Všimli ste si malé vrecúška na chodníkoch? Žuvací tabak je len jedným z mnohých tabakových produktov, ktorý je na vzostupe
„Deväťdesiat percent dospelých fajčiarov začalo fajčiť pred dovŕšením 18 rokov. Len veľmi málo dospelých fajčiarov začalo fajčiť neskôr,“ hovorí Bill Blatt, riaditeľ tabakových programov Americkej pľúcnej asociácie. Dobrá správa pre rodičov a zlá správa pre tabakových výrobcov. Ak sa vám podarí zabrániť dospievajúcim fajčiť do 18 rokov, väčšina z nich nikdy fajčiť nezačne! Poznajte… Prečítať celé
„Deväťdesiat percent dospelých fajčiarov začalo fajčiť pred dovŕšením 18 rokov. Len veľmi málo dospelých fajčiarov začalo fajčiť neskôr,“ hovorí Bill Blatt, riaditeľ tabakových programov Americkej pľúcnej asociácie.
Dobrá správa pre rodičov a zlá správa pre tabakových výrobcov. Ak sa vám podarí zabrániť dospievajúcim fajčiť do 18 rokov, väčšina z nich nikdy fajčiť nezačne!
Poznajte riziko
Klasické cigarety už nie sú jediným strašiakom rodičov. Či už medzi teenagermi alebo mladými dospelými si získavajú stále väčšiu popularitu bezdymové tabakové výrobky, ktoré sa tvária ako bezpečnejšia možnosť. Či už ide o produkty ako suchý šnupavý tabak, vlhký šnupavý tabak, žuvací tabak vo vrecúškach, žuvací tabak v sypaných listoch alebo rozpustné výrobky. Niektoré cigaretové spoločnosti inzerujú, že bezdymový tabak sa môže používať na miestach, kde nie je povolené fajčiť tabak.
Neexistuje nič také ako bezpečný alebo bezpečnejší tabakový výrobok.
Klasické cigarety
Cigarety sa zvyčajne skladajú z tabaku, chemických prísad, filtra a papierového obalu. Dym vdychovaný z horiacej cigarety obsahuje zmes viac ako 4 000 chemických látok a zlúčenín. Viac ako 70 z týchto chemikálií je zdraviu škodlivá.
Žuvací a šnupací tabak
Bezdymový tabak je tabak, ktorý sa nespaľuje. Tieto formy tabaku majú zväčša vyšší obsah nikotínu ako cigarety a odvykanie od neho môže byť ešte ťažšie ako od fajčenia. Bezdymový tabak obsahuje takisto množstvo chemických látok a zlúčenín. Najškodlivejšie chemické látky v bezdymovom tabaku sa nazývajú nitrozamíny špecifické pre tabak (TSNA). Tieto chemikálie môžu spôsobiť rakovinu. Ľudia, ktorí používajú bezdymový tabak, majú vyššie riziko rakoviny úst a hrdla.
Osoba, ktorá používa bezdymový tabak, získa do tela 3 až 4-krát viac nikotínu ako fajčiar. Osoba, ktorá používa 8 až 10 žuvacích tabakov denne, získa rovnaké množstvo nikotínu ako silný fajčiar, ktorý vyfajčí 30 až 40 cigariet denne.
Vodná fajka
Tento tabak je zvyčajne aromatizovaný a fajčí sa vo vodnej fajke. Je tiež známy ako shisha, maassel, narghile, argileh, hubble-bubble a goza. To, že dym z vodnej fajky prechádza vodou, neznamená, že je jej používanie bezpečnejšie. Dym z vodnej fajky obsahuje vysoké množstvo oxidu uhoľnatého a chemických látok, ktoré môžu spôsobiť rakovinu.
E-cigarety
E-cigarety sa nazývajú aj vape perá a mody. Tieto zariadenia zahrievajú tekutinu na aerosól, ktorý používateľ vdychuje. Aerosól z e-cigariet nie je len vodná para. Okrem nikotínu môžu e-cigarety obsahovať škodlivé a potenciálne škodlivé zložky ako aromatické látky, prchavé organické zlúčeniny, ťažké kovy a iné.
Regulovaný či skôr neregulovaný predaj?
„Dospievajúci bežne používajú tabakové výrobky, keď nemôžu fajčiť cigaretu kvôli škole alebo športu. Tieto alternatívy sú tiež diskrétne a ľahko sa používajú bez toho, aby o tom rodičia alebo učitelia vedeli. Naše hlavné obavy vyvoláva miera, do akej tabakový priemysel, ktorý zaznamenáva menej nových fajčiarov, cielene predáva tieto iné výrobky dospievajúcim,“ pridáva Bill Blatt.
Na Slovensku je to rovnako. Pozorný okoloidúci si všimne tento fenomén v meste, na párty alebo v MHD. Ale pre tých, čo potrebujú čísla ponúkame výsledky z kontroly vedenej Slovenskou obchodnou inšpekciu z roku 2014.
Pri nákupoch, kedy osoby mladšie ako 18 rokov požadovali tabakové výrobky, boli predávajúcimi odpredané tieto výrobky v 29% prípadov. Z toho bolo 58% predaných osobám vo vekovej kategórii maloletých od 11-15 rokov.
Podľa vyjadrení SOI, kontrola preukázala, že predajcovia naďalej porušujú zákon a predávajú tabakové výrobky osobám mladším ako 18 rokov. Najviac porušení bolo zistených v malých prevádzkových jednotkách obchodných reťazcov na sídliskách a rekreačných strediskách, rizikovými zostávajú tiež čerpacie stanice.