Mentálne zdravie
Závislosť na cukre je reálna. Môže však spôsobovať hyperaktivitu u detí?
Ľudia často konštatujú, že za neposlušnosťou detí, či dokonca ADHD, môže aj priveľa cukru.
Viaceré výskumy údajne našli spojitosť medzi nadmernou konzumáciou rafinovaných cukrov a zvýšeným rizikom ADHD, môžeme im však veriť?
Narodeninová torta, cukríky od babičky, zmrzlina za dobré známky alebo sladkosti od Mikuláša. Detské maškrtenie pôsobí neškodne, no prehnaná konzumácia sladkostí škodí nielen zubom.
Najbežnejšia mentálna choroba u detí, ktorou momentálne trpí viac než 6 miliónov detí po celom svete, môže byť podľa štúdie z roku 2019 ovplyvnená stravovacími návykmi. Zatiaľ čo vysoký príjem rafinovaných cukrov a tukov zvyšoval riziko zdôraznenia prejavov ADHD, strava bohatá na zeleninu a ovocie mala ochranný účinok.
Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, snaží sa, aby jedlo zdravo a vyvážene, no zároveň mu nedokáže úplne odoprieť cukríky alebo hranolčeky. Príležitostné maškrtenie je v poriadku, ak má dieťa sebakontrolu.
Caroline Davis vo svojej odbornej štúdii hľadala súvislosť medzi ADHD, prejedaním a následnou obezitou. Autorka došla k záverom, že práve impulzívnosť alebo nepozornosť u detí trpiacich hyperaktivitou môžu viesť k prejedaniu a závislosti na jedle. Tieto faktory súvisia so zvýšeným rizikom obezity.
Má sa pritom za to, že ADHD nie je choroba nadobudnutá, teda spôsobená stravou, životným štýlom alebo rodičovskou výchovou. Ak už dieťa hyperaktívne a nepozorné je, cukor môže tieto symptómy zvýrazniť.
Téme ADHD sme sa na UnitedLife venovali už viackrát, prečítajte si najnovšie z nich:
- Bude sa liečiť ADHD aj bez liekov? Prelomová metóda by mohla zmeniť životy detí a ich rodín
- ADHD nie je len poruchou detí. Poriadne dokáže skomplikovať život aj dospelým
- Ako fungovať s partnerom, ktorý má ADHD?
- 5 prírodných spôsobov ako bojovať s ADHD
- Je ADHD dedičné? Môže ho mať aj dospelý človek? Prejdite si s nami to najpodstatnejšie o hyperaktivite
- Deti s ADHD sú obeťami mylných predstáv v spoločnosti. Toto je 5 z nich
Dostupný jed
Sebakontrola pri konzumácii sladkostí je pre dieťa náročná. Odolať pokušeniu, keď je špajza preplnená čipsami a čokoládou, je výzva nielen pre deti, ale aj dospelých.
„Cukor je rozšírenejší, dostupnejší a spoločensky prijateľnejší ako amfetamíny alebo alkohol, a preto je ťažké sa mu vyhnúť,“ pre healthline.com vysvetľuje Alan Greene, autorka viacerých kníh a odborníčka na detské zdravie.
Môžeme byť na cukre skutočne závislí?
Svetová zdravotnícka organizácia definuje závislosť ako duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby, alebo nepremožiteľnej potreby opakovane privádzať do svojho tela príslušnú látku.
Ak teda každý deň po obede pociťujeme náhlu túžbu zjesť niečo sladké, aspoň malý koláč, teoreticky môžeme hovoriť o závislosti. Často sa stáva, že osoba chce prestať jesť sladké, no nakoniec sa aj tak potajomky vkradne do špajzy. Alebo sa sladkostí na určitý čas zriekne a pociťuje nedostatok energie.
Odborníčka na zdravú výživu a nutričná koučka, Cassie Bjork, tvrdí, že cukor môže byť návykovejší než kokaín: „Cukor aktivuje opiátové receptory v našom mozgu a ovplyvňuje tzv. „centrum odmien“, čo vedie k nutkavému správaniu. Napriek priberaniu na váhe, bolestiam hlavy a celkovej hormonálnej nerovnováhe, mozog túži po opätovnej konzumácii cukru.“
Bjork dodáva, že každá konzumácia sladkostí tieto nervové dráhy posilňuje: „Mozog čoraz viac túži po cukre a vytvára si rovnakú toleranciu ako pri iných drogách.“
Závislé potkany
To, že je cukor vysoko návykový potvrdili aj viaceré výskumy. Napríklad vedci z Princetonskej Univerzity pozorovali zmeny správania potkanov po konzumácii cukru. Výsledky experimentu ukázali, že potkany sa stali na cukre naozaj závislé.
Podobný výskum na potkanoch viedli aj profesori a študenti na Connecticut College, ktorí sa snažili objasniť potenciálnu závislosť na potravinách s vysokým obsahom cukru a tuku. Po ukončení experimentu boli obľúbené americké sušienky pre potkany rovnako návykové ako kokaín.
Hoci výskumy dokazujú, že závislosť na cukre existuje, nemožno cukor definovať ako drogu. Sacharidy, teda aj cukry, sú dôležitou súčasťou stravovania a jedlo je nevyhnutnosťou prežitia. Napriek tomu sa nachádza aj v produktoch, kde by sme ho nehľadali a preto ho zvyčajne konzumuje v nadmernom množstve.
Ako sa zbaviť závislosti?
Ak máte pocit, že cukry negatívne ovplyvňujú prejavy ADHD u vášho dieťaťa, skúste týchto 5 tipov:
- Znižujte množstvo cukrov postupne a pomaly, nie naraz
- Obmedzte konzumáciu spracovaných potravín
- Pite čistú vodu namiesto sladených nápojov
- Nahrádzajte sladkosti ovocím
- Nekupujte sladkosti do zásoby