Ilustrátor dobrodružných kníh
Zdeněk Burian a jeho svet
Zdeněk Burian patrí k najznámejším českým maliarom a ilustrátorom. Vo svojej tvorbe sa venoval hlavne ilustrovaniu dobrodružných románov. Veľmi známe sú jeho ilustrácie kníh Karla Maya, Julesa Verna, Jaroslava Foglara, Jacka Londona, Rudyarda Kiplinga a ďalších svetových autorov. Medzinárodného uznania sa Burianovi dostalo predovšetkým za jeho rekonštrukcie prehistorických zvierat a rastlín, ktoré vytváral v spolupráci… Prečítať celé
Zdeněk Burian patrí k najznámejším českým maliarom a ilustrátorom. Vo svojej tvorbe sa venoval hlavne ilustrovaniu dobrodružných románov. Veľmi známe sú jeho ilustrácie kníh Karla Maya, Julesa Verna, Jaroslava Foglara, Jacka Londona, Rudyarda Kiplinga a ďalších svetových autorov. Medzinárodného uznania sa Burianovi dostalo predovšetkým za jeho rekonštrukcie prehistorických zvierat a rastlín, ktoré vytváral v spolupráci s paleontológom Jozefom Augustom.
Jeho podrobné kompozície ukazovali praveké krajiny obývané prehistorickými zvieratami. Zdeněk Burian vedel výborne zachytiť presné vedecké detaily. Napriek tomu, že v dielach venuje veľkú pozornosť detailom, sú jeho obrazy živé, farebné, často s dramatickým nebom alebo rozvírenými mrakmi.
Mnohé z jeho obrazov dinosaurov sa stali ikonickými a sú známe aj mimo paleo-umeleckej komunity. Okrem dinosaurov sa venoval aj rekonštrukcii pravekých období. Maľoval aj prehistorických cicavcov, vyhynutých obrovských vtákov, starodávne moria a ranných predkov ľudí.
Obrazy boli natoľko realistické a presvedčivé, že sa používali aj v školách na hodinách dejepisu a úspešne popularizovali vedu v časopisoch, knihách či na plagátoch. Svojich divákov a priaznivcov si získal po celom Československu, ale aj medzi zahraničnou vedeckou komunitou.
Technika ilustrovania
Zdeněk Burian ilustroval väčšinu svojich kníh pomocou techniky gvaše. Je to technika podobná maľovaniu vodovými farbami. Farby podobné vodovým farbám sú zmiešané s krycou bielobou. Farby sú hustejšie a sýtejšie. Veľa obrazov namaľoval technikou perokresby, pri ktorej je vidieť každý ťah a detail. Online galériu gvašových diel si môžete pozrieť aj tu.
Život
Zdeněk Burian sa narodil v roku 1905 v Kopřivniciach v Československu. Od útleho detstva vynikal v oblasti umenia. Mesto, v ktorom sa narodil, hralo veľkú úlohu pri jeho fascinácii prehistorickým životom. Kopřivnice sa považuje za jedno z prvých osídlení raného človeka v praveku. Toto mesto bola prvá skutočná inšpirácia pre začínajúceho mladého umelca, ktorý sa neskôr stal majstrom rekonštrukcie fosílií.
Vo svojich 14 rokoch bol pre svoj výnimočný talent prijatý na prestížnu Akadémiu výtvarných umení v Prahe. V 15 rokoch ilustroval svoju prvú obálku knihy. Štúdium na akadémii výtvarných umení však nedokončil a v 16 rokoch sa začal živiť ako ilustrátor.
Burianov talent spočíval najmä v tom, že jeho práca dokázala preniknúť do mysle diváka, umožnila mu vidieť dávne svety a vytvorila priestor pre fantáziu. Nedá sa mu uprieť obrovský vplyv na mladú generáciu. Vďaka čomu začalo veľa mladých ľudí čítať knihy a zaujímať sa prehistorický svet.
Medzi Burianove majstrovské diela patrí aj dielo Křováci, ktoré podáva obraz raného človeka. Obrazy sú zasadené do hlbokých tónov hnedej a horčicovej farby a zobrazuje predkov súčasného človeka. Na Burianových maľbách nie je zobrazená divokosť, ale hlboká úcta k spôsobu, akým sa prví osadníci snažili uživiť. Maľby tiež majú za cieľ zobraziť potravinový reťazec a životný cyklus vtedajšej doby.
Burianosaurus
Na počesť vplyvného a nadčasového diela, ktoré vytvoril Zdeněk Burian, bol v roku 2017 prvýkrát pomenovaný dinosaurus objavený v Čechách. Fosílie tohoto dinosaura boli objavené v roku 2003 pri Kutnej Hore. Išlo o menšieho dinosaura, ktorý žil v období neskorej kriedy (asi pred 95 miliónmi rokov). Názov dostal po Burianovi a paleontológovi Jozefovi Augustovi: Burianosaurus augustai (doslova „Burianov a Augustov jašter“)