Fun Facts
Zábavné fakty o umení, o ktorých ste asi nevedeli
Umenie možno nepatrí medzi vaše koníčky, ale s týmito zaujímavými faktami určite prekvapíte nejedného fanúšika. 1. Umenie bývalo olympijskou disciplínou Olympijské hry neboli vždy len o brušných svaloch a dopingových škandáloch. Zakladateľ moderných hier barón Pierre de Coubertin bol očarený myšlienkou, že skutočný olympionik by mal byť talentovaný umelec aj športovec. Vďaka nemu sa v… Prečítať celé
Umenie možno nepatrí medzi vaše koníčky, ale s týmito zaujímavými faktami určite prekvapíte nejedného fanúšika.
1. Umenie bývalo olympijskou disciplínou
Olympijské hry neboli vždy len o brušných svaloch a dopingových škandáloch. Zakladateľ moderných hier barón Pierre de Coubertin bol očarený myšlienkou, že skutočný olympionik by mal byť talentovaný umelec aj športovec. Vďaka nemu sa v rokoch 1912 až 1948 udeľovali medaily za športom inšpirované majstrovské diela architektúry, hudby, maliarstva, sochárstva a literatúry.
Coubertin dokonca navrhol podujatie, ktoré pozostávalo z pretekov na 14 km a písomnej eseje.
V roku 1954 sa od umeleckých súťaží upustilo, pretože umelci boli považovaní za profesionálov, zatiaľ čo olympijskí športovci museli byť amatéri. Od roku 1956 ich nahradil olympijský kultúrny program.
2. Mona Lisa má v Louvri vlastnú poštovú schránku
V priebehu rokov mnohých očaril záhadný pohľad Mony Lisy. V ošiali a zamilovanosti jej mnohí nechávali obety v podobe kvetov, básní a milostných listov. Umelec Luc Maspero vraj v roku 1852 túto náruživosť vystupňoval na nový vrchol, keď skočil z hotelového balkóna, pretože „celé roky zúfalo zápasil s jej úsmevom“.
3. Umelec Willard Wigan raz vdýchol svoje vlastné dielo
Wigan sa špecializuje na mikrosochy, ktoré sú také malé, že sa na ne treba pozerať cez mikroskop. Pri tvorbe svojich diel sa musí Wigan 100% sústrediť, spomaliť tep srdca a pracovať medzi jeho pulzmi. Dielo, ktoré vdýchol, bola Alica z filmu Alica v krajine zázrakov.
What an honour it was to make The Worlds Smallest Coronation Crown. I created the worlds smallest replica of the Queen’s coronation crown using 24-caret gold, diamond dust, silver and it was painted using the hair from a fly.#crown #London #HappyBirthdayYourMajesty pic.twitter.com/BBqpWspwu1
— Dr Willard Wigan MBE (@willardwiganMBE) April 21, 2021
4. Rímske sochy sa vyrábali s odnímateľným hlavami
Rimania zámerne vyrábali sochy s odnímateľnými hlavami. To preto, aby mohli hlavu ľahko vymeniť za inú, podľa toho, ktorý hrdina alebo panovník bol v tom čase populárnejší. Sochy, ktoré mali odnímateľné hlavy, mali zvyčajne všeobecné telo a nosili bežný kostým, takže sa hodili ku každej osobe. To je ale recyklácia!
A favourite.#thecapitolineantinous #antinous #hadrian #foundathadriansvilla #tivoli #malebeauty #perfection #greekgod #romangod #grandtour #marblebust #romanstatue https://t.co/RWctFDONuY pic.twitter.com/fzqxhvy9pl
— cella_antiques (@cella_antiques) March 12, 2020
5. Fakty o Salvadorovi Dálim
- Logo Chupa Chups navrhol Salvador Dalí. Táto spoločnosť vyrábajúca lízanky pochádza totiž z Katalánska, odkiaľ pochádzal aj on.
- Slávny umelec nemal rád deti. Ževraj zvykol navštevovať detské ihriská, na ktoré si nosil sladkostí, ktoré rád rozbaloval, oblizoval a potom ich hádzal na zem. A to všetko len preto, aby dráždil deti.
- Na svoje osobné šeky kreslil obrázky, aby ich nikto nechcel preplatiť. To mal dobre vymyslené!
Happy birthday Salvador Dalí pic.twitter.com/BwZTjr3oaC
— Salvador Dalí (@MuseuDali) May 11, 2021
6. Warholové časové kapsule
Priekopník pop-artu Andy Warhol bol známy tým, že žil svoj život tak trochu na hrane. Jeden z jeho obzvlášť obskúrnych zvykov spočíval v tom, že na konci každého mesiaca Warhol zabalil škatuľu s rôznymi predmetmi, zapečatil ju a označil dátumom. Medzi predmety, ktoré do takýchto časových škatúľ balil, patrila napríklad mumifikovaná noha, narodeninová torta Caroline Kennedyovej, kresby ikon z 50. rokov alebo nemecká kniha o zápasení zo 17. storočia.
Andy Warhol poslal náčrt raketovej lode na Mesiac. Tento projekt známy ako Múzeum Mesiaca je považované za prvé umelecké dielo, ktoré sa dostalo na Mesiac. Americký sochár Forrest Myers spolupracoval s vedcami z Bellových laboratórií na výrobe edície malých keramických dlaždíc, na ktoré boli vložené jeho kresby a kresby piatich ďalších umelcov. Uviedol, že jednu z týchto dlaždíc dal tajne ukryť vo vesmírnej lodi Apollo 12 a že zostala na Mesiaci spolu s ďalšími osobnými vecami, ktoré astronauti prevážali.
November 22, 1969: The New York Times reveals the existence of the Moon Museum. In a publicity stunt, six New York artists, including Andy Warhol, had their work smuggled to the Moon inside the Apollo 12 LM descent stage. 1/4 pic.twitter.com/adGtqcOYnq
— Chasing The Moon: The Book (@ChasingMoonBk) November 23, 2019