Zaujímavosti

Záhadné hrobky slávnych (1.časť)

Najvýznamnejší vodcovia histórie pochovaní na doteraz nevysvetliteľných miestach

Od úsvitu civilizácie ľudstvo ukladalo svojich najvýznamnejších vodcov do hrobiek, ktoré boli často rovnako veľkolepé a tajomné, ako životy tých, ktorí v nich odpočívajú.

Tieto hrobky, roztrúsené po celom svete, sú svedectvom o moci, bohatstve a kultúrnom dedičstve starovekých civilizácií.

Zároveň však ostávajú zahalené rúškom tajomstva, ktoré po stáročia fascinujú historikov, archeológov i širokú verejnosť. Tu sú niektoré z nich.

Veľkoleposť a strach sú kokteil emócií cisárovej hrobky. Zdroj: shutterstock.com

Mauzóleum prvého cisára Qin (Xi’an, Čína)

Prvý čínsky cisár Qin Shi Huang (cca 259 – 210 p.n.l.) zjednotil Čínu do jedného politického celku.

Na celom území štandardizoval písma, váhy, miery a mince a za jeho vlády boli postavené cesty, opevnenia a hlavné obranné múry.

Najpôsobivejším architektonickým projektom, ktorý si cisár objednal, bol však jeho vlastný rozsiahly pohrebný komplex.

Hrobky čínskych cisárov a vysokých úradníkov boli navrhnuté tak, aby replikovali ich život na zemi.

Bežné potreby, sošky predstavujúce predkov, hudobné nástroje, manželky, kurtizány a členovia dvora sa často pochovávali spolu so zosnulým.

Mauzóleum je vraj miniatúrnym zobrazením vesmíru.

8 000 vojakov slávnej terakotovej armády v životnej veľkosti bolo modelovaných podľa ľudských postáv a držia skutočné meče a kopije na ochranu cisárovej nekropoly.

Každý vojak dostal jedinečný výraz tváre, ktorý vytvára realistický dojem individuality.

Aby vyzerali ešte autentickejšie, zbrane, oblečenie a účesy sa líšia od jedného vojaka k druhému.

Táto rozsiahla terakotová armáda svedčí o absolútnej moci a veľkých ambíciách prvého cisára Číny.

Katakomby Kom el-Šokafa. Zdroj: bunniktours.com.au

Katakomby Kom el-Šokafa (Alexandria, Egypt)

Alexandria bola založená a pomenovaná na počesť Alexandra Veľkého, ktorý v 4. storočí p.n.l. dobyl Egypt.

Mesto sa preslávilo svojou nádhernou knižnicou a majákom (jeden zo siedmich divov starovekého sveta), hoci ani jeden z nich sa nezachoval.

V roku 1900 bol znovuobjavený labyrint katakomb, ktorý mohol pôvodne začať ako súkromná rodinná hrobka, ale vyvinul sa v najväčšiu grécko-rímsku nekropolu v krajine.

Komplex bol vykopaný do hĺbky približne 35 metrov, s troma úrovňami miestností a tunelov.

Telá sa spúšťali šachtou, ktorá bola obohnaná točitým schodiskom pre návštevníkov.

Dekorácie v katakombách sú nezvyčajnou zmesou staroegyptských a grécko-rímskych motívov a tém.

Napríklad egyptský boh Anubis, ktorý bol spojený s rituálmi pre mŕtvych, je zobrazený ako rímsky legionár v brnení, zatiaľ čo obrovské hady a hlavy Medúzy vytvárajú priam filmovú atmosféru.

Časť komplexu bola zasvätená gréckej bohyni Nemesis.

Macedónske kráľovské hrobky (Verghina, Grécko)

V dedinke Verghina bol v roku 1977 urobený úžasný archeologický nález.

Oblasť bola miestom starobylej kráľovskej metropoly Macedónie, Aigai, a bola osídlená už od doby bronzovej.

Po stáročia prekvitala a stala sa sídlom bohatých macedónskych kráľov.

V roku 1977 objavil grécky archeológ Manolis Andronikos množstvo hrobiek a predovšetkým impozantnú mohylu, o ktorej sa domnieval, že obsahuje pozostatky veľkého macedónskeho kráľa Filipa II., otca Alexandra Veľkého.

V dvojkomorovej hrobke bola zlatá truhla nesúca emblém macedónskej kráľovskej rodiny a obsahovala kostru muža.

V susednej komore boli pozostatky ženy v podobnej truhle.

Nasledujúce vykopávky odhalili ďalšiu hrobku podobného stavu, o ktorej sa predpokladalo, že patrí Alexandrovi IV., synovi Alexandra Veľkého.

Výskumníci, ktorí datovali prvú hrobku do roku 317 pred n. l., však vyjadrili pochybnosti o Andronikosovej identifikácii Filipa II., a pozostatky môžu namiesto toho patriť Filipovi III., nelegitímnemu synovi Filipa II.

Napriek kontroverzii nič neuberá na dôležitosti tohto nálezu, k čomu navyše hrobka obsahuje množstvo artefaktov a nádherné nástenné maľby v žiarivých farbách.

Vykopávky a nálezy na tomto mieste patria k najdôležitejším moderným objavom.

Hrobky boli v roku 1996 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Naqsh-e Rostam. Zdroj: irandoostan.com

Naqsh-e Rostam (blízko Širázzádu, Irán)

Naqsh-e Rostam je starobylé archeologické miesto nachádzajúce sa približne 12 kilometrov od mesta Persepolis v Iráne.

Je domovom štyroch veľkých kráľovských hrobiek vytesaných do skalných útesov.

Predpokladá sa, že sú to hrobky významných achaimenovských kráľov, vrátane Dareia I., Xerxesa I., Artaxerxesa I. a Dareia II. Tieto hrobky sú postavené vysoko nad zemou, čo dodáva miestu majestátny vzhľad.

Hrobky majú tvar kríža, pričom dlhé horizontálne ramená predstavujú vchod do hrobky a vertikálne rameno predstavuje samotnú pohrebnú komoru. Tento architektonický štýl je unikátny pre Naqsh-e Rostam.

Záhadné hrobky a reliéfy vytesané do skál v Naqsh-e Rostam, získali svoj moderný perzský názov zo stredovekých príbehov o perzskom hrdinovi Rostamovi.

Keď arabské armády priniesli v 7. storočí do Perzie islam, mnoho pohanských monumentov bolo zničených.

Neskôr perzskí učenci usúdili, že reliéfy predstavujú islamského hrdinu Rostama a zachovali ich.

Dnes je známe, že reliéfy, ktoré obklopujú skalné hrobky v strmej skalnej stene, predstavujú prvé a posledné fázy tohto kráľovstva.