Virtuálny svet metaverse sľubuje plnohodnotný život. Zavrhneme realitu?

Mnoho nových a moderných technológií nachádza svoje využitie v rôznych odvetviach priemyslov alebo našich životov. Zjednodušujú nám prácu, spríjemňujú život, no zároveň vytvárajú obavy v spoločnosti. Avšak len máloktorá technológia si dáva za cieľ vytrhnúť vás z reality. Metaverse je pojem, ktorý spája reálny, rozšírený a virtuálny svet do jednej reality, pričom umožňuje ľudom žiť plnohodnotný… Prečítať celé

Mnoho nových a moderných technológií nachádza svoje využitie v rôznych odvetviach priemyslov alebo našich životov. Zjednodušujú nám prácu, spríjemňujú život, no zároveň vytvárajú obavy v spoločnosti. Avšak len máloktorá technológia si dáva za cieľ vytrhnúť vás z reality.

Metaverse je pojem, ktorý spája reálny, rozšírený a virtuálny svet do jednej reality, pričom umožňuje ľudom žiť plnohodnotný život. Táto realita sa vyznačuje aj vlastnou ekonomikou a nemal by byť spravovaný jedinou spoločnosťou, uvádza portál Techbox.

Mnoho ľudí, vrátane autora tohto pojmu Neala Stephensona, považuje metaverse za nástupcu internetu. Avšak rovnako ako internet, ani metaverse nepozostáva z jednej technológie. V oboch prípadoch ide o spojenie viacerých softvérových a hardvérových riešení. Práve tie zodpovedajú za súčasnú podobu a funkčnosť týchto technológií.

To znamená, že možnosti tohto svete, ale aj to ako bude vyzerať nezáleží len od technologických spoločností, pretože aj štáty sa chcú podieľať na jej tvorbe. Ako sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku, tichomorský štát Tuvalu plánuje vytvoriť vlastnú metaverse, kvôli dopadom klimatickej krízy.

Súčasné možnosti úniku z reality

Jedným z vizionárov tejto nehmatateľnej reality je Mark Zuckerberg, zakladateľ sociálnej sieti Facebook. Ten predstavil jeho plány o metaverse, a zároveň premenoval holdingovú spoločnosť, ktorá vlastní sociálnu sieť, na Meta v období, keď čelila viacerým krízam, informuje The Guardian.

„Veríme, že metaverse bude nástupcom mobilného internetu,“ povedal Zuckerberg. „Budeme sa môcť cítiť prítomní – akoby sme boli priamo s ľuďmi bez ohľadu na to, ako ďaleko od seba v skutočnosti sme,“ dodal.

Virtuálny svet metaverse

Spoločnosť Meta taktiež plánuje konkurovať sociálnej sieti X (Twitter) pomocou ich aplikácie Threads. Zdroj: unsplash.com/@juliolopez

Avšak jeho plány sú zatiaľ v oblakoch, pretože doposiaľ sme sa nedočkali metaverse, o ktorom hovoril ešte v roku 2021. Používatelia však mali možnosť vyskúšať si Horizon World a Horizon Workrooms, ktoré umožňujú pozvať ďalších používateľov do digitálneho sveta.

Skutočne fungujúcim metaverse svetom je Decentraland, ktorý vytvorila firma Decentraland Foundation. Názov je výstižný, pretože táto spoločnosť sa snaží vytvoriť decentralizovaný svet. To znamená, že túto realitu riadia používatelia.

Ako píše portál Refresher, ani slovenské spoločnosti nezaostávajú s modernými technológiami. Virtuálna influencerka Bejby Blue slovenskej banky Tatra Banka a slovenský raper Gleb mali spoločný virtuálny koncert vo svete Decentraland.

Prepojenie technológií

Ako sme už spomínali, metaverse pozostáva z viacerých technológií, vďaka ktorým sa ponoríte do nového sveta. Bez týchto technológií by ho nebolo možné vytvoriť alebo by ste z neho nezískali plnohodnotný zážitok.

Virtuálna a rozšírená realita slúžia ako vstupné brány do virtuálneho sveta. Prvá možnosť vám ponúka kvalitnejší zážitok, pretože reálny svet je vizuálne úplne nahradený špeciálnou súpravou, uvádza portál TechTarget. Systém sníma váš pohyb pomocou špeciálnych ovládačov, ktoré držíte v rukách a dokážete pomocou nich interagovať s okolitým virtuálnym svetom.

Virtuálny svet metaverse

V budúcnosti by multiverse mohol ponúknuť aj ďalší zmysel – hmat. Zdroj: pexels.com/@capondesign/

Menej pôsobivé sú okuliare rozšírenej reality, ktoré pridávajú digitálnu vrstvu do nášho, reálneho sveta. Avšak väčšina používateľov nedisponuje týmito technológiami, čo znamená, že svety umožňujú vstúpiť aj za pomoci obyčajného počítača.

Blockchain je ďalšou technológiou, ktorá tvorí základ digitálneho a decentralizovaného sveta metaverzu. Vďaka nej používatelia môžu obchodovať s digitálnymi predmetmi, pričom využívajú kryptomenu. Táto technológia zároveň garantuje vlastníctvo týchto predmetov. O jej fungovaní sme vás informovali v našom predošlom článku.

Niekoľko problémov

Podobne ako každá digitálna technológia, aj metaverse má svoje riziká a hrozby. Keďže o jeho vytvorenie sa snaží Meta, je otázne, ako budú použité dáta ich používateľov. Konaním spoločnosti v minulosti vzniklo niekoľko prešľapov, kvôli ktorým im Európska Únia udelila niekoľko sankcií.

„Ak nedôverujeme manažérom Facebooku v reálnom svete, prečo by sme im mali dôverovať vo virtuálnom svete? Ak si nevedia poradiť s obsahom na Facebooku, kde bola aplikácia použitá na odporúčanie povstania, ako si tí istí vedúci pracovníci poradia s obsahom vo virtuálnom priestore, ktorý navrhujú,“ uviedla profesorka na Mendoza College of Business pre Notre Dame News.

Zabezpečenie súkromia a informácií o používateľov je len jedným z problémov. Ďalej je potrebné vymyslieť, ako sa budú používatelia „pohybovať“ medzi svetmi, pretože zrejme nepôjde iba o jeden svet. Udržateľnosť je taktiež dôležitý faktor, pretože skladovanie dát a blockchain technológia vytvárajú nemalú záťaž na elektrickú sieť, a teda aj produkciu skleníkových plynov.

Pokračujte na ďalší príspevok »



ZDRAVIE

5 vecí, ktoré by ste mali používať, ak máte alergiu na prach

  • Alergia na prach dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život. Neustále kýchanie, svrbenie očí, upchatý nos alebo dokonca dýchavičnosť sú len niektoré z nepríjemných príznakov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu pohodu. Ak sa u vás doma hromadí prach rýchlejšie, než ho stíhate upratať, môže byť ťažké udržať si čisté a zdravé prostredie. Našťastie, existuje niekoľko riešení, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť prejavy alergie a zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašom domove.
  • Zdroj: freepik.com