Útok žraloka sa nemusí vždy skončiť smrťou. Pomôcť môžeme tým, že naskáčeme do vody

Klíma sa mení, voda sa otepľuje a žraloky plávajú za potravou čím ďalej tým bližšie k brehu. Na začiatku mesiaca svet obletela tragická správa spolu s videom, na ktorom plavkyňu v Egypte napadol žralok. Žena bojovala až do poslednej chvíle. Podľa informácií portálu aktuálne.cz sa turistka z Rakúska bránila a chladnokrvného predátora udierala plaveckou plutvou. Na breh sa… Prečítať celé
Vydané 11. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Klíma sa mení, voda sa otepľuje a žraloky plávajú za potravou čím ďalej tým bližšie k brehu.

Na začiatku mesiaca svet obletela tragická správa spolu s videom, na ktorom plavkyňu v Egypte napadol žralok. Žena bojovala až do poslednej chvíle. Podľa informácií portálu aktuálne.cz sa turistka z Rakúska bránila a chladnokrvného predátora udierala plaveckou plutvou. Na breh sa napokon dostala bez hornej a spodnej končatiny, pričom neskôr svojim zraneniam podľahla.

Pár dní na to nás médiá informovali o tom, že tento incident nebol jediný. Len o dvesto metrov ďalej v zátoke južne od Hurghady našli ďalšiu obeť, ktorá pochádzala z Rumunska. Pravdepodobne útočil ten istý „jedinec“.

Žraloky sú v tejto oblasti bežné

Egyptské úrady na situáciu reagovali, avšak nie tak promptne, ako by sa očakávalo. Pláž uzatvorili na tri dni až po druhom fatálnom útoku. Hoci k takémuto rozhodnutiu mohlo dôjsť skôr, tak odborníci sa zhodujú, že vyľudnenie mora môže žraloka vyhnať z oblasti, pretože bude hľadať „potravu“ inde.

Agentúra AFP pripomína, že pri pobreží Červeného mora sa bežne vyskytujú žraloky, nejde o žiadnu raritu, avšak len zriedkavo napádajú ľudí.

 

Plavčíci o žralokovi vedeli

Pobrežná hliadka situáciu absolútne nezvládla. Na povrch sa dostali informácie o tom, že turisti plavčíkov na žraloka upozornili, a to pätnásť minút pred incidentom. Miestni mali dovolenkárov vysmiať a povedať im, že v tejto oblasti sa žraloky nikdy nevyskytovali. S informáciou prišla TV Markíza.

Polícia údajne zakázala svedkom natáčať incident a prikázala im vymazať materiál. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

A čo na to odborník?

K nedávnej situácii sa pre DVTV vyjadril Richard Jaroněk – milovník a fotograf žralokov.

Richard tvrdí, že útoky žralokov na ľudí sú ojedinelé a vzácne. Myslí si, že v konečnom dôsledku za všetko môže ľudstvo, keďže nás predátori takýmto spôsobom kontaktujú. Mení sa klíma a oni musia plávať za teplým prúdom (tam, kde je potrava).  Nehovoriac o tom, že žraloky majú prázdnu „špajzu“, pretože sme im vyhubili ryby, tulene, tučniaky či chobotnice – dokonca aj žraloky, ktorými sa živia.

Mali naskákať do vody

Podľa odborníka mali ľudia hromadne naskákať do vody (aspoň päť chlapov). Tento druh pásožiabrovcov nikdy neútočí v skupine (žraloky sú samotári). Keď žralok vycíti a uvidí, že druhá strana je v prevahe, tak sa stiahne a odpláva. V ideálnom svete by sme mali mať niečo na obranu napr. palicu, ktorou by sme bodli predátora do slabiny (nos, žiabre, spodok brucha).

Vhodným príkladom je reakcia dovolenkárov v Turecku. Len dva dni po mediálnej panike ohľadom žraloka v Egypte, sa ďalší objavil na juhozápade Turecka. Odvážna dvojica mužov neváhala ani minútu a na zahnanie morského predátora použila mop. Ranami do hlavy ho vyhnali a predišlo sa tak nešťastiu.

Žraloky neútočia hneď, sú pomerne plaché a zvedavé. Musia si svoju korisť poriadne obzrieť, čo trvá desiatky minút. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Žralok vycíti náš strach, preto sa snažíme byť v pokoji. Neustále sa mu pozeráme do očí. Žraloky milujú moment prekvapenia, preto útočia výlučne zozadu. Podľa slov Richarda Jaroněka by sme s ním mali udržiavať očný kontakt, čo nám poskytne značnú výhodu. Ak nemáme k dispozícii žiadnu obrannú zbraň, tak by sme mali žraloka odkláňať rukami (chytíme ho za nos a odkloníme ho).

Ak mu dáte najavo, že o ňom viete, prestanete ho zaujímať

Lesklé veci musia zostať doma

Richard Jaroněk upozorňuje, aby si plavci nebrali do vody lesklé veci, napríklad hodinky. Na základe odrazov žralok vydedukuje, že ide o chrbát ryby (potravy). Preto sa môže prísť na vlastné oči presvedčiť, či mu náhodou nebudeme chutiť. Ak dôjde k tomu, že nás žralok napadne, tak za žiadnych okolností sa nesmieme mykať. Nezáleží na tom, či mu prstami na ruke dokážeme obhmatať jazyk, dôležité je nepohnúť sa, aby sme si nepotrhali svaly (v opačnom prípade by sme o končatinu prišli).

Odborník vysvetľuje, že žralokovi nebudeme chutiť, pretože nás prišiel iba „okoštovať“, napokon nás pustí. V tú chvíľu musíme vytiahnuť ruku, čo predstavuje moment prekvapenia, ktorý ho „znechutí“. Morské predátory majú radi rýchlu korisť, nechcú s ňou pridlho zápasiť. Preto je vysoká pravdepodobnosť, že odpláva

 

Pokračujte na ďalší príspevok »