Investovanie
Vodík ako investičná príležitosť? Jeho priemysel bude výrazne rásť, ktoré spoločnosti sa oplatí sledovať?
Investovanie do výroby vodíka môže byť mimoriadne lukratívnym priestorom na zisk.
Vodík ako cesta k zdravšiemu svetu?
Vodík sa stáva čoraz atraktívnejšou témou. Zdá sa, že práve tento najjednoduchší chemický prvok, z ktorého pozostáva prevažujúca väčšina viditeľnej hmoty vesmíru, sa vyskytuje aj na Zemi a má potenciál pomôcť ľudstvu v dosahovaní klimatickej a uhlíkovej neutrality.
Nad vodíkom sa uvažuje aj ako o záchrane automobilového priemyslu. Vodíkové palivové články dokážu poháňať elektrické motory, prípadne automobilky ako Mercedes-Benz či BMW už experimentovali s priamym spaľovaním vodíka. Emisiou vypúšťanou z výfuku automobilu je pritom obyčajná zdraviu neškodná vodná para.
Hydrogen, teda vodík, má potenciál stať sa pohonnou látkou aj iných strojov, akými sú osobné automobily. Ťažké pracovné stroje, vozidlá diaľkovej dopravy a prepravy, ale aj využitie v iných výrobných priemysloch zvyšuje spoločenskú aj trhovú hodnotu vodíka.
Aj Slovensko už vyjadrilo záujem o podporu priemyslu založeného na vodíku, dokonca padali silné pojmy ako „vodíková veľmoc“.
Zatiaľ to však na rapídny rozvoj podpory vodíkového priemyslu na Slovensku nevyzerá.
V zahraničí pritom už existujú giganti, napríklad spoločnosť Linde Group. Je jedným z najväčších výrobcov priemyselných plynov na svete, vrátane vodíka.
To, samozrejme, dáva spoločnosti obrovskú výhodu oproti mnohým ďalším firmám, ktoré ešte len chcú vstúpiť na trh ako start-upy a nastúpiť na trendovú vodíkovú vlnu. Technológia potrebná na priemyselnú výrobu plynu je už k dispozícii, funguje a ak sa nejaká nestane obrovská katastrofa, je nekonečným zdrojom príjmov.
Okrem toho sa Linde spolieha aj na už vybudovanú predajnú sieť a obchodné vzťahy s mnohými potenciálnymi zákazníkmi a dodávateľmi.
Skupina už dnes vo svojom podnikaní s vodíkom obracia miliardy dolárov. Pritom je stále iba časťou jej podnikania. Podľa Dennisa Zeiperta, investičného analytika Motley Fool, sa tak Linde stáva mimoriadne zaujímavým priestorom pre investovanie. Očakáva rast spoločnosti už v blízkych rokoch. Uvažuje pritom nad zhodnotením až desať percent ročne.
Zeipert názor obhajuje aj tým, že firma môže dodávať mnoho ďalších plynov, ako aj potrebné výrobné systémy. Sama pritom predpokladá, že vo svojich tradičných oblastiach podnikania bude naďalej energicky rásť.
Samé zelené čísla
Linde Group, kótované na newyorskej burze NYSE, pravidelne zverejňuje svoje nové dodávateľské zmluvy, čo prospieva aj jej marketingu.
Napríklad od budúceho roku spoločnosť má dodávať prvý trajekt na vodíkový pohon na svete v Nórsku. Dopyt po vodíku sa však v nasledujúcich rokoch zvýši nielen v sektore dopravy. V priemysle je plyn potrebný na výrobu najrôznejších tovarov. Pred niekoľkými týždňami napríklad Linde podpísalo zmluvu o lokálnej výrobe a dodávke s výrobcom čipov Infineon.
Aj v oceliarskom priemysle sa v budúcnosti bez vodíka len ťažko zaobídeme. Možnosti rastu sú prakticky neobmedzené. Nečudo, že Linde vníma túto oblasť ako jeden z rastových segmentov a chce tam expandovať.
Spoločnosť je v súčasnosti na burze ocenená na viac ako 163 miliárd USD (k 7. septembru 2021). Cena jednej akcie je 315,64 USD a ak si pozriete graf vývoja hodnoty akcií za uplynulý rok, budete vidieť iba zelené krivky s neustálym rastom.
Ak sa v nasledujúcich rokoch vodíkový biznis skutočne rozbehne, môžete z tohto podielu dosť dobre ťažiť. Akcie Linde by tak mali byť bezpečnou voľbou, pretože etablovaný podnik zaisťuje určitú stabilitu.