V týchto krajinách najviac klesli ceny bývania. Očakáva sa aj zmiernenie inflácie

Globálne trhy s nehnuteľnosťami určenými na bývanie po rokoch stabilného rastu ustupujú, tvrdí Medzinárodný menový fond. Ako sa vyvíjajú ceny nehnuteľností na Slovensku?
  • Globálne trhy s nehnuteľnosťami určenými na bývanie po rokoch stabilného rastu ustupujú, tvrdí Medzinárodný menový fond.
  • Graf od Svetového ekonomického fóra odhaľuje rozsiahly pokles cien nehnuteľností upravených o infláciu v dvoch tretinách krajín OECD.
  • Trhy s nehnuteľnosťami by mali byť stabilnejšie, keď centrálne banky spomalia alebo pozastavia svoju kampaň zvyšovania úrokových sadzieb, aby skrotili infláciu, tvrdí MMF.
  • Ako sa vyvíjajú ceny nehnuteľností na Slovensku?

 

Ceny sú na ústupe

Dve tretiny ekonomík, pre ktoré OECD sleduje ceny nehnuteľností, zaznamenali za prvý štvrťrok roka 2023 pokles. Nie je medzi nimi uvedené Slovensko, vývoj cien nehnuteľností v zahraničí je však pozitívnym prísľubom aj pre Slovákov uvažujúcich o skorej kúpe bytu alebo domu.

Tieto kroky podčiarkujú, ako sa trhy s bývaním prispôsobujú rastúcim úrokovým sadzbám, keď sa centrálne banky snažia obmedziť infláciu.

V hlavných ekonomikách sa úrokové sadzby zvýšili v priemere o 4 percentuálne body na úroveň pred globálnou finančnou krízou.

Napríklad v Spojených štátoch Federálny rezervný systém zvýšil cieľovú sadzbu na rozsah 4,5 až 4,75 percenta z takmer nuly spred roka, čo je najrýchlejšie tempo zvyšovania sadzieb za dve desaťročia. To viedlo k prudkému nárastu priemernej 30-ročnej fixnej ​​úrokovej sadzby hypoték, ktorá koncom minulého roka vzrástla na dve dekády maximum 7,1 percenta.

INZERCIA

Podľa Národnej banky Slovenska bola v 4Q 2022 priemerná cena za jeden štvorcový meter nehnuteľnosti 2 661 EUR, čo bol medziročný nárast až o 15 percent. Za celý rok 2021 bola priemerná cena za m2 nehnuteľnosti na Slovensku 2 176 EUR a v roku 2020 to bolo 1 762 EUR (zdroj).

Úrokové sadzby zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri určovaní cien nehnuteľností spolu s príjmami a rastom populácie na strane dopytu. Dôležitými sú aj rôzne faktory ponuky, ako sú stavebné náklady a nové legislatívne predpisy súvisiace s výstavbou.

Pravidlo založené na údajoch z rôznych krajín hovorí, že každé zvýšenie reálnych úrokových sadzieb o 1 percentuálny bod spomalí tempo rastu cien nehnuteľností o približne dva percentuálne body.

PRIAZNIVÉ VYHLIADKY, NO NIE VŠADE. Kto si chce kúpiť nový byt alebo dom, môže očakávať mierny pokles cien. Do akej miery sa to však bude týkať aj Slovenska, je zatiaľ neisté. Ilustračná fotografia.

Pred nedávnym sprísňovacím cyklom mali úrokové sadzby klesajúci trend. Nižšie sadzby racionálne viedli k zvýšeniu dopytu po bývaní znížením nákladov na pôžičky na financovanie kúpy domu alebo na nadstavbu existujúcich domov. Teraz sa proces obrátil naopak. Každý percentuálny bod zvýšenia úrokovej sadzby hypoték zvyšuje mesačné úrokové platby pre priemerného kupujúceho domov v USA o 100 amerických dolárov a dopady môžu byť pre kupujúcich v krajinách s prevahou hypoték s nastaviteľnou sadzbou ešte hrozivejšie.

Aj na Slovensku sa každé zvýšenie úroku na hypotéke premieta do mesačnej splátky nepriaznivo, teda zvýšením nákladov, pričom ak má dlžník zavedené aj sporenie na predčasné splatenie hypotéky, prirodzene mu rastú aj tieto náklady.

Ako dlho bude pokles cien nehnuteľností na bývanie pokračovať, bude závisieť od toho, či už zvyšovanie sadzieb centrálnymi bankami obmedzilo inflačné tlaky. Najnovšia aktualizácia svetového ekonomického výhľadu MMF predpovedá, že inflácia bude tento rok nižšia ako v roku 2022 pre približne 85 percent krajín.

Očakáva sa, že globálna inflácia sa spomalí z takmer 9 percent v minulom roku na približne 6,5 percenta v tomto roku a v budúcom roku by sa mala ďalej spomaliť.

Ak centrálne banky spomalia alebo pozastavia zvyšovanie sadzieb, ceny nehnuteľností by potom mali byť stabilnejšie.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »