Všetky cesty vedú do Los Angeles. Michael Mann vydal román Heat 2, literárne pokračovanie slávneho filmu
Filmové spracovania literárnych predlôh sú pomerne bežné a často bývajú aj vydarené, no s knižnými verziami filmov to nie je až také ružové. Americký režisér a scenárista Michael Mann sa rozhodol pre tretiu cestu. Spoločne so spisovateľkou Meg Gardinerovou napísali román Heat 2, ktorý nie je adaptáciou jeho filmu Heat z roku 1995, ale literárnym… Prečítať celé
Filmové spracovania literárnych predlôh sú pomerne bežné a často bývajú aj vydarené, no s knižnými verziami filmov to nie je až také ružové. Americký režisér a scenárista Michael Mann sa rozhodol pre tretiu cestu. Spoločne so spisovateľkou Meg Gardinerovou napísali román Heat 2, ktorý nie je adaptáciou jeho filmu Heat z roku 1995, ale literárnym pokračovaním.
Heat 2 (2022)
Je to zvláštny počin, čo zrejme najlepšie dokumentuje spájanie mien hercov z pôvodného filmu s postavami v knihe, v ktorej však herci nevystupujú. Napriek tomu nejde o prepis scenára, ide o originálne dielo zasadené do sveta snímky Heat – do sveta post-industriálneho globálneho kapitalizmu. V tomto svete ležia v regáloch v obchodoch výdobytky modernej technológie vedľa armádnych zbraní. Nákupné centrá sa hemžia súkromnými armádami ako letiská a internet je len súčasťou logistickej infraštruktúry, ktorá nekonečne poháňa kolesá kapitalizmu, legálne či nelegálne. Manna s Gardinerovou evidentne fascinuje brutalita voľného obchodu.
Sledujeme Chrisa Shiherlisa (v Heat ho hral Val Kilmer) po jeho úteku z Los Angeles deň po skončení filmu. V azyle paraguajského mesta Ciudad del Este, ktoré je rajom voľného obchodu, sa mení na iný typ kriminálnika. Jeho aktivity sa posunuli od polovojenských lúpeží partie Neila McCauleyho (Robert De Niro) do high-tech sféry mimo „bojových zón amerických sídiel”. S miestnou obchodníčkou rozširujú svoje portfólio na ilegálne strategické systémy.
Val Kilmer vo filme Heat. Zdroj: screenshot, YouTube
Z knihy počuť hercov
V knihe sa opätovne objavuje viacero postáv z filmu a hercom môžeme ďakovať za veľkú časť zážitku z čítania. Napríklad detektíva Vincenta Hannu pamätne stvárnil Al Pacino a v románe Heat 2 sa Hanna stáva Pacinom. Z každého riadku dialógu počujeme jeho intonáciu a podanie. Hanna je v pokračovaní ešte viac odtrhnutý z reťaze, žije v amfetamínovom opojení, zhadzuje ľudí zo striech a kričí na podozrivých. Pacino v najlepších rokoch.
Mann natočil Heat na 95 miestach po Los Angeles a detailnú mapu neónového mesta preniesol aj do knihy. Podsvetie stoikov a sadistov však čiastočne nahradil uštipačným humorom. V ére nekonečného komerčného rozširovania filmových ság je úsmevná už len banálna jednoduchosť názvu románu: Heat 2. Pozoruhodné je aj plynulé prepájanie niekoľkých dejových línií, príbeh sa odohráva v rokoch 1988 až 2000 naprieč Severnou a Južnou Amerikou, Singapurom a Indonéziou. Končí sa v roku 2000 naspäť v Los Angeles.
Všetko sa začína v roku 1988 v Chicagu, kde Mann natočil svoju debutovú celovečernú snímku Zlodej. Paralelne sledujeme McCauleyho partiu a Hannu, ktorý sa snaží dolapiť hlavnú zápornú postavu románu – Otis Wardell znásilňuje svoje obete u nich doma. Dočítame sa aj o príprave a priebehu kartelovej lúpeže južne od hraníc Spojených štátov amerických a potom zisťujeme, ako si Shiherlis buduje nový život v cudzom svete ďaleko od USA.
Michael Mann. Zdroj: screenshot, YouTube
Prečo kniha a nie film?
Jedným z dôvodov môžu byť financie. Aj pre takého osvedčeného režiséra, akým je Mann, je náročné a nákladné nakrútiť film. Sú tu však aj ďalšie obmedzenia. Heat 2 by sa zmenil na paródiu, keby úlohy zveril iným hercom než v snímke z roku 1995. Ako natočiť film, ktorý sa odohráva o niekoľko rokov skôr, tým istým hercom? Pomocou mejkapu by sa to dalo s kratším časovým odstupom, ale v roku 2022? To by bolo nemysliteľné a CGI omladzovanie hercov zvyčajne neprináša dobrý výsledok.
Obstála by táto kniha ako samostatný román? Je možné, že nie, ale to pravdepodobne ani nie je účelom, veď je to Heat 2! Jediná nudná pasáž je šesťstranový úvod, v ktorom autori sumarizujú dej filmu, čo pripomína suchopárny scenár. Rekapitulácia je asi určená pre ľudí, ktorí nevideli film, ale prečo by potom čítali túto knihu? Je Heat 2 taký dobrý román, aký je Heat dobrý film? Asi ani to, Heat sa pravidelne umiestňuje v prvej päťdesiatke najlepších filmov, Heat 2 by sa zrejme nedostal do žiadneho rebríčka päťdesiatich najlepších románov.
Dôležité je, že prirodzená nadväznosť robí z tejto knihy veľmi príjemný čitateľský zážitok. Nechýba viacero charakteristických prvkov, ktoré definujú Manna ako autora, či už sú to hyperrealita miesta, efektívnosť globálneho kapitalizmu, cit pre vykreslenie povahy postáv. Štýlom písania je Heat 2 nad väčšinou masových detektívok, iskrivá akcia sa mieša s detailnými a živými opismi. Odporúčame pozrieť, teda vlastne prečítať si.
Zdroj: voľne preložené z theconversation.com
Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube