Nové riešenie boja proti CO2?
V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry
Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.
Titulka: ilustračné foto
Nemecká Slobodná demokratická strana FDP, ktorá patrí do liberálnej časti politického spektra, údajne zvažuje podporu zavedenia svetovo jedinečných opatrení na znižovanie skleníkových plynov.
Dnes sa svetové firmy trápia s dosahovaním uhlíkovej neutrality, nemeckí politici si trúfajú dosiahnuť takzvanú negatívnu uhlíkovú bilanciu. Je to veľmi ambiciózny zámer, pretože v praxi sa bude stretávať s mnohými nepriaznivými vplyvmi a kontrola takéhoto procesu môže byť prekvapivo náročná.
Slobodná demokratická strana navrhla takéto opatrenie v rámci diskusií o klimatickej politike krajiny. Zámerom má byť finančné odmeňovanie ľudí, ktorí sa rozhodnú zo svojho okolia odstraňovať oxid uhličitý. Za svoju činnosť by mali dostať kompenzácie a odmeny, avšak nie v eurách, ale v úplne novej virtuálnej kryptomene.
Jednotlivci alebo firmy by mali používať moderné technologické prostriedky, napríklad na príncípe Direct Air Capture. Toto zariadenie je schopné zo vzduchu odčerpať oxid uhličitý. Štát by mal týmto ľuďom platiť finančné odmeny, avšak v na to určenej kryptomene. Či by ju bolo možné previesť na konvenčné meny alebo by ich využitie bolo obmedzené napríklad na niektoré služby či produkty, zatiaľ nie je známe. V každom prípade sa jedná o myšlienku, ktorá má k realizácii ešte značný kus práce. Keďže by sa jednalo o projekt na úrovni vlády, pravdepodobne by sa musela upraviť aj legislatíva.
Na druhej strane vyvstáva otázka, prečo by štát takúto možnosť preniesol na jednotlivých ľudí a firmy a nerealizoval projekt vo vlastnej réžii? Umiestniť po krajine stovky alebo tisíce čističiek vzduchu by pravdepodobne vyšlo na oveľa viac, než platiť ľuďom určité odmeny.
V takomto prípade by sa totiž štát zbavil povinnosti zaoberať sa napríklad účtami za elektrinu, prenájom pozemkov, nákup potrebnej techniky a podobne. Otáznou však ostáva kontrola, či jednotlivci skutočne naplnili účel, za ktorý by mali dostávať odmeny. Vedeli by kontrolné mechanizmy spoľahlivo overiť, koľko CO2 vlastne jednotlivec odfiltroval z atmosféry? A nebolo by možné takéto kontrolné mechanizmy jednoducho oklamať za účelom rýchleho zisku?
Toto všetko je potrebné vyriešiť ešte predtým, ako sa politici pustia do veľkolepých sľubov.
Prečo by sme mali odoberať CO2 zo vzduchu? Dôvodov je hneď niekoľko
Cieľ nemeckých politikov je jednoznačný – obmedziť množstvo oxidu uhličitého v atmosfére, ktorý má nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie, ale ovplyvňuje aj potraviny. O tom, ako oxid uhličitý mení nutričné vlastnosti súčasných potravín, sme písali v samostatnom článku Je naše jedlo čím ďalej tým menej výživné?
Oxid uhličitý je totiž pre rastliny nevyhnutný. Potrebujú ho k rastu a životu. Preniká do každej živej bunky v rastline, ktorá potom do prostredia odovzdáva kyslík. Zistilo sa, že s väčším prísunom CO2 rýchlejšie rastie napríklad ryža, pšenica, jačmeň či zemiaky. To ale neznamená, že musia byť aj nutne viac výživné. Skrátka majú viac sacharidov, ale menej proteínov.
Nemci tvrdia, že svete zatiaľ neexistuje metodika odmeňovania jednotlivcov za redukovanie CO2 v atmosfére, poznáme však zámery a už realizované projekty, ktorých zámerom je zhodnocovania „uhlíkovej zodpovednosti“.
O takýchto systémoch sme už písali v samostatnom článku Evian, Danone a Tetra Pak chcú recyklovať všetky obaly. Vzniknú aj „plastové kredity“, ktorý by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.
Najväčší svetový trh s uhlíkovými kreditmi na svete prevádzkuje Verra, umožňuje schváleným projektom zmeniť svoje emisie skleníkových plynov na obchodovateľné úvery. Tieto kredity by potom mohli kúpiť veľké firmy s cieľmi, ako napríklad používanie 100% recyklovaného plastu vo svojich výrobkoch, pretože mnohé z nich nemajú dostatok materiálneho vybavenia a nie sú schopné v krátkom horizonte prejsť na nové technológie.
Zdroj: euro.cz