História umenia

Umenie: Prvé umelecké diela sveta, ktoré sú najstaršie?

Umením vyjadrujeme svoje myšlienky už od začiatku vývoja ľudstva. Vďaka objavu prehistorických sošiek a jaskynného umenia vieme, že od začiatku ľudskej histórie sa praktizujú rôzne formy umenia. Aj keď sa umelecké metódy vtedy značne líšili, prejavovanie myšlienok a emócií prostredníctvom umeleckých diel bolo bežné. Spočiatku sa verilo, že staroveké umenie existuje hlavne v Európe. Objav… Prečítať celé
Vydané 31. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Umením vyjadrujeme svoje myšlienky už od začiatku vývoja ľudstva. Vďaka objavu prehistorických sošiek a jaskynného umenia vieme, že od začiatku ľudskej histórie sa praktizujú rôzne formy umenia. Aj keď sa umelecké metódy vtedy značne líšili, prejavovanie myšlienok a emócií prostredníctvom umeleckých diel bolo bežné. Spočiatku sa verilo, že staroveké umenie existuje hlavne v Európe.

Objav jaskynného umenia až v Indonézii však naznačuje, že to nemusí byť presne tak. Fascinujúce sochy a jaskynné umenie, ktoré sme našli v rôznych častiach Afriky a Indonézie naznačujú, že umenie sa v skutočnosti praktizovalo v rôznych častiach sveta. Preto sme si aj pripravili zoznam najstarších umeleckých diel, aké boli kedy objavené z celého sveta:

Umenie v jaskyni Maltravieso (60 000 BC)

Umenie Maltravieso

Jaskyňa Maltravieso

Vyfarbené ruky v jaskyni Maltravieso v Španielsku zmenili chápanie vedcov o histórii ľudského umenia. Obrazy v Maltraviese sú veľmi staré. Vedci sa domnievajú, že tieto ruky vytvorili neandertálci (aj keď okrem časového obdobia neexistujú žiadne ďalšie dôkazy). Jaskyňa Maltraviesa je v súčasnosti najstaršou známou jaskynnou maľbou na svete a bola vyrobená pomocou červeného okrového pigmentu.

Pigmenty boli datované pomocou novšej metódy nazvanej rádiokarbónové dátovanie, ktorá je viac známa ako uhlíková metóda merania. Dve ďalšie španielske jaskyne – La Pasiega a Ardales – majú tiež jaskynné maľby vyrobené s rovnakým červeným okrom, aké boli použité v jaskyni Maltravieso a sú tiež datované pred viac ako 60 000 rokmi BC.

Jaskyňa Blombos (70 000 BC)

Umenie Blombos

Jaskyňa Blombos zdroj: donsmaps.com

Jaskyňa Blombos v Južnej Afrike je vyslovene pokladom historického umenia. Datuje sa najmenej od 70 000 pred n. l. Umenie v jaskyni Blombos je najstaršie známe umenie, aké bolo v Afrike objavené a predchádza najstaršiemu jaskynnému umeniu pred desiatkami tisíc rokov.

Najdôležitejším objavom v jaskyni Blombos boli dva kusy alebo skaly zdobené krížikovými vzormi, ktoré boli vyrobené okrovými pastelkami. Archeológovia objavili stovky kôp okry, ktoré boli rozomleté a premenené na tieto pastelky. Aj keď sa vedci domnievajú, že tieto pastelky boli vyrobené špeciálne na účely dizajnu, v Blombose zatiaľ nebolo objavené žiadne skutočné jaskynné umenie / maľba.

U Venuše z Tan Tan (200 000 – 500 000 BC)

Umenie Tan Tan

Zdroj: Bradshawfoundation.com

Rovnako ako Venuša Berekhata Rama, ktorá sa datuje približne do rovnakého časového obdobia, bol spochybnený „status“ Venuše Tan-Tan ako umeleckého diela. Venuše Tan-Tan a Berekhata Rama sa často spomínajú spolu, pretože ich existencia sa datuje viac ako 200 000 pred n. L.

Venuša Tan-Tan bola rozsiahlo študovaná a vedci sa zhodujú, že niektoré časti boli vytvorené prirodzene. Títo vedci sa však domnievajú, že prirodzené črty Venuše Tan-Tan boli vytvorené ľuďmi.

Umenie Venuše z Berekhat Ram (230 000 – 700 000 BC)

Umenie Venuša

Zdroj: oldest.org

Jeden z kontroverzných kúskov umenia je Venuša Berekhata Rama. Je to jedna z ďalších najstarších starodávnych prehistorických sošiek, aké boli objavené. Niektorí vedci sa domnievajú, že vznikla skôr eróziou ako ľudskou rukou. Na Golanských výšinách medzi Sýriou a Izraelom ho objavil v roku 1981 archeológ N. Goren-Inbar z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Predpokladá sa, že predchádza dokonca aj neandertálcov a pravdepodobne bola vytvorená neskôr.

Bhímbétka (290 000 – 700 000 BC)

Bhimbétka

zdroj: timesofindia.com

Bhímbétka je archeologické nálezisko v Indii. Je to najstarší kúsok prehistorického umenia, aké kedy bolo objavené a je ohadované pravdepodobne až do roku 700 000 pred naším letopočtom. Je takmer štyri krát staršie ako umenie v jaskyni Blombos a bolo objavené v starodávnej kremencovej jaskyni v oblasti Madhjapradéš. V tejto jaskyni sa nachádza množstvo úkrytov, ktoré sú vyzdobené nástennými maľbami až do doby kamenej.

Pokračujte na ďalší príspevok »