Veľrybí festival v meste Hermanus láka nadšencov už tri desaťročia

Morskí obri určite ostanú hviezdami predstavenia, ale na súši môžu návštevníci mesta Hermanus očakávať ďalšie zaujímavé atrakcie. Od rybolovu k ekoturistike Pobrežné mestečko v Južnej Afrike bolo kedysi malou rybárskou komunitou. Neďaleko žijúci rybári  počuli príbehy o vynikajúcich úlovkoch a rozhodli sa skúsiť šťastie. Tento druh obživy sa presadil aj napriek snahám o modernizáciu miest v prvej polovici minulého… Prečítať celé
Vydané 26. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Morskí obri určite ostanú hviezdami predstavenia, ale na súši môžu návštevníci mesta Hermanus očakávať ďalšie zaujímavé atrakcie.

Od rybolovu k ekoturistike

Pobrežné mestečko v Južnej Afrike bolo kedysi malou rybárskou komunitou. Neďaleko žijúci rybári  počuli príbehy o vynikajúcich úlovkoch a rozhodli sa skúsiť šťastie. Tento druh obživy sa presadil aj napriek snahám o modernizáciu miest v prvej polovici minulého storočia. Sir William Hoy ako generálny riaditeľ železníc v tom čase dokázal zastaviť plánovanú výstavbu železničnej trate. Cieľom bolo spojiť Kapské Mesto a Hermanus, avšak Hoy patril k vášnivým rybárom a fanúšikom pokoja na pobreží. Jeho rozhodnutie o niekoľko desiatok rokov neskôr ovplyvnilo výber miesta na zriadenie magnetického observatória. Práve preto je dnes Hermanus sídliskom Juhoafrickej národnej vesmírnej agentúry (SANSA).

Hermanus

Mnohé atraktívne zákutia Hermanusu sú lákadlom pre rybárov aj turistov. zdroj: pexels.com

Rybolov je aj naďalej dôležitým ekonomickým prvkom mesta. V súčasnosti pobrežie navštevujú turisti kvôli prírodným krásam a množstvu veľrýb. Hermanusom každoročne preplávajú veľryby južné, ktoré môžu návštevníci pozorovať počas podmorského festivalu.

Hlavná veľrybia dráha Južnej Afriky

Veľryby južné plávajú každý rok zo svojich kŕmnych miest v Antarktíde do Hermanusu. Prichádzajú od júna do októbra, aby sa párili a ohriali sa vo vodách Walkerského zálivu. Obľúbenou zábavou miestnych obyvateľov je prejsť sa na skalnaté pobrežie a pozorovať tieto veľkolepé stvorenia. Rekordom ostáva 196 videných veľrýb v rámci jedného dňa.

Veľryba južná. zdroj: unsplash.com

INZERCIA

Vo svojom 31. ročníku každoročný Veľrybí festival oslavuje návrat veľrýb južných do pobrežných vôd Južnej Afriky. Propaguje myšlienku života v súlade s prírodou, ako aj schopnosť ľudí spájať sa do komunity, ktorá si váži životné prostredie. Všetky podujatia a aktivity sú počas festivalu veľrýb zamerané na vytváranie povedomia o ochrane veľrýb a ďalších morských živočíchov. Tento rok sa festival koná od 30. septembra do 2. októbra, čo je vrchol aktivity veľrýb v regióne.

Hlásnik z Hermanusu

Populárna prechádzka okolo útesu ponúka 12 kilometrov najlepších vyhliadok na pozorovanie veľrýb na svete. Tiahnu sa  jedného konca Hermanusu na druhý, takže si môžete robiť prestávky a obdivovať okolitú prírodu. Na určitých miestach uvidíte veľryby z blízkosti piatich metrov. Okrem pozorovania na súši sú v Hermanuse aj ďalšie spôsoby ako sa dostať k veľrybám. Môžete sa vydať loďou pozdĺž zálivu alebo na kajakoch preskúmať ich tajné zákutia. Nezabudnuteľný pohľad sa vám naskytne, ak zvolíte cestu lietadlom ponad húfy presúvajúcich sa veľrýb.

Kuriozitou je nepochybne hlásnik veľrýb. Obľúbená tradícia má svoje začiatky v roku 1991. Do miestneho informačného centra zavítal návštevník a zvolal, že práve zahliadnuté veľryby „musia byť najlepšie stráženým tajomstvom“. Keď si to Jim Wepener vypočul, pustil sa do plánovania a organizovania reklamného kúsku, ktorý je dnes známy ako hlásnik veľrýb z Hermanusu. Jim bol dlhoročným obyvateľom a presadil sa ako hotelový a turistický manažér. Spočiatku sa úlohy zhostili členovia jeho rodiny. Neskôr sa z rozhlasového hlásenia o spozorovaní veľrýb stala oficiálna pozícia.

Ohrozená populácia veľrýb

Jediný ekologicko-umelecký festival v Južnej Afrike každoročne priláka približne 130 000 nadšencov podmorského sveta. Návštevníci môžu absolvovať širokú škálu výstav a prednášok s morskými biológmi či inými odborníkmi. Nechýbajú ani stánky s jedlom alebo hravé, no zároveň poučné aktivity pre najmenších.

Vďaka tomu sa problematika ohrozených veľrýb približuje širšej verejnosti. Napriek tomu, že sa veľryby sa lovili od nepamäti, minulosť sa nedá porovnať s dnešnou situáciou.

Lov nie je pre morské živočíchy jediným nebezpečenstvom. Znečistené oceány taktiež ohrozujú ich prirodzené prostredie. zdroj: unsplash.com

Hoci mnohé krajiny prijali politiku a zákony zabraňujúce komerčnému lovu veľrýb, niekoľko z nich sa na týchto praktikách podieľa dodnes. Zdá sa však, že rastúci tlak zo strany organizácií spôsobuje klesajúci záujem o lov veľrýb. Ľudia si súčasnú situáciu a jej vplyv na populáciu veľrýb čoraz viac uvedomujú a chcú proti nej bojovať.

Napriek tomu nie je isté, ktoré druhy sa úplne zotavia a ktoré z nich nemusia byť schopné repopulácie dostatočne rýchlo, aby sa zabránilo možnému vyhynutiu. Hermanus je svojím festivalom jednou z mnohých pripomienok súčasného stavu. Hlavné je, aby ľudia pochopili, že napáchané škody môžu zmierniť jedine vlastnou iniciatívou.

Zdroje: www.whalefacts.org, www.xplorio.com

Zdroj titulnej fotografie: www.unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »