Viete, čo tvorí Mesiac? Geologická mapa Mesiaca vám to prezradí

Premýšľali ste niekedy, z akých hornín sa skladajú tie škvrny na Mesiaci? Americká geologická služba USGS a Ústav geochémie Čínskej akadémie vied vydali minulý rok podrobné geologické mapy Mesiaca. Poďme spolu zistiť, z čoho sa skladá náš 4,5 miliardy rokov starý vesmírny sused!   Hlavná teória o jedinej prirodzenej družici našej planéty Predpokladá sa, že… Prečítať celé
Vydané 24. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Premýšľali ste niekedy, z akých hornín sa skladajú tie škvrny na Mesiaci? Americká geologická služba USGS a Ústav geochémie Čínskej akadémie vied vydali minulý rok podrobné geologické mapy Mesiaca.

Poďme spolu zistiť, z čoho sa skladá náš 4,5 miliardy rokov starý vesmírny sused!

 

Hlavná teória o jedinej prirodzenej družici našej planéty

Predpokladá sa, že Mesiac vznikol v dôsledku hrozivej zrážky medzi Zemou a horninovým kusom približne veľkosti Marsu, ktorý nazývame Theia. Podľa tejto teórie Mesiac vznikol z magmy a trosiek, ktoré boli po tomto náraze vyvrhnuté do atmosféry okolo Zeme.  Od svojho vzniku bol Mesiac ovplyvňovaný teplom ranej Zeme a sústavnými dopadmi asteroidov.

mesiac

Prvé mapy

Prvé geologické mapy Mesiaca boli vytvorené v období takzvaných pretekov o Mesiac“ od konca 50. do polovice 70. rokov 20. storočia.

INZERCIA

V rokoch 1959 až 1964 Američania iniciovali projekt Ranger, po ktorom nasledoval Lunar Orbiter, venovaný rovnakému cieľu. Projekt Surveyor zahŕňal aj niekoľko sond, ktoré pristáli na Mesiaci. Prieskumy ukázali, že na Mesiaci sa nachádza aj pomerne mäkký a zvlnený terén, kde by mohla bezpečne pristáť vesmírna loď.

Od 90. rokov 20. storočia sa výskum Mesiaca dostal do novej fázy rozmachu a k Mesiacu bolo vypustených takmer viacero kozmických lodí nielen z USA, ale aj z krajín, ako sú Čína, India a Japonsko.

Prvá jednotná geologická mapa Mesiaca je z Ameriky

Vedci z Astrogeologického vedeckého centra USGS v spolupráci s NASA a Lunárnym planetárnym inštitútom ako prvý kompletne zmapovali a jednotne klasifikovali celý povrch Mesiaca. Ich mapa nesie názov Jednotná geologická mapa Mesiaca (Unified Geologic Map of the Moon).

Na vytvorenie novej digitálnej mapy vedci použili informácie zo šiestich regionálnych máp z éry programu Apollo spolu s aktualizovanými informáciami z nedávnych satelitných misií na Mesiac. Existujúce historické mapy boli prekreslené tak, aby boli v súlade s modernými súbormi údajov, čím sa zachovali predchádzajúce pozorovania a interpretácie. Popri spájaní nových a starých údajov výskumníci USGS vypracovali aj jednotný opis stratigrafie (vrstiev hornín) na Mesiaci.

„Táto mapa je vyvrcholením desaťročia trvajúceho projektu. Poskytuje dôležité informácie pre nové vedecké štúdie tým, že spája výskum konkrétnych miest na Mesiaci so zvyškom mesačného povrchu.“ Corey Fortezzo, geológ USGS a hlavný autor geologickej mapy Mesiaca

geologická mapa mesiaca

Vľavo je zobrazená blízka strana, vpravo vzdialená strana nášho Mesiaca. Rozličné povrchové prvky, ako napríklad mesačné vysočiny (tmavé zemité odtiene) a staré lávové prúdy (červené a fialové), sú označené rôznymi farbami. Zdroj: Public Domain, USGS, NASA

Mapa poslúži pre budúce ľudské misie na Mesiac, pre medzinárodnú vedeckú komunitu, pedagógov aj širokú verejnosť. Jej digitálna verzia je už k dispozícii online a zobrazuje geológiu Mesiaca v neuveriteľne podrobnej mierke 1:5 000 000.

 

Najpodrobnejšia geologická mapa Mesiaca je z Číny

Čínski vedci vytvorili doteraz najpodrobnejšiu geologickú mapu Mesiaca. Čína začala svoj program výskumu Mesiaca v roku 2004 a vyslala naň vlastné orbitálne sondy, pristávacie moduly a rovery. Tieto misie zhromaždili údaje, ktoré boli podkladom pre túto mapu. Zostrojenie mapy trvalo 10 rokov a podieľali sa na ňom stovky výskumníkov.

geologická mapa Mesiaca

Výsek z geologickej mapy Mesiaca v mierke 1: 2 500 000. (Jinzhu Ji, Dijun Guo, Jianzhong Liu, et al. , 2022) Celú mapu si môžete prezrieť TU!

Ako sme už spomínali vyššie,  geologická mapa od USGS má rozlíšenie 1:5 000 000. Nová mapa z Číny má rozlíšenie 1:2 500 000. To znamená, že 1 centimeter na tejto mape predstavuje dĺžku 25 km v skutočnosti.

 

Horniny Mesiaca

Mesačné horniny sú z veľkej časti tvorené rovnakými bežnými horninotvornými minerálmi, aké sa nachádzajú na Zemi. Ide napríklad o olivín, pyroxén a plagioklasový živec (anortozit). Plagioklasový živec sa väčšinou nachádza v mesačnej kôre, zatiaľ čo pyroxén a olivín sa zvyčajne vyskytujú v mesačnom plášti. Minerál ilmenit je veľmi hojne zastúpený v niektorých bazaltoch z Mesiaca. Mesačné moria sú zložené prevažne z bazaltov, zatiaľ čo vysokohorské oblasti sú chudobné na železo a sú zložené prevažne z anortozitu, horniny zloženej najmä z plagioklasového živca bohatého na vápnik.

Ďalšou významnou zložkou kôry Mesiaca sú vyvreté magnezitové horniny, ako sú troktolity, nority a KREEP-bazalty.

bazalt

Bazalt je tvrdá a hutná tmavá vulkanická hornina zložená hlavne z plagioklasu, pyroxénu, a olivínu. Je to jedna z najrozšírenejších foriem vyvrelín na zemi.(Fotografia bazaltového reliéfu na Islande, Tamara Bitter, Unspplash)

Pokračujte na ďalší príspevok »