UMELÁ INTELIGENCIA
Prichádza revolúcia vo vyhľadávaní? OpenAI predstavuje novinku, prirovnať ju možno ku Googlu
Po masívnom úspechu ChatGPT spoločnosť OpenAI predstavuje ďalší projekt.
Momentálne ho testuje obmedzená skupina užívateľov.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Rozruch okolo umelej inteligencie nekončí. Nástup ChatGPT uľahčil život ľuďom hneď v niekoľkých oblastiach. Nielenže im odpovedá na jednoduché otázky týkajúce sa bežnej existencie, rozlúštiť dokáže aj zložitejšie úlohy. V dôsledku toho nastali zmeny vo vzdelávaní, pretože vzniklo riziko falšovania prác. Jedna z fakúlt Vysokej školy ekonomickej v Prahe tak zrušila písanie bakalárskych prác. Nahradiť ich mal praktický projekt.
Jedným z benefitov je, že daný nástroj môžu jeho užívatelia používať v ich materinskom jazyku. Nemusia tak siahať po prekladači či dokonale ovládať anglický jazyk. Stačí, keď zadajú svoju otázku, a ChatGPT im na ňu odpovie.
Spoločnosť OpenAI však po tomto masívnom úspechu neskončila s objavovaním nových možností. Nedávno obmedzenej skupine užívateľov predstavila svoj ďalší projekt, ktorý môže spôsobiť revolúciu vo vyhľadávaní.
Zlá správa pre Google
Ako informuje Forbes, potenciálnou novinkou má byť SearchGPT, ktorý možno prirovnať ku Googlu. OpenAI ho v nasledujúcom období plánuje pridať do spomínanej generatívnej umelej inteligencie ChatGPT. V dôsledku toho môžu Googlu nastať ťažké časy.
Aj keď ChatGPT predstavuje možnú hrozbu pre Google už od začiatku, momentálne to naberá iný rozmer. V súčasnosti obľúbený vyhľadávač čelí viacerým reguláciám, najmä na európskej strane Atlantiku. V dôsledku toho môže svoju dominanciu v internetovom priestore stratiť.
K novinke OpenAI sa Google zatiaľ nevyjadril. Na každoročnej konferencii Google I/O, ktorá sa uskutočnila v máji, však predstavil vlastné AI generované súhrny vyhľadávania. Má ísť o AI Overviews, ktoré ešte počas tohto roka zamieria do jeho hlavného vyhľadávacieho enginu.
Docieliť majú to, že namiesto bežného zobrazenia odkazu na stránky, ktoré najlepšie obsahovo vyhovujú hľadanému výrazu, vygenerujú vlastné zhrnutie témy, ako by k tomu pristúpil čoraz viac populárny ChatGPT. Tradičné odkazy, na ktoré sme zvyknutí, začnú tak trochu strácať na význame.
Google tak svoje miesto v internetovom priestore si naďalej udrží. Osud Altavisty či Yahoo mu rozhodne zatiaľ nehrozí. Okrem neho s umelou inteligenciou experimentujú aj ďalší známi giganti, ako napríklad Microsoft. Už dlhší čas hovorí o generovaných odpovediach vo svojom vyhľadávači Bing.
Vyhľadávač budúcnosti
Možno sa zamýšľate nad tým, ako vyhľadávač od OpenAI môže fungovať. Podľa dostupných informácií SerachGPT funguje tak, že prehľadáva internet a následne svojim užívateľom poskytuje rýchle odpovede a odkazy na relevantné zdroje. Rozdiel medzi ním a jeho konkurenciou nastáva len v tom, že má prístup na internet v reálnom čase, a tak odpovedá na otázky prostredníctvom aktuálnych informácií z webu.
Zároveň sa SearchCHPT snaží nájdené informácie zhrnúť a usporiadať. Užívatelia tak môžu všetky odkazy nájsť v prístupnom bočnom paneli. Otázky na nájdené poznatky môžu položiť v chatovacom boxe v dolnej časti obrazovky. Očakáva sa, že súhrny budú obsahovať odkazy na pôvodné zdroje, prostredníctvom čoho sa jednoducho overí relevantnosť informácií.
Momentálne daný nástroj testuje obmedzená skupina užívateľov, ktorá dáva spoločnosti spätnú väzbu. Na to, aby sme ho mohli používať aj my, si ešte počkáme. Môžeme sa však zapísať na otvorenú čakaciu listinu, ktorá nám môže umožniť jeho testovanie.
OpenAI venoval priestor aj vybraným veľkým vydavateľským domom, ktoré jeho novinku môžu používať medzi prvými. Ide o poučenie sa z chýb Googlu, ktorý potreby vydavateľského biznisu najskôr ignoroval. Odráža sa to aj na jeho súčasnom vzťahu s vydavateľmi, hoci sa situáciu niekoľkokrát snažil napraviť.
SearchGPT môže vydavateľom priniesť viaceré benefity, najmä v rámci spravovania ich výskytu v danom nástroji. Zároveň došlo k podpísaniu viacerých licenčných zmlúv s veľkými vydavateľmi spravodajského obsahu, aby spoločnosť OpenAI mohla na ich dátach svoj model natrénovať.
Nejde však o jediný AI vyhľadávač na trhu. Prvé pokusy má za sebou menší projekt Perplexity. To, čo prinesie budúcnosť, je zatiaľ otázne. Nie všetky zmeny sa však budú viesť pozitívnym smerom. Platí to nielen pre relevantnosť informácií, ale aj samotných tvorcov obsahov.