Zabudnite na jogu. Úľavu od stresu nám poskytnú domáci miláčikovia
Stres je bežnou súčasťou našich životov. Môže nás dohnať k lekárovi alebo motivovať k lepšiemu výkonu. Každopádne, ak stres nezvládame a stane sa z neho náš dlhodobý spoločník, ktorý ovplyvňuje prácu, rodinný život a zdravie, tak začneme vyhľadávať spôsoby, ako sa ho zbaviť. Postupne si osvojíme pojmy ako meditácia, joga či psychológ. Niekedy však zabúdame, že uľaviť nám môžu okrem… Prečítať celé
Stres je bežnou súčasťou našich životov. Môže nás dohnať k lekárovi alebo motivovať k lepšiemu výkonu. Každopádne, ak stres nezvládame a stane sa z neho náš dlhodobý spoločník, ktorý ovplyvňuje prácu, rodinný život a zdravie, tak začneme vyhľadávať spôsoby, ako sa ho zbaviť.
Postupne si osvojíme pojmy ako meditácia, joga či psychológ. Niekedy však zabúdame, že uľaviť nám môžu okrem ľudských priateľov, ktorí nám dodávajú silnú sociálnu podporu, aj chlpatí miláčikovia.
Počas pandémie boli majitelia domácich miláčikov šťastnejší
Odborníci dospeli k záveru, že zvieratá môžu poskytnúť vynikajúcu podporu, úľavu od stresu, zmierniť úzkosť a depresiu či pomôcť s pocitom osamelosti. Dokonca sú niekedy lepšími spoločníkmi ako ľudia.
Osvedčilo sa to už počas pandémie covid-19, keď sme boli izolovaní od zvyšku spoločnosti. Tí, ktorí vlastnili nejakého domáceho miláčika boli šťastnejší. Pes poskytuje určitý komfort a spoločnosť, jeho prítomnosť má priaznivý vplyv na psychiku človeka.
Život so zvieraťom prináša rôzne benefity
Už niekoľko rokov výskumy opakovane ukazujú, že domáce zvieratá poskytujú množstvo fyziologických a psychologických zdravotných výhod. Niekoľko štúdií napríklad ukázalo, že pobyt v prítomnosti psa pomáha znižovať reakciu tela na stres – zníženie srdcovej frekvencie, krvného tlaku a stresových hormónov podobných adrenalínu.
Výskum od polovice 80. rokov 20. storočia dospel k záveru, že pri hladkaní psov a spoločenskej interakcii s priateľskými zvieratami existujú pozitívne fyziologické účinky, najmä znížený krvný tlak. Dotyk – hladkanie p, sa zdal byť hlavnou zložkou takzvaného pet efektu.
Čo je pet efekt?
Pet efket odkazuje na vzájomne prospešný vzťah medzi človekom a domácim miláčikom. Niektoré zo zdravotných výhod vlastníctva domáceho maznáčika zahŕňajú – znížené hladiny cholesterolu a triglyceridov, znížený pocit osamelosti, rozšírené možnosti socializácie a výrazne lepší životný štýl (pohyb).
Mať domáce zviera môže tiež pomôcť pri zvládaní dlhodobých chorobách duševného zdravia, ako je úzkosť alebo dokonca depresia. Pozitívne interakcie medzi ľuďmi a zvieratami môžu znížiť stres, ktorý spôsobuje strach a úzkosť, ako aj zvýšiť hladiny oxytocínu – chemickej látky zlepšujúcej náladu.
Dôkazom sú aj terapeutické psy, ktoré slúžia v nemocniciach, domovoch dôchodcov či školách. Ich úlohou je znížiť stres u pacientov, klientov a študentov. Záverom jednej štúdie bolo, že obyvatelia domovov dôchodcov hlásili menšiu osamelosť, keď ich navštívili psy, ako keď trávili čas s ľuďmi.
Ponúkajú nám bezpodmienečnú lásku (čo dáš, to dostaneš)
Domáce zvieratá nezaujímajú, či máme v byte bordel, či sme dostali zlú známku alebo či sme celý deň v pyžame. Nesúdia nás, tešia sa každý jeden raz, keď nás vidia. Dokážu vytvoriť jedinečnú atmosféru, ktorú nedokáže človek. Ponúknu nám nekonečnú lásku výmenou za starostlivosť. Stanú sa naším liekom na osamelosť. A v konečnom dôsledku výskumy ukazujú, že táto bezpodmienečná láska vychádzajúca z pet efektu v nás vzbudzuje pocity radosti, teda stres v našom živote nemá taký veľký priestor.
„Zvieratá sa nezaoberajú zložitosťou ľudského života, ponúkajú nám trochu úľavy od našich svetských starostí, ako sú financie a práca,“ tvrdí veterinárka Jenna Stregowski
Duševné zdravie je pre naše zvieratká rovnako dôležité ako pre nás. Hoci nemusia mať rovnaké myšlienkové pochody a rovnaké emócie, tak veľmi jednoducho môžu skĺznuť do depresií či úzkostí. Dôvodom je nedostatočná pozornosť, sedavý spôsob života, čo stojí za frustráciou a znudenosťou chlpáčika, varuje Stregowski.