Vo Švajčiarsku sa zosobášili prvé páry rovnakého pohlavia
Po referende, ktoré zmenilo situáciu v oblasti práv LGBTQ vo Švajčiarsku, sa prvé páry rovnakého pohlavia zosobášili minulý piatok. Ešte pred rokom páry rovnakého pohlavia nemali dovolené uzavrieť v krajine manželstvo. Jediným spôsobom, ako mohli formálne spečať svoju lásku, bolo registrované partnerstvo. Medzi manželstvom a registrovaným partnerstvom exitujú právne rozdiely. Jednoducho povedané tieto dva zväzky nie… Prečítať celé
- Po referende, ktoré zmenilo situáciu v oblasti práv LGBTQ vo Švajčiarsku, sa prvé páry rovnakého pohlavia zosobášili minulý piatok.
Ešte pred rokom páry rovnakého pohlavia nemali dovolené uzavrieť v krajine manželstvo. Jediným spôsobom, ako mohli formálne spečať svoju lásku, bolo registrované partnerstvo. Medzi manželstvom a registrovaným partnerstvom exitujú právne rozdiely. Jednoducho povedané tieto dva zväzky nie sú rovnocenné, čo v konečnom dôsledku predstavuje problém, pretože si nemôžu adoptovať dieťa, sú obmedzovaní v každej jednej oblasti (zdravotníctvo, dedičstvo, spoločnosť a pod.).
Vo väčšine krajín tieto páry musia prežiť bez akejkoľvek ochrany, čo ich robí zraniteľnými voči ekonomickej a emocionálnej nestabilite.
Švajčiarsko hlasovalo o rovnosti v manželstve
Žiadne páry to nemajú v živote jednoduché, tie homosexuálne čelia ešte jednej prekážke – bojujú za to, aby ich vzťah bol právne rovnocenný. Minulý rok v septembri, po siedmich rokoch parlamentnej diskusie, Švajčiarsko hlasovalo v referende o manželskej rovnosti. Parlament musel potvrdiť alebo jednoznačne zamietnuť udelenie práva párom rovnakého pohlavia uzavrieť manželstvo.
V tom čase sa robili prieskumy, ktoré preukazovali vyspelosť obyvateľstva. Až 63 percent opýtaných súhlasilo s udelením tohto práva párom rovnakého pohlavia. Pochopiteľne sa ozývalo aj hlasné „nie“. Švajčiari boli svedkami rôznych kybernetických útokov na webovú stránku národného výboru – Občianske manželstvo pre všetkých.
Na základe výsledkov referenda (64,1 percentná podpora) s názvom – Manželstvo pre všetkých, Švajčiarsko legalizovalo manželstvá osôb homosexuálnej orientácie. Stalo sa tak 29. krajinou, ktorá sa uchýlila k takejto „modernizácii“ spoločnosti. Páry rovnakého pohlavia si môžu adoptovať deti, majú nárok na umele oplodnenie a tiež požiadať o švajčiarske občianstvo.
- Švajčiarsko dekriminalizovalo homosexualitu v roku 1942
- Registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia uzákonilo v roku 2007
- Išlo o jednu z posledných západných krajín, ktorá LGBTI komunite nepovolila uzatvorenie manželstva
Prvé „Áno“ Manželstvu pre všetkých
Prvé páry rovnakého pohlavia si vo Švajčiarsku konečne povedali áno, po necelom roku od referenda. Medzi prvými novomanželmi boli 46-ročná Aline a 45-ročná Laura, ktoré sú neformálne spolu už 21 rokov. Aline a Laure prišli na radnicu a vymenili si sľuby, ktoré spečaťujú ich lásku.
„S veľkým potešením vám oznamujem, že ste sa oficiálne vydali,“ povedala Marie Barbet-Sapuy, ktorá chcela osobne uskutočniť túto prvú historickú svadbu.
„Je pre nás naozaj dôležité, aby sme sa takto zviditeľnili, aby sme ukázali, že manželstvo je otvorené pre každého,“ povedala Laure novinárom.
Ďalší pár, ktorý odchádzal z matriky boli dvaja muži. Manželia si pod Alois Carnier a Peter Leu si pod lustrom v zrkadlovom salóne vymenili dojemné slová a zaspomínali si na spoločné roky a lásku jeden k druhému za prítomnosti blízkych priateľov a rodiny. Po 19 rokoch od uzavretia registrovaného partnerstva mohli požiadať o manželstvo.
Neskôr v piatok sa konala ďalšia svadba medzi dvoma mužmi: Danielom, 54-ročným interiérovým dizajnérom a 51-ročným stylistom Xavierom, ktorí tvoria pár už 15 rokov. Dvojica si vymenila sľuby pri hraní klasickej hudby, aby sa zabezpečilo, že sa budú počuť iba oni. Zosobášení za obrovského potlesku vyšli ruka v ruke k čakajúcej svadobnej torte a šampanským, kde Xavierov otec povedal hosťom: „Ďakujem Švajčiarsko. Konečne.“
Manželstvo neplatí všade
Paradoxne, ak ste uzatvorili manželstvo rovnakého pohlavia, tak nie je akceptované na celom svete, zatiaľ čo manželský zväzok medzi mužom a ženou je všeobecne uznávaný. V prípade, že by sa takýto pár odsťahoval do iného štátu (konzervatívnejšieho), tak následkom by mohli byť právne problémy, pokiaľ ide napríklad o dedičské konanie.
V mnohých krajinách sa ľudia zvyčajne stretávajú s kritikou pri téme o manželskej rovnosti. Niektorí tvrdia, že zmenou definície manželstva by štáty zmenili jednu z najzákladnejších a najcennejších inštitúcií spoločnosti, čo by umožnilo novú formu sociálneho organizovania s neznámymi dôsledkami. V preklade – bojíme sa toho, čo nepoznáme.