Vynašli náhradu za plastové obaly, ktorú môžete zjesť. A nie je to podvod.

Plasty ako obalový materiál sú prežitok, ktorého sa stále nevieme zbaviť. Svet bez odpadu ale možný nie je, preto je vhodnejšie rozhliadať sa po takom odpade, ktorý je environmentálne nezávadný, prípadne po takom, ktorý možno konzumovať alebo rozložiť v priebehu niekoľkých hodín. Správne – hodín.   Plastov sú plné oceány a dokopy majú veľkosť celých… Prečítať celé
Vydané 16. októbra 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Plasty ako obalový materiál sú prežitok, ktorého sa stále nevieme zbaviť. Svet bez odpadu ale možný nie je, preto je vhodnejšie rozhliadať sa po takom odpade, ktorý je environmentálne nezávadný, prípadne po takom, ktorý možno konzumovať alebo rozložiť v priebehu niekoľkých hodín. Správne – hodín.

 

Plastov sú plné oceány a dokopy majú veľkosť celých štátov, dokonca sa hovorí o siedmom kontinente. Podľa správ z marca tohto roka dosahuje plocha tohto plastového kontinentu rozlohu ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko dohromady. Aj napriek veľkému úsiliu niektorých štátov a organizácií sa nedarí znižovať množstvo odpadu, ktorý prúdi do oceánov a morí, ročne sa do nich naplaví až osem ton materiálu. Najväčší odpadový útvar v Tichom oceáne sa nazýva Veľká tichomorská odpadková škvrna a obsahuje odhadom až 80-tisíc ton plastov.

 

Túto situáciu je nevyhnutné riešiť hneď, ale je naivné myslieť si, že sa ľudstvo ako také môže uberať cestou úplného vylúčenia obalových materiálov. V skutočnosti obaly nevyhnutne potrebujeme, nie všetky ale musia byť z plastu.

 

INZERCIA

S riešením prišiel iba dvadsaťpäťročný vynálezca z Indonézie, ktorý našiel náhradu za súčasné papierové a plastové obaly predstavujúce veľký environmentálny problém. Jeho obaly sú vyrobené z morských rias. Áno, znie to kuriózne, ale ich spracovaním možno dosiahnuť prakticky akýkoľvek tvar a mechanické vlastnosti a navyše sa dá konzumovať. Rozklad v teplej vode prebieha veľmi rýchlo a riasy sú bez chuti. Možno do nich zabaliť hamburger a zjesť ho aj s obalom bez ovplyvnenia jeho chuti, prípadne vrecko s čajom nechať rozpustiť v horúcej vode. Naopak, morské riasy možno použiť ako jednorazové poháriky na studené nápoje.

Pri spracovaní morských rias sa údajne nepoužívajú žiadne doplnkové chemické látky.

Osud tohto inovatívneho materiálu nemožno predpovedať, napriek očividným výhodám sa bude musieť popasovať s mnohými problémami, napríklad aj s legislatívou či udržateľnosťou pestovania morských rias.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »