Umelá inteligencia vyhrala rečnícky súboj. Budú nás roboty učiť argumentovať?

Na technologickej konferencii za prítomnosti verejnosti pred niekoľkými dňami prebehla kuriózna slovná prestrelka medzi počítačom a izraelskou šampiónkou v rečníctve.   Project Debater, ako značka IBM nazýva svoju umelú inteligenciu zameranú na rečnícke zručnosti a schopnosti argumentovať, podľa hodnotenia prítomných prekonala svojho ľudského oponenta, dámu menom Noa Ovadia. Majsterka v rečníctve je dnes členkou tímu… Prečítať celé
Vydané 25. júna 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Na technologickej konferencii za prítomnosti verejnosti pred niekoľkými dňami prebehla kuriózna slovná prestrelka medzi počítačom a izraelskou šampiónkou v rečníctve.

 

Project Debater, ako značka IBM nazýva svoju umelú inteligenciu zameranú na rečnícke zručnosti a schopnosti argumentovať, podľa hodnotenia prítomných prekonala svojho ľudského oponenta, dámu menom Noa Ovadia. Majsterka v rečníctve je dnes členkou tímu IBM, ktorý aktívne pracuje na vývoji umelej inteligencie.

Témou verejného experimentu bolo financovanie vesmírneho výskumu z verejných zdrojov. Umelá inteligencia mala obhajovať názor, že je takéto financovanie správne, Noa Ovadia predstavovala oponenta tohto názoru. Umelá inteligencia pritom čerpala z obrovského množstva offline dokumentov, vrátane novín, článkov, kníh a inej špeciálnej literatúry, aby vedela pravdivo, vecne a správne argumentovať.

 

Obaja rečníci mali 4 minúty na argumentáciu, ďalšie 4 minúty na vyvrátenie tvrdení oponenta a 2 minúty na záverečnú reč. O tom, kto informácie podal lepšie a presvedčivejšie, hlasovali ľudia, ktorí boli verejnými divákmi experimentu. Zaujímavosťou je, že ako výhercu zvolili práve umelú inteligenciu.

INZERCIA

 

Podstatou projektu od IBM je dosiahnutie takej umelej inteligencie, ktorá bude hodnotiť informácie relevantne, korektne, pravdivo a vecne. Jej úlohou v budúcnosti môže byť napríklad aj rozpoznávanie dezinformácií a falošných správ, klamstiev a možno až účasť v hybridnej informačnej vojne.

 

Otázka, či nás budú roboty a roboti učiť argumentovať, je na mieste. Je to celkom pravdepodobné, minimálne nás počítače naučia, že by sme sa mali na informácie pozerať bez emócií a s dôrazom na kontext. Súčasná úroveň umelej inteligencie je stále na pomerne nízkej úrovni a nehrozí, že by sa obrátila proti ľuďom. Je to dokonca nepravdepodobné aj v budúcnosti, hoci sci-fi filmy nám ukazujú presný opak.

 

Prečo práve debaty?

Debaty sú dnes silným nástrojom, ako ovládať ľudské myslenie a konanie. Stačí, aby sa nejaký politik ukázal v televízii, predviedol svoje rečnícke schopnosti a bez ohľadu na to, či má alebo nemá pravdu, nakloní si priazeň tisícov ľudí. Naopak, ak nie je v rečníctve veľmi dobrý, takáto debata so skúseným oponentom mu vie uškodiť.

Význam debát a diskusií je preto mimoriadny a nedá sa len tak bagatelizovať. Práve tu nachádzame dôvod, prečo do debát vložiť aj maximálne objektívnu a absolútne nezaujatú umelú inteligenciu.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »