Technológie
Umelá inteligencia siaha aj do podnikania s potravinami. Objednávky vybavíte jednoduchým nadiktovaním či cez chat
Masívna digitalizácia prinesie dodávateľom možnosť lepšie analyzovať objednávky a optimalizovať procesy.
Technológie, ktoré valcujú a prevalcujú svet
Umelá inteligencia je dnes vychytenou témou, hoci laická verejnosť pod ňou rozumie niečo celkom iné, než odborníci. Zatiaľ čo do pozornosti väčšiny ľudí prenikajú skôr vizuálne zaujímavé výtvory umelej inteligencie, využiteľnosť tejto prudko sa rozvíjajúcej platformy významne presahuje četbotov, systémy na generovanie obrázkov, tvorbu hudby alebo videa.
Vo vede nachádza umelá inteligencia význam vo filtrovaní a identifikovaní veľkých objemov dát a nachádzaní dôležitých súvislostí, v komerčnej oblasti je zasa využiteľná na optimalizáciu procesov. Chce to drahých špičkových programátorov a obyčajne výkonný hardvér, aby sa schopnosti modelov umelej inteligencie dali využiť zmysluplne a na mieru, prínos je však nepopierateľný.
Dobrou ukážkou toho, ako môže využitie umelej inteligencie prispieť k lepšiemu objednávkovému systému, z ktorého bude ťažiť dodávateľ aj zákazník, je spoločnosť GrubMarket.
GrubMarket je kalifornská spoločnosť definovaná ako food tech/eCommerce company. To znamená, že sa angažuje v oblastiach potravinárstva, technológií a online predaja. Firma pôsobí v Spojených štátoch a Kanade.
Napriek tomu, že ide o firmu s významným apelom na technologické inovácie, až teraz, využitím technológie Butter, zmení svoj objednávkový proces tak, aby využíval práve umelú inteligenciu.
Biznis, v ktorom lietajú desiatky miliónov dolárov
Veľká časť nákupov potravín sa v uplynulých rokoch presunulo do online priestoru. Reštaurácie často nahrádzajú menu kódmi QR, ktoré zákazníkom umožňujú objednávať pomocou smartfónov, a nakupovanie potravín online spôsobilo revolúciu s donáškovými službami – v zahraničí ide napríklad o donáškovú službu Instacart, ktorá zmenila trhy. Ale až donedávna druhá strana potravinového dodávateľského reťazca, ktorou sú malé reštaurácie a obchodíky s potravinami, závisela vo veľkej miere od fyzických médií. Teda pera a papiera.
Spoločnosť GrubMarket, ktorá poskytuje softvér a služby, ktoré pomáhajú pri prepájaní a riadení vzťahov medzi dodávateľmi potravín a ich zákazníkmi, teraz dúfa, že vďaka novej akvizícii bude distribučný proces digitálnejší a efektívnejší.
Kalifornský GrubMarket nedávno akvizoval produkt Butter, platformu SaaS (softvér ako služba), ktorej cieľom je digitalizovať tradične manuálny proces distribúcie potravín pomocou AI, spoločnosti exkluzívne uviedli pre TechCrunch. Osemčlenný tím spoločnosti Butter, založený v roku 2020, sa pripojí k platforme GrubMarket a jeho softvérový balík bude integrovaný s vlastnou ponukou GrubMarket.
Mike Xu, zakladateľ a generálny riaditeľ GrubMarket, odmietol zverejniť cenu tejto akvizície, ale Winston Chi, spoluzakladateľ Butter, povedal pre TechCrunch, že „väčšina strán, vrátane našich investorov a nás, zarába peniaze“. Odhaduje sa, že hodnota spoločnosti Butter bola v roku 2022 až 39 miliónov amerických dolárov. S podporou investorov vrátane spoločností Google Gradient Ventures, Uncommon Capital, Notation Capital, Collide Capital a „angel investora“ Jacka Altmana tento startup vyzbieral celkovo 12,3 milióna dolárov.
GrubMarket bol v posledných rokoch na vzostupe a do dnešného dňa získal viac ako 100 spoločností. Väčšina z týchto obchodov sa zameriava na konsolidáciu dodávateľského reťazca, keďže spoločnosť prevádzkuje B2B e-commerce. Na jednej strane GrubMarket priamo získava produkciu a prísady od pestovateľov a zásobuje kupujúcich, ako sú supermarkety. Na druhej strane predáva distribútorom softvér potrebný na prevádzkovanie ich podnikania. Nie je to na rozdiel od pozície Amazonu ako trhového miesta a poskytovateľa SaaS.
GrubMarket teda efektívne kupuje menšieho konkurenta.
Ako funguje AI pri nákupe potravín?
Proces objednávania vo veľkoobchode s potravinami bol obzvlášť zrelý na zmenu. Dodávatelia potravín často zapisovali objednávky, keď počúvali hlasové správy od svojich zákazníkov – ako napríklad šéfkuchár telefonujúci z reštaurácie na konci dňa po spočítaní zásob – alebo prechádzali textovými správami objednávok. Tento náhodný proces často viedol k nesprávnym objednávkam alebo chýbajúcim položkám. Analýza predaja a výkonnosti sa stávala ťažko zrealizovateľnou.
Podobne ako mnoho startupov so SaaS, aj Butter rýchlo naskočil do generatívneho vlaku AI a vyvinul nástroje na zlepšenie pracovného toku svojich používateľov.
Pomocou AI vytvoril Butter funkcie, ktoré pomôžu distribútorom premeniť tento typ neštruktúrovaných údajov na informácie, ktoré možno ľahko prezerať, sledovať a analyzovať. Používa kombináciu modelov umelej inteligencie tretích strán a vlastnej umelej inteligencie na konverziu hlasových poznámok na zoznamy položiek, ktoré si objednávajú reštaurácie a supermarkety.
Príkladom je technológia prevodu reči na text, z ktorého sa následne vytvorí objednávkový zoznam:
Predtým, ako sa informácie vygenerované umelou inteligenciou dostanú do systému Butter, používatelia dostanú možnosť skontrolovať ich presnosť. A keďže sú teraz informácie digitálne, distribútori môžu analyzovať predaj a optimalizovať svoje zásoby a ceny.
Ešte dôležitejšie je, že Butter od svojich zákazníkov nežiada, aby sa naučili úplne nový pracovný postup. „Ani distribútori, ani reštaurácie nechcú zmeniť spôsob komunikácie. Nemeníme ich pracovný tok, ale pomáhame im centralizovať predajné znalosti,“ povedal Chi.
Po integrácii spoločností GrubMarket využije produkty spoločnosti Butter, ktoré zahŕňajú obchod s chatom rozšíreným o AI, na posilnenie svojho podnikového asistenta GrubAssist.
GrubMarket má tiež do svojho ERP systému pridať modul vyhľadávania a digitálneho objednávania s podporou AI, ktorý umožní veľkoobchodníkom s potravinami automaticky generovať digitálne predajné objednávky bez ohľadu na pôvodné médium, na ktorom boli objednávky prijaté – či už ide o text, papier, hlasové správy alebo e-maily.