Zdravie, spánok

Vyháňate tínedžerov večer od televízie? Nová štúdia ukázala, čo im škodí oveľa viac

Mnoho mladých ľudí má problémy so spánkom, čo je za tým?
Odborníci varujú, že aj 15 minút chýbajúceho spánku môže dospievajúcim uškodiť.
Vydané 13. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

O novej odbornej štúdii informuje portál StudyFinds. Výskumní pracovníci v nej varujú, že činnosti ako je hranie počítačových hier, sms-kovanie či četovanie krátko pred spaním, narúšajú spánok mladých ľudí viac ako sledovanie televízie.

Vedci zistili, že násťroční, ktorí sa venovali činnostiam ako je četovanie s kamarátmi alebo hranie online hier počas jednej hodiny pred spaním, potrebovali prekvapivo ďalších 30 minút navyše, aby zaspali.

Autori štúdie tvrdia, že tento typ interaktívneho trávenia času pri obrazovke bohužiaľ ovplyvňuje spánok detí ešte významnejšie ako len tým, že ich udržuje dlhšie hore.

Štúdia odhalila, že za každú hodinu navyše, ktorú deti počas dňa strávili hraním hier nad rámec bežného režimu, sa ich spánok oneskoril o niekoľko minút. Naproti tomu „pasívne“ činnosti, ako je sledovanie televízie alebo prehliadanie internetu, nemali na spánok taký významný vplyv.

Bez dostatočného spánku sú deti vystavené zvýšenému riziku obezity, rovnako ako zhoršenému vnímaniu, regulácii emócií a duševnému zdraviu. Zdroj: unsplash.com

Dôsledky chýbajúceho spánku

„Ak tínedžeri obvykle hrajú hry hodinu denne, ale jedného dňa vyjde nová hra a oni ju hrajú štyri hodiny, je to o tri hodiny viac, než obvykle hrajú,“ vysvetľuje David Reichenberger z Penn State v tlačovej správe. „To znamená, že môžu mať tú noc o 15 minút posunutý čas zaspávania.“ Výsledky tejto štúdie boli publikované v odbornom časopise Journal of Adolescent Health.

INZERCIA

Reichenberger zdôrazňuje, že pre dieťa je strata 15 minút spánku v noci významná. Je to obzvlášť viditeľné, keď musí ráno vstávať do školy. Ak zaspí neskôr, nemôže to ráno dohnať. Bez dostatočného spánku sú deti vystavené zvýšenému riziku obezity, rovnako ako zhoršenému vnímaniu, regulácii emócií a duševnému zdraviu.

Vedecký tím z Penn State analyzoval čas strávený na obrazovke u 475 dospievajúcich pomocou každodenných prieskumov po dobu najmenej troch dní. Rovnako meral dĺžku spánku dospievajúcich po dobu jedného týždňa pomocou špeciálnych zariadení, ktoré sa nosia na zápästí a sledujú pohyb.

Z výsledkov vyplýva, že dospievajúci trávi v priemere dve hodiny denne komunikáciou s priateľmi prostredníctvom e-mailov, rýchlych správ, textových správ alebo sociálnych médií. Hraním videohier strávi približne 1,3 hodiny denne, surfovaním po internete necelú hodinu denne a sledovaním televízie alebo videa približne 1,7 hodiny denne. Priemerná dĺžka spánku týchto dospievajúcich bola 7,8 hodiny za noc.

Ak vám záleží na zdraví a pohode dospievajúceho, potom by ste mohli zvážiť obmedzenie interaktívnejších činností, najmä v poslednej hodine pred spaním. Zdroj: unsplash.com

Čas strávený pred obrazovkami je nutné skrátiť

Vedci vypozorovali, že za každú hodinu počas dňa strávenú pri obrazovkách kvôli komunikácii dospievajúci zaspávali približne o 11 minút neskôr. Za každú hodinu strávenú pri hrách zaspávali asi o 9 minút neskôr. Najvýraznejšie oneskorenie spánku však zaznamenali tí, ktorí používali svoje zariadenia na hovor, písanie správ alebo hranie hier v poslednej hodine pred spaním – zaspávali asi o 30 minút neskôr.

Vedci však nepreukázali žiadnu významnú súvislosť medzi pasívnymi činnosťami, v ktorých hrá úlohu obrazovka, ako je prehliadanie internetu alebo sledovanie televízie či videa, a poruchami spánku.

„Je možné, že pasívnejšie činnosti sú menej mentálne stimulujúce ako interaktívne činnosti, ako je napríklad četovanie alebo hranie hier, “ hovorí docentka Anne-Marie Chang.

„Tieto nástroje sú v dnešnej dobe naozaj dôležité pre každého, takže je ťažké ich obmedziť, ale ak vám záleží na zdraví a pohode dospievajúceho, potom by ste mohli zvážiť obmedzenie interaktívnejších činností, najmä v poslednej hodine pred spaním,“ radí odborníčka.

V rámci objektivity je vhodné upozorniť na možné nedostatky tejto vedeckej práce. Ide najmä o skutočnosť, že sa štúdia zameriava iba na adolescentov, čo môže obmedzovať jej aplikovateľnosť na širšiu populáciu.

U všetkých vekových skupín však platia rovnaké rituály, ktoré zabezpečujú dobrý a kvalitný spánok. Ak chodíme spať a vstávame v rovnakom čase, pomáha to nášmu telu naučiť sa, kedy prebieha spánok. Pomáha sa celkovo upokojiť a zrelaxovať minimálne hodinu pred spánkom, stlmiť svetlá, dopriať si kúpeľ, prečítať si knihu, či vypiť šálku upokojujúceho čaju. Pred samotným uložením sa do postele vyvetrajte spálňu a zabezpečte si dôkladné zatemnenie miestnosti. Z byliniek stavte na levanduľu, ľubovník bodkovaný, medovku lekársku či napríklad mätu priepornú.

Pokračujte na ďalší príspevok »