TECHNOLÓGIE

Vyrástli s telefónom v ruke, sú chronicky online. Problém trápi stále viac ľudí

Virtuálny priestor sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov
Vydané 6. novembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Všetci trávime veľa času na internete. Problém nastáva v momente, keď začneme byť chronicky online. Neustále si posielame správy, kontrolujeme sociálne siete alebo hráme hry. Prakticky nevydržíme ani hodinu bez toho, aby sme neskontrolovali telefón.

Čo znamená byť „chronicky online“?

Tento pojem opisuje ľudí, ktorí uprednostňujú internetovú kultúru nad väčšinu ostatných aspektov ich každodenného života. V podstate trávia toľko času online, že majú razom skreslenú realitu. Napríklad nie sú schopní efektívne komunikovať, pretože im chýbajú skúsenosti.

Podľa Urban Dictionary ide o osobu, ktorá je v podstate stále na internete a celá jej existencia sa točí okolo virtuálneho sveta. Zvyčajne nemá žiadnych priateľov.

Byť online sa pre nás stalo normou

Internet nám veľa dal, no veľa nám aj vzal. Nielenže nám umožnil okamžite prijímať správy z celého sveta, ale výskum ukazuje, že na ňom trávime stále viac času.  Podľa minuloročných štatistík priemerný človek strávi na telefóne približne 4,1 hodiny denne. Konzumuje až nezmyselné množstvo informácií, ktoré zdieľa s inými ľuďmi. Tí majú pravdepodobne rovnaké návyky.

Sociálne aplikácie, ako Facebook, TikTok a YouTube patria medzi najobľúbenejšie platformy. V roku 2021 dokonca predstavovali sedem z každých desiatich minút strávených na mobilných zariadeniach.

To, že rolujeme na sociálnych sieťach videá ešte neznamená, že sme chronicky online. Ilustračná fotografia

Byť chronicky online má svoje nevýhody. V niektorých prípadoch to môže viesť k sociálnej izolácii či samotárskemu správaniu. Množstvo času, ktoré venujeme internetu sa môže odzrkadliť na výkone v práci, spoločenskom živote ale aj zdraví. Je skutočne náročné nájsť balans medzi zdravým a nezdravým používaním smart zariadení.

Hlavné príznaky:

Odhalenie problematického správania, najmä u mladých tínedžerov a detí, je však k tomu, aby priatelia a členovia rodiny poskytli podporu alebo zasiahli skôr, ako sa problém online zhorší.

  • Uprednostňujeme počítač/telefón pred stretnutiami s priateľmi
  • Celé dni sedíme a používame internet
  • Niekedy zabúdame na jedlo a vodu
  • Neustále kontrolujeme správy, sociálne siete alebo e-maily
  • Vieme viac o online kultúre ako o dianí v našom okolí
  • Chronická online aktivita môže viesť k poruchám spánku

Ak spozorujeme, že sme chronicky online mali by sme zakročiť čím skôr. Nastaviť si pevnú rutinu/rozvrh počas dňa. Cieľom je vyhnúť sa nude, teda „surfovaniu“ na internete. Medzi ďalšie efektívne kroky patrí stíšenie si notifikácií – prípadne ich úplne vypnúť. Obmedzenie počtu sociálnych sieti, ktoré používame. Nájsť si nové záujmy, mimo webu.

Byť chronicky online môže byť nebezpečné

Chronicky online, nie je len sledovanie, ale aj interakcia s obsahom na sociálnych sieťach. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Vplyv chronického online správania na duševné zdravie môže byť omnoho závažnejší, než si uvedomujeme. Nadmerné trávenie času pred obrazovkami môže mať za následok obmedzenú sociálnu interakciu a pocit izolácie od reálneho sveta. Internetové platformy často vytvárajú nerealistické očakávania a deformujú vnímanie skutočnosti, čo môže mať negatívny vplyv na sebaúctu a sebadôveru jednotlivca.  Okrem toho môže neustály tok informácií prispieť k zvýšenému stresu, úzkosti a vyhoreniu.

Nemusíme sa úplne vzdať internetu

Byť online môže byť zábavné a užitočné. To, že sa pozrieme na svoj isntagramový účet v čakárni či vo vlaku neznamená, že sme chronicky online. Dokonca ani pozeranie videí na TikToku nie je problematické. Lenže je veľmi jednoduché dosiahnuť „kritickú“ úroveň používania sociálnych sietí.

To, že sme online poškodzuje našu schopnosť sústrediť sa a pochopiť problémy. Začneme byť takí roztržití, že prehliadneme nielen ťažké a nepríjemné situácie, ale aj krásne okamihy. Nadmerné používanie internetu môže v krajnom prípade spôsobiť  skreslený pohľad na realitu. Aby sme si naďalej zostali koncentrovaní, nemusíme sa úplne vzdať internetu. Nájdu sa stovky spôsobov, ako si oddýchnuť a vyhnúť sa „nude“.  Ak zistíme, že  bez sociálnych sietí máme v našom živote pocit prázdnoty, mali by sme pokúsiť nájsť alternatívy – napríklad ísť na prechádzku, vyskúšať nový šport či vyhľadať spoločnosť priateľov.

Nemali by sme však zabúdať na to, že nie všetko, čo náš mozog od nás vyžaduje je pre nás vždy dobre. Niekedy musíme našej túžbe vzdorovať, aby sme sa priblížili k cieľu.

Pokračujte na ďalší príspevok »



ZDRAVIE

5 vecí, ktoré by ste mali používať, ak máte alergiu na prach

  • Alergia na prach dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život. Neustále kýchanie, svrbenie očí, upchatý nos alebo dokonca dýchavičnosť sú len niektoré z nepríjemných príznakov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu pohodu. Ak sa u vás doma hromadí prach rýchlejšie, než ho stíhate upratať, môže byť ťažké udržať si čisté a zdravé prostredie. Našťastie, existuje niekoľko riešení, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť prejavy alergie a zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašom domove.
  • Zdroj: freepik.com