezvyčajné. Len nedávno sme mohli vidieť príspevky na sociálnych sieťach, o tom, že 5G telekomunikačná sieť má škodiť zdraviu. Koncom 19. storočia niektorí doktori hovorili, že bicyklovanie môže najmä u žien spôsobiť ochorenie, ktoré nazvali bicyklová tvár, píše portál Vox.

Obavy zo straty zamestnania

Pri umelej inteligencii sa ľudia neboja zdravotných problémov, no straty zamestnania. Umelá inteligencia vyniká v profesiách, ktoré vyžadujú od zamestnanca, aby vykonával istú rutinnú činnosť.

Podľa americkej spoločnosti Goldman Sachs môže umelá inteligencia nahradiť ekvivalent až 300 miliónov pracovných miest na trvalý pracovný pomer. Medzi najviac postihnuté sektory patria administratíva a právne profesie. Dobrým príkladom je český startup Digitoo, o ktorom sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.

Nové technológie nemusia zrušiť pracovnú pozíciu, no môžu znížiť platové ohodnotenie. Zdroj: pexels.com/@olly

Tento startup má za cieľ poskytovať spoločnostiam umelú inteligenciu, ktorá dokáže prepisovať údaje z faktúr. Aktuálne vyžaduje kontrolu od skúsenej účtovnícky. Umelá inteligencia má jednu dôležitú vlastnosť. Dokáže sa učiť na svojich chybách, čo znamená, že je len otázkou času, kedy bude úplne samostatná.

Najmenej postihnuté sektory sú stavebníctvo, kde by umelá inteligencia nahradila 6 % a v údržbe iba 4 % pracovných miest. To len potvrdzuje príslovie „remeslo má zlaté dno“, pretože táto technológia nedokáže nahradiť ručné práce.

Kríza v kreatívnom priemysle

Úlohou generatívnej umelej inteligencie je na základe príkazu v podobe textu vygenerovať text, obrázok, zvuk či trojrozmerný objekt. Práve tieto získali na popularite v posledných mesiacoch. Zoznam tých, ktoré môžete vyskúšať zadarmo, nájdete v našom predchádzajúcom článku.

Zamestnanci na kreatívnych pozíciách nie sú nadšení z takéhoto pomocníka. Napríklad v Spojených štátoch amerických stále prebiehajú rozsiahle štrajky pod záštitou Writers Guild of America. „Ak teraz nezavedieme prísne pravidlá, o tri roky si nás jednoducho nevšimnú, pretože vtedy nás už nebudú potrebovať,“ napísal na Twitter Justine Bateman, herec 90. rokov minulého storočia.

Jedným z ich cieľov je docieliť to, aby scenáristi, či iné kreatívne pozície neboli nahradené umelou inteligenciou, prípadne aby neboli nútení používať túto technológiu pri svojej práci. Medzi ďalšie dôvody patria zvýšenie financovania kreatívneho sektoru alebo zväčšenie priestorov pre zamestnancov.

Štrajk spôsobil spomalenie či dočasné pozastavenie tvorby seriálov či filmov. Portál TV Insider píše, že takto sú ovplyvnené napríklad seriál Stranger Things alebo Euphoria.

Inšpirácia alebo krádež?

Počas histórie sa stalo už niekoľkokrát, že niekto vytvoril nelegálnu kópiu slávneho obrazu za účelom zisku. Podobný prípad sa môže diať aj pri umelej inteligencii, vďaka ktorej môže ktokoľvek zadaním niekoľkých fráz vygenerovať obrazy, ktoré sú podobné tým od umelcov.

Generatívna umelá inteligencia sa učí na základe obrovského počtu dát. Midjourney, Stable Diffusion a DreamUp sú umelé inteligencie, ktoré používajú verejne dostupnú a neziskovú databázu laion-5B. Tá obsahuje viac než 5 biliónov rôznorodých obrázkov vrátane rôznych diel od slávnych umelcov, informuje portál The New Yorker.

umelá inteligencia etické problémy

Služba Midjoureny poskytuje predplatné, no neodmeňuje umelcov. Zdroj: unsplash.com/@jupp

Umelci neposkytli súhlas, aby ich diela, ktoré sú chránené autorskými právami, boli použité na tieto účely. Obrázky, ktoré boli vygenerované, neuvádzajú na základe čoho boli vytvorené a umelci neboli nijako kompenzovaní.

Dobrým príkladom je spoločnosť Adobe, ktorá do svojho grafického programu Adobe Photoshop pridala podobnú generatívnu umelú inteligenciu ako tie, ktoré sme už spomenuli. Avšak táto umelá inteligencia je trénovaná na dielach z knižnice Adobe Stock, ktorá kompenzuje autorov za použitie ich diel pre účely učenia novej súčasti softvéru.

Nesprávne zvolené dáta

V roku 2017 sa pokúšal americký gigant Amazon implementovať umelú inteligenciu na pozíciu náboru nových zamestnancov. Jej úlohou bolo pozrieť sa na uchádzačov životopis, porovnať ho s požiadavkami a vyhodnotiť či sa daný človek na pozíciu hodí.

Zamestnanci spoločnosti, ktorí mali na starosti vývoj tejto umelej pomocníčky, neskôr povedali tlačovej agentúre Reuters, že táto umelá inteligencia sa stala sexistickou a penalizovala každý životopis, ktorý bol od ženy.

Zamestnanci spoločnosti jej poskytli prevažne životopisy mužov. Umelá inteligencia to vyhodnotila tak, že je lepšie preferovať mužov a začala negatívne hodnotiť životopisy od žien.

Spoločnosť to však nevzdáva a v minulom roku Forbes informoval, že sa o zavedenie tohto systému pokúsia znova. Nová verzia by mala zaistiť, že nebude robiť rozdiely na základe pohlavia uchádzača.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



ZDRAVIE

5 vecí, ktoré by ste mali používať, ak máte alergiu na prach

  • Alergia na prach dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život. Neustále kýchanie, svrbenie očí, upchatý nos alebo dokonca dýchavičnosť sú len niektoré z nepríjemných príznakov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu pohodu. Ak sa u vás doma hromadí prach rýchlejšie, než ho stíhate upratať, môže byť ťažké udržať si čisté a zdravé prostredie. Našťastie, existuje niekoľko riešení, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť prejavy alergie a zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašom domove.
  • Zdroj: freepik.com