Mars

Vrtuľník Ingenuity na Marse nevzlietol

Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) mal v pláne let vrtuľníka Ingenuity na Marse určený na demonštráciu jeho schopnosti letu pri vyšších otáčkach rotora. Vrtuľník však nakoniec z povrchu planéty nevzlietol. Helikoptéra Ingenuity Ingenuity je helikoptéra s hmotnosťou 1,8 kg, ktorá ako prvá uskutočnila let v atmosfére Marsu. Na Mars pristála 18. februára 2021… Prečítať celé
Vydané 3. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) mal v pláne let vrtuľníka Ingenuity na Marse určený na demonštráciu jeho schopnosti letu pri vyšších otáčkach rotora. Vrtuľník však nakoniec z povrchu planéty nevzlietol.

Helikoptéra Ingenuity

Ingenuity je helikoptéra s hmotnosťou 1,8 kg, ktorá ako prvá uskutočnila let v atmosfére Marsu. Na Mars pristála 18. februára 2021 spolu s roverom Perseverance. Jej prvý let prebehol 19. apríla počas ktorého vzlietla do výšky 3 metre. Od vtedy má za sebou už 13 dokončených letov aj napriek tomu, že na začiatku misie ich bolo plánovaných len 5.

Prvý let helikoptéry Ingenuity na Marse [NASA]

Prvý let helikoptéry Ingenuity na Marse [NASA]

NASA pôvodne plánovala 14. let na 18. septembra. Jednalo sa o relatívne krátky a jednoduchý let za účelom ukážky schopnosti vrtuľníka letieť s vyššími otáčkami rotora. Tie predstavovali až 2 700 otáčok za minútu, pričom pri bežných letoch rotor helikoptéry dosahoval iba 2 537 otáčok za minútu. Helikoptéra mala vzlietnuť do výšky 5 metrov.

Vedenie misie vykonalo úpravu otáčok, aby kompenzovalo zníženie hustoty atmosféry spôsobené sezónnymi zmenami na Marse. Túto informáciou 28. septembra uviedol Jaakko Karras z Jet Propulsion Laboratory úradu NASA v Južnej Kalifornii. Helikoptéra Ingenuity sa momentálne nachádza v kráteri Jezero.

Test sa podaril, ale let neuskutočnil

Ako prípravu na plánovaný let helikoptéra Ingenuity vykonala 15. septembra test vysokorýchlostnej rotácie rotora. Počas testu dosiahol rotor rýchlosť až 2 800 otáčok za minútu, no keďže išlo len o test, helikoptéra nevzlietla. Počas testu prebehlo všetko v poriadku a prípravy na 14. let helikoptéry pokračovali ďalej. Let sa však nakoniec neuskutočnil. Helikoptéra detegovala pri automatickej predletovej kontrole anomáliu v dvoch malých servomotoroch. Tie sú kritické pre stabilný a kontrolovaný let, nakoľko umožňujú vrtuľníku ovládať polohu a orientáciu v priestore počas letu. Helikoptéra Ingenuity celkovo obsahuje šesť takýchto servomotorov, tri pre každý z jej rotorov.

Helikoptéra Ingenuity [NASA]

Helikoptéra Ingenuity [NASA]

Analýza dát z automatickej predletovej kontroly potvrdila, že dva servomotory helikoptéry Ingenuity mierne oscilovali s približne jednostupňovou amplitúdou. Okamžite po potvrdení, sa vedecký tím začal zaoberať otázkou, čo anomáliu spôsobilo. Karras napísal, že príčinou anomálie by mohlo byť zvýšené opotrebovanie servoprevodoviek, ale tím ešte stále pracuje na zistení presnej príčiny.

Následne helikoptéra Ingenuity absolvovala 21. septembra a 23. septembra ďalšie dva testy svojich servomotorov. Karras a vedecký tím sú optimistickí, že anomáliu čoskoro vyriešia a Ingenuity bude môcť znovu lietať.

Komunikácia s Marsom je prerušená

Ďalšie lety však budú musieť počkať ešte aspoň niekoľko týždňov. Planéta Mars sa teraz nachádza v slnečnej konjunkcii so Zemou. Mars je teda na opačnej strane Slnka od Zeme, k čomu dochádza raz za dva roky. V takomto prípade môže Slnko interferovať komunikáciu alebo poškodiť informácie vysielané medzi Zemou a Marsom. NASA preto až do polovice októbra ukončila komunikáciu s jej robotmi na Marse.

Zobrazenie relatívnej polohy Zeme, slnka a Marsu v období slnečnej konjunkcie [NASA]

Zobrazenie relatívnej polohy Zeme, Slnka a Marsu počas slnečnej konjunkcie [NASA]

Karras však objasňuje, že helikoptéra Ingenuity nebude počas tejto doby úplne nečinná. Spolu s roverom Perseverance je naprogramovaná tak, aby počas tejto doby navzájom medzi sebou komunikovali zhruba raz týždenne. Ingenuity bude roveru pravidelne odosielať základné informácie o stave svojich systémov. Tieto dáta dostane vedecký tím po opätovnom nadviazaní spojenia s roverom.

 

 

Zdroje: CNET, Space.com, SciTechDaily

Pokračujte na ďalší príspevok »