ZDRAVIE

Krátka fyzická aktivita môže zlepšiť vaše zdravie. Platí to aj pre vysoký krvný tlak

Väčšina pacientov vysoký krvný tlak odhalí až po prekonaní mŕtvice alebo infarktu.
Odborníci ho nazývajú aj ako tichý zabijak, zvykne sa objavovať bez príznakov.
Vydané 9. novembra 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Vysoký krvný tlak, známy aj ako hypertenzia, je hlavnou príčinou predčasných úmrtí. Zvykne sa objaviť bez príznakov, pričom väčšina pacientov ho odhalí až po prekonaní infarktu alebo mŕtvice.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), v našich končinách má značne stúpajúci trend. V roku 2021 bolo v kardiologických ambulanciách na Slovensku zaznamenaných 240 590 osôb s hypertenznými ochoreniami. V porovnaní s predošlým rokom išlo o nárast o 15 525 pacientov.

To, že ide o ochorenie vyskytujúce sa najmä u seniorov, neplatí. Ako uvádza portál aktuality.sk, hypertenzia postihuje 40 až 50 % osôb nad 18 rokov. Aj preto je dôležité, aby si pravidelne merali tlak všetci dospelí.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) za varovné signály možno považovať ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný tlkot srdca, zhoršenie zraku či bzučanie v ušiach.

Existuje viacero tipov, ako predísť danému ochoreniu. Odborníci apelujú najmä na udržiavanie si optimálnej telesnej hmotnosti či obmedzenie príjmu soli. Spúšťačom môže byť aj fajčenie či častá konzumácia alkoholických nápojov.

V dôsledku toho je potrebné sa zamerať na svoj životný štýl a vytvoriť si zdraviu prospešné návyky. Poukazuje na to aj nový výskum, pričom aktivita, na ktorú sa viaže, vám zaberie denne len pár minút.

INZERCIA

Pohyb ako kľúč k zdraviu

Ako píše portál ScienceAlert, výsledky spomínanej štúdie vás možno potešia. Vyplýva z nej, že už len 5-minút fyzickej aktivity denne môže váš krvný tlak výrazne posunúť smerom nadol.

Nemusíte si vybrať náročnú aktivitu. Môžete sa venovať tomu, čo vás najviac baví, či už ide o bicyklovanie alebo krátku prechádzku. Ide o dobrú správu najmä pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a po práci nemajú dostatok času na niekoľko hodinovú návštevu fitness centra.

vysoký krvný tlak

Hypertenziou trpí 40 až 50 % osôb nad 18 rokov. Zdroj: pexels.com

Výskum prebiehal na základe týždenných údajov o miere pohybu a nameraných hodnotách krvného tlaku. Zozbierané boli prostredníctvom zariadení, ktoré boli pripevnené na 14 761 účastníkoch.

Výskumný tím dennú aktivitu rozdelil do šiestich kategórií – spánok, sedenie, pomalá chôdza, rýchla chôdza, státie a intenzívne cvičenie. Následne sa porovnali s hodnotami krvného tlaku. Ohľad sa bral aj na ďalšie vzorce, ako napríklad vek či pohlavie. Vedci tak vyrátali niekoľko potenciálnych scenárov týkajúcich sa zmeny návykov, ktoré by mohli pozitívne ovplyvniť krvný tlak.

„Pre tých, ktorí veľa necvičia, má chôdza stále určité pozitívne účinky na krvný tlak,“ tvrdí jedna z autoriek štúdie Jo Blodgett, ktorá pôsobí na University College London.

„Ale ak chcete zmeniť svoj krvný tlak, väčší účinok na kardiovaskulárny systém prostredníctvom cvičenia bude mať najväčší efekt,“ dodáva.

Dané zistenia môžu pomôcť miliardám pacientom

Vzhľadom na to, že ide len o pozorovaciu štúdiu zahŕňajúcu viacero premenných, nemožno tak vyvodiť žiadnu priamu príčinnú súvislosť. Výskumníci však zozbierali údaje od veľkej skupiny ľudí, z čoho vyplýva, že aj pár minút cvičenia denne môže mať pozitívny vplyv na krvný tlak. Dané zistenie môže pomôcť 1,28 miliardám pacientom s hypertenziou na celom svete.

vysoký krvný tlak

Aj pár minút fyzickej aktivity denne môže znížiť vaše hodnoty krvného tlaku. Zdroj: pexels.com

„Zistenie, že len päť minútové cvičenie denne by mohlo súvisieť s merateľne nižšími hodnotami krvného tlaku, zdôrazňuje, aký silný vplyv môže mať krátky pohyb s vyššou intenzitou na riadenie krvného tlaku,“ tvrdí spoluautor štúdie Emmanuel Stamatakis, ktorý sa na University of Sydney venuje práve fyzickej aktivite a zdraviu populácie.

Pokračujte na ďalší príspevok »