Veda a výskum

Za cvičenie dostávali finančné odmeny. Dokázali vedci zmeniť pohybové návyky účastníkov experimentu?

Žili by ste zdravšie, keby vám za to niekto platil peniazmi?
Nevšedný experiment odhalil, čo je pre nás prirodzené.

Tvorcovia nového experimentu v USA hľadali spôsob ako motivovať členov fitnes centier k pravidelnému cvičeniu. Tridsiati vedci z pätnástich rôznych univerzít v USA zapojili do výskumu viac než 60 000 amerických návštevníkov telocviční.

Navrhli jednoduché programy, ktoré povzbudzovali účastníkov, aby si plánovali tréningy vopred. Tréning im v polhodinovom predstihu pripomenula aj textová správa. Čo myslíte, podarilo sa výskumníkom prinúť ľudí cvičiť?

Finančná odmena za cvičenie

Celý experiment bol založený na systéme plánovania, pripomienok a odmien. Automatizovaný systém odoslal pripomienky prostredníctvom textových správ pred plánovaným časom a motivačný program udeľoval body za každé cvičenie, ktoré bolo možné vymeniť za malé finančné odmeny. Výsledky novej štúdie zverejnili v časopise Nature.

„Tieto faktory zvyšujú motiváciu, obmedzujú zabúdanie a pomáhajú ľuďom plánovať vopred, aby sa vyhli prekážkam,“ povedala vedúca autorka štúdie, Katy Milkmanová, profesorka na Pensylvánskej univerzite.

Stimulácia, ktorá ponúkla za každú návštevu body v hodnote približne 0,22 amerických dolárov zvýšila podľa štúdie frekvenciu cvičenia o 9 %.

Pokiaľ účastníci experimentu vynechali len jeden deň, pri ďalšej návšteve telocvične dostali navyše 0,09 USD.

INZERCIA

Tieto body si mohli uplatniť na jednom z internetových obchodov. 45 percent intervencií výrazne zvýšilo týždenné návštevy telocvične počas štyroch týždňov, ale len osem percent účastníkov vytrvalo aj po skočení experimentu.

Túžba byť in

Jedným z ďalších úspešných zásahov bola funkcia, ktorá používateľom pripomínala, že chodiť do posilňovne je rastúci trend a cvičí čoraz viac Američanov. „Nielen peňažné odmeny, ale aj propagácia cvičenia zvýšili návštevnosť fitnes centier o 24 percent,“ vysvetlila prostredníctvom emailu Katy Milkmanová.

Zároveň dodáva, že tento typ intervencie ovplyvňuje iné aspekty psychológie než základný program plánovania, pripomínania a odmeňovania.

Reálne očakávania, lepší výsledok

Riaditeľka Boston Roybal Center for Active Lifestyle Interventions na Brandeis University, Margie Lachmanová, odporúča začiatočníkom stanoviť si najskôr malé ciele. Tie podľa nej motivujú k dlhodobému cvičeniu.

„Ak si stanovíte ciele a potom ich splníte, je to obohacujúce. Ak si stanovíte ciele, ktoré je príliš ťažké okamžite dosiahnuť, budete sa cítiť zle a sklamaní,“ vysvetľuje. Dodala, že cvičenie by malo byť niečo, čo vás baví. Milkmanová  tiež odporúča vytvoriť si plán, nastaviť si pripomienky v kalendári a v telefóne.

Cvičenie nie je len o číslach na váhe

K pravidelnému cvičeniu nás často motivujú aj dôvody, pre ktoré sme si kúpili permanentku do fitnes centra. Odporučil nám pohyb lekár, máme sedavé zamestnanie, chceme schudnúť alebo nás prehovorili kamaráti? Vytvorili sme súhrn zdravotných benefitov pravidelného cvičenia podľa webového portálu healthline.com.

Najmä v súčasnosti, keď mnohí z nás pracujú z domu, pociťujeme absenciu pohybu. Pravidelné cvičenie dokáže zmeniť nielen čísla na váhe, ale aj našu náladu. Zmierňuje stres, pocity úzkosti a depresie. S oxidačným stresom je úzko prepojená aj kvalita pokožky.

Oxidačný stres nastáva, keď antioxidačná obrana tela nedokáže úplne opraviť poškodenie buniek spôsobené zlúčeninami známymi ako voľné radikály. Tie poškodzujú  štruktúru buniek a negatívne ovplyvňujú stav pokožky. Práve mierna a pravidelná pohybová aktivita (nie intenzívna a vyčerpávajúca) zvyšuje produkciu prirodzených antioxidantov v tele, ktoré chránia bunky pokožky a zároveň odďaľujú prejavy starnutia.

Cvičenie je oveľa zdravším spôsobom chudnutia než diéty. Na rozdiel od diét, ktoré spomaľujú metabolizmus, pravidelný pohyb podporuje zdravý metabolizmus. Ľudské telo takýmto spôsobom prirodzene spaľuje väčšie množstvo kalórii. Pohyb je tiež predpokladom silných svalov a kostí a prevenciou voči osteoporóze.

Každodenné pohybové aktivity zároveň chránia pred chronickými ochoreniami, udržujú v norme krvný tlak a hladinu cholesterolu. Naopak, nedostatok pravidelného cvičenia, dokonca aj z krátkodobého hľadiska, môže viesť k výraznému zvýšeniu brušného tuku, čím sa zvyšuje riziko cukrovky 2. typu a srdcových chorôb.

Podľa výskumov by sa pohybovým aktivitám mali venovať aj starší ľudia. Starnutie, v kombinácii s oxidačným stresom a zápalom, podporuje zmeny v štruktúre a funkcii mozgu, pravidelné cvičenie naopak zlepšuje prietok krvi do mozgu, čím udržiava zdravú pamäť aj mozog.

Na záver pripomíname, že aj pri cvičení je dôležité poznať mieru. Doprajte si čas odpočinku a prispôsobte tréning svojmu zdravotnému stavu. Nezdravá závislosť na cvičení vedie k viacerým zdravotným komplikáciám, vrátane porúch príjmu potravy.

Pokračujte na ďalší príspevok »