Video platforma TikTok
Hrozí koniec TikToku v USA? Čoskoro sa bude rokovať o legislatíve, ktorá by umožnila jeho zákaz
V marci minulého roku americký Kongres vyspovedal šéfa spoločnosti ByteDance. To podnietilo bezpečnostné obavy vo viacerých krajinách.
V Spojených štátoch amerických je práve na stole legislatíva, ktorá by mohla ovplyvniť ďalšie pôsobenie aplikácie na ich trhu.
Čínska technologická spoločnosť ByteDance po prvýkrát vydala čínsku verziu aplikácie TikTok, Douyin, ešte v roku 2016. Odvtedy sociálna platforma zažila obrovský úspech, pričom len v Spojených štátoch amerických ju používa viac ako 170 miliónov ľudí.
Napriek tomu, že obe verzie aplikácie získali masívnu popularitu a priazeň mnohých používateľov, nájdu sa aj kritické hlasy. Tie upozorňujú nielen na nebezpečné výzvy, ktoré plnia jej používatelia, ale aj na bezpečnostné riziko samotnej aplikácie.
Ako sme vás informovali v predchádzajúcom článku, v marci minulého roku americký Kongres vypočúval šéfa čínskej spoločnosti Shou Zi Chewa. Zaujímalo ich, ako TikTok spravuje používateľské dáta a či ich neposkytuje vláde Čínskej ľudovej republiky.
Téma TikTok ožíva aj v tomto roku, keďže americkí zákonodarcovia sa aktuálne zaoberajú tým, ako ju regulovať. Predstavili návrh legislatívy, podľa ktorej by čínska technologická spoločnosť mala dve možnosti, medzi ktorými sa musí rozhodnúť.
Skončí TikTok v USA?
Predkladaná legislatíva si dáva za cieľ to, aby populárna video aplikácia nebola vo vlastníctve čínskej spoločnosti. Zákonodarcovia si kladú podmienku: buď bude aplikácia úplne oddelená od čínskeho vlastníka alebo ju zablokujú, uvádza portál AP News.
Toto opatrenie získalo podporu predsedu Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických Mikea Johnsona. Uviedol: „Je to dôležité, dvojstranné opatrenie proti Číne, nášmu najväčšiemu geopolitickému nepriateľovi, ktorý aktívne podkopáva naše hospodárstvo a bezpečnosť.“
Návrh pôvodne vzišiel z Výboru pre energetiku a obchodu, kde sa o ňom rokovalo. Výsledok hlasovania bol jednomyseľný v pomere 50: 0 za to, čím postúpil z výboru. Vďaka podpore predsedu Snemovne Johnsona by sa o ňom mohlo hlasovať čoskoro.
V prípade, že by došlo k schváleniu zákona, spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu, by mala v priebehu šiestich mesiacov od prijatia tohto zákona predať TikTok a ďalšie nimi vlastnené aplikácie. V opačnom prípade budú na území Spojených štátov zakázané, dodáva AP News.
Akcia vyvoláva reakciu
Portál Živé.sk informuje o tom, že aplikácia umožnila niekoľkými kliknutiami zavolať svojmu zástupcovi v Snemovni. Údajne mala od používateľov žiadať ZIP kódy (pozn. red. obdoba poštového smerovacieho čísla), aby im ponúkla kontakt na ich lokálneho zákonodarcu.
Bob Latta, predseda výboru Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod v oblasti komunikácií a technológií, kritizuje tieto kroky aplikácie. „Myslím si, že TikTok nás svojím konaním presvedčil, že máme pravdu,“ uviedol.
Avšak protiofenzíva TikToku v podobe notifikácie, ktorá vyzvala používateľov, aby „zastavili vypnutie TikToku“, zjavne dosiahla úspech. Asistent kongresmana povedal pre BBC, že ich kancelária dostala desiatky telefonátov. Jedného z kongresmanov v tejto veci kontaktovali deti.
Konanie video aplikácie odsúdila aj predsedníčka spomínaného výboru a členka Snemovne Cathy McMorris Rodgersová. Video platforma na jej kritiku zareagovala slovami: „Prečo sa členovia Kongresu sťažujú, že ich voliči nie sú vypočutí? Pri všetkej úcte, nie je to ich práca?“
Čo na to prezidenti?
V predchádzajúcom článku sme vás informovali o tom, že popredné technologické spoločnosti sa zaviazali k spolupráci. Tá sa týka zmiernenia rizika spojeného s hoaxmi a dezinformáciami, ktoré vznikli za pomoci umelej inteligencie a majú politický charakter.
V Spojených štátoch amerických sa v novembri tohto roka odohrajú prezidentské voľby. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že o post hlavy štátu sa proti sebe postavia súčasný prezident Joe Biden za Demokratickú stranu a bývalý prezident Donald Trump za Republikánsku stranu.
Podobne ako u nás, aj v USA musí prezident podpísať zákon, aby nadobudol platnosť. Čo si však o ňom myslia prezidentskí kandidáti? Biden začal svoju kampaň na TikToku počas februára, no vyjadril svoje obavy o bezpečnosť národa a povedal, že by takýto zákon podpísal.
Trump síce verí, že TikTok predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, ale je proti zákazu aplikácie, uvádza portál NPR. Odôvodňuje to tým, že by tým získalo iné sociálne médium – Facebook. Ten spolu s mnohými ďalšími médiami považuje za nepriateľa ľudí.