Technológie

YouTube oslavuje 15 rokov. Pozrite si prvé nahrané video a aktuálne neuveriteľné štatistiky

Monopol na internetový videobsah vznikol v byte nad pizzeriou v Kalifornii, za rok a pol ho kúpil Google za 1,65 miliardy dolárov. A to bol iba začiatok.

Pred pätnástimi rokmi neexistoval žiadny iPhone, Facebook mal iba jeden rok a dial-up internet bol stále pomerne populárny. Vtedy spoločnosť s názvom YouTube začala povzbudzovať obyčajných ľudí, aby „vysielali samých seba“. Vtedajšia verejnosť možno nevedela prísť na chuť tejto novinke, no napokon spoločnosť vytvorila platformu, ktorá nadobro zmenila celý svet online video obsahu.

Spoločnosť založil Chad Hurley v roku 2005 spoločne so Stevom Chenom a Jawedom Karimom.

Youtube founders.jpg
Zľava doprava: Chad Hurley, Steve Chen and Jawed Karim, zakladatelia YouTube | Zdroje: en.wikipedia, based on File:Chad_Hurley_-World_Economic_Forum_Annual_Meeting_Davos_2007.jpg File:YouTube_TaiwanVersionLaunch_SteveChen-1.jpg File:Jawed_Karim_2008.jpg, CC BY-SA 3.0, Odkaz

O pohnútkach vytvorenia videostreamovacej platformy sa na internete dozvedáme kadečo, ale väčšinou sa má za to, že keď pobrežie Indického oceánu zasiahla vlna cunami, nedali sa k tejto udalosti nájsť na internete takmer žiadne relevantné videá, hoci už v tej dobe ľudia používali digitálne fotoaparáty. Ďalším podnetom malo byť to, keď sa speváčke Janet Jacksonovej údajne náhodou podarilo odhaliť intímne partie počas vystúpenia na superbowle. Ďalšie zdroje tvrdia, že YouTube mala byť pôvodne online videozoznamka inšpirovaná službou Hot or Not.

„Služba YouTube sa začala ako startup financovaný rizikovým kapitálom, predovšetkým z investície spoločnosti Sequoia Capital vo výške 11,5 miliónov USD v období od novembra 2005 do apríla 2006,“ uvádza Wikipedia.

Prvé video YouTube s názvom Me at the zoo (preložené ako Ja v zoologickej záhrade) ukazuje spoluzakladateľa Jaweda Karima v zoologickej záhrade v San Diegu. Video bolo nahrané 23. apríla 2005 a stále je na webe dostupné:

INZERCIA

Ľudia napokon uverili, že zverejňovať na internete svoje vlastné videá má zmysel, nejednalo sa však o moderných youtuberov. Multimiliardový biznis ešte neexistoval, ale Google už vtedy vycítili príležitosť a malo správny odhad.

Iba po 18 mesiacoch od založenia spoločnosť kúpil Google za vtedy neuveriteľných 1,65 miliardy dolárov, jednalo sa o jednu z najlukratívnejších technologických akvizícií tej doby. Sídlo spoločnosti YouTube pritom bolo umiestnené nad pizzeriou a japonskou reštauráciou v meste San Mateo v Kalifornii a veľké obchody sa vraj robili na parkovisku pred domom.

Spočiatku mal YouTube sledovanosť asi 8 miliónov zobrazení denne, čo boli skvelé čísla. Ale nový web rýchlo rástol a v júli 2006 spoločnosť oznámila, že každý deň sa nahráva viac ako 65 000 nových videí a že stránka má 100 miliónov zobrazení videí denne. V máji 2010 mal YouTube už 14 miliárd videí. Zaujímavým bolo zistenie z apríla 2011 že 30% videí tvorilo 99% zhliadnutí celého webu. Akoby sa tak približne napĺňal Paretov princíp 80:20.

Podľa štúdie americkej firmy Ellacoya Networks sa dnes YouTube podieľa na celkovej prevádzke internetu z desiatich percent z celkových osemnástich, ktoré zaberá streamované video. Internetovému videu sa však neustále predpokladá veľký rast a teda aj YouTube bude ďalej expandovať.

 

Aktuálne štatistiky YouTube sú fascinujúce:

V roku 2019 mala stránka priemernú mesačnú sledovanosť 2 miliardami používateľmi.

79 percent používateľov internetu má údajne účet na YouTube (vrátane účtu Google).

Podľa 8 z 10 marketérov je YouTube najlepšou platformou pre videomarketing a až 62 percent firiem považuje YouTube za nevyhnutný pri svojej propagácii.

Až 90 percent používateľov YouTube je vo veku 18 až 44 rokov.

Každý deň si ľudia na YouTube prezrú jednu miliardu hodín videí.

Až 70 percent návštevnosti prichádza z mobilov a tabletov.

90 percent opýtaných ľudí potvrdilo, že sa vďaka YouTube dozvedeli o nových značkách a produktoch.

Každý deň je na YouTube uploadnutých 720-tisíc hodín videa – to je 500 hodín každú minútu.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »