Vrak Titanicu požierajú baktérie, máme poslednú príležitosť vidieť ho
Vrak nepotopiteľnej lode Titanic zožierajú podmorské baktérie a už čoskoro sa stane súčasťou bahna na dne oceánu. Istá spoločnosť preto ponúka jedinečnú plavbu ponorkou k vraku. Je to posledná šanca pre ľudstvo vidieť Titanic ešte ako-tak celý. Príbeh zaoceánskej lode Titanic je natoľko pôsobivý a tragický, že ho pozná prakticky celý svet. Potopil sa… Prečítať celé
Vrak nepotopiteľnej lode Titanic zožierajú podmorské baktérie a už čoskoro sa stane súčasťou bahna na dne oceánu. Istá spoločnosť preto ponúka jedinečnú plavbu ponorkou k vraku. Je to posledná šanca pre ľudstvo vidieť Titanic ešte ako-tak celý.
Príbeh zaoceánskej lode Titanic je natoľko pôsobivý a tragický, že ho pozná prakticky celý svet. Potopil sa v noci zo 14. na 15. apríla 1912 Vo veľkej miere k povedomiu o tejto lodi prispel rovnomenný film s Leonardom DiCapriom a Kate Winslet v hlavných úlohách v réžii Jamesa Camerona, ktorý svoj život zasvätil práve výskumu Titanicu. Je jedným z mála ľudí, ktorí videli jeho vrak na vlastné oči až na samom dne Atlantického oceánu v hĺbke 3,8 kilometra.
Dnes poznáme zábery vraku Titanicu ako niečo samozrejmé, ale vedzte, že vrak tejto lode bol objavený iba pred 33 rokmi! Dovtedy, samozrejme, bola vedomosť o jeho potopení historickým faktom, ale vtedajšie technológie nedokázali nazrieť tak hlboko pod hladinu oceánu. Až 1. septembra 1985 na 41° 43′ 55′ severnej šírky a 49° 56′ 45′ západnej dĺžky našli kamery Arga špeciálnej nepilotovanej ponorky tímu Roberta Ballarda a Jeana-Louisa Michela. Ani to ale neprebehlo úplne jednoducho. Prvého septembra sa našiel prvý z 29 kotlov a až o deň neskôr našla ponorka aj trup lode. Bol to hrôzostrašný pohľad, ktorý navyše dramaticky otriasol dovtedy známou verziou príbehu o potopení Titanicu. Dovtedy sa z výpovedí preživších uvádzalo, že loď klesla ku dnu s iba minimálnymi poškodeniami. Kamerami sa ale zistilo, že Titanic bol prelomený na dve polovice a zadná časť plavidla ležala až 750 metrov od trupu lode!
Zaujímavosťou bolo, že v roku 1985 sa podarilo nafotiť ešte pomerne veľa drobných objektov a predmetov, ktoré patrili cestujúcim. V priebehu rokov sa množstvo z nich vytiahlo na hladinu a dnes predstavujú zberateľské unikáty. Dnes je situácia oveľa odlišnejšia. Množstvo predmetov sa za ďalších 33 rokov stratilo v hlbinách kvôli baktériám, ktoré postupne a vytrvalo rozožierajú všetko, čím bol Titanic kedysi. Je isté, že ďalšie dve desaťročia už Titanic „neprežije“ ani ako potopený vrak a stane sa súčasťou oceánskeho bahna na dne. Vedecké odhady dokonca tvrdia, že tieto baktérie každý jeden deň „zožerú“ až 180 kilogramov materiálu z lode! Čítate správne, 180 kilogramov denne.
Baktérie sú tu veľmi aktívne aj napriek tomu, že teplota vody v hĺbke 3,8 kilometra predstavuje iba 1°C a tlak dosahuje 377 atmosfér, teda 3 895 267 kg/m2!
So zámerom zabezpečiť aspoň bonitným ľuďom možnosť vidieť Titanic poslednýkrát na vlastné oči prišla istá súkromná spoločnosť s vyhliadkovými plavbami k vraku. Za 11-dňovú exkurziu, počas ktorej zákazníci absolvujú aj prípravu a dekompresiu, si firma Deep Ocean Expeditions (DOE) pýta 105-tisíc amerických dolárov. Koľko ľudí sa reálne do tohto projektu zapojí, je otázne. Isté však je, že ľudstvo má posledných dvadsať rokov, aby Titanic dôsledne preskúmalo, pretože potom už po ňom nič nezostane.