Národné jedlá
Známe (aj menej známe) národné jedlá z celého sveta
Prečo sú niektoré jedlá považované za národné? Národné jedlá sú kulinárskou a do istej miery aj kultúrnou identitou každej krajiny. Existujú však krajiny, ktoré národné jedlo nemajú. V takomto prípade niektoré z jedál nadobudli taký veľký význam, že sú považované za de facto (aj keď neoficiálne) národné jedlo. Pri niektorých z nich sa rozhodovalo… Prečítať celé
Prečo sú niektoré jedlá považované za národné?
Národné jedlá sú kulinárskou a do istej miery aj kultúrnou identitou každej krajiny. Existujú však krajiny, ktoré národné jedlo nemajú. V takomto prípade niektoré z jedál nadobudli taký veľký význam, že sú považované za de facto (aj keď neoficiálne) národné jedlo. Pri niektorých z nich sa rozhodovalo prostredníctvom verejného hlasovania organizácií (vládnych, ale aj mimovládnych).
Zatiaľ čo krajiny ako Španielsko a Mexiko majú národnú kuchyňu spoločnú, pri niektorých je zložité vybrať iba jedno národné jedlo. Príkladom je Taliansko či India, ktorých kulinárske kultúry sú viac ako rozmanité. Ďalej v takom Anglicku alebo Spojených štátoch amerických je množstvo etnických skupín a národné jedlá môžu odrážať tzv. „melting pot“ (taviaci kotlík) viacerých kultúr.
Každé národné jedlo je pevne spojené s konkrétnou krajinou a považovať ho za národné je možné z rôznych dôvodov:
- hlavným dôvodom je, že ide o typické jedlo, ktoré sa vyrába z miestne dostupných potravín a je ho možné pripraviť osobitým spôsobom – napríklad plody mora (fruits de mer), podávané pozdĺž západného pobrežie Francúzska
- obsahuje konkrétnu ingredienciu, ktorá je vyrábaná lokálne, napríklad taká juhoamerická paprika, ktorá je pestovaná v európskych Pyrenejach
- je podávané ako sviatočná kulinárska tradícia, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva (napr. švajčiarske fondue) alebo v rámci náboženských zvykov (židovský sviatok Pesach)
- bolo propagované ako národné samotnou krajinou – napríklad spomínané fondue je národné jedlo Švajčiarska (uznané Švajčiarskym syrovým zväzom v 30. rokoch 20. storočia)
Národné jedlá sú súčasťou identity a sebaobrazu každého národa. V čase budovania európskeho impéria, si tak národy vytvorili národnú kuchyňu s cieľom odlíšiť sa od svojich rivalov.
1. Čína – Pekinská kačica (Peking Duck)
Čína sa takisto vyznačuje množstvom ryžových jedál, avšak ich špecialitou je pekinská kačica. Recept bol kompletne zhotovený ešte za čias dynastie Ming a pozostáva z dvoch krokov. Kačicu je potrebné napumpovať vzduchom, aby sa koža oddelila od tuku. Následne sa glazovaná kačica (napr. maltózovým sirupom) pečie dovtedy, kým koža neostane tenká a chrumkavá. Ako príloha slúži sladká fazuľová omáčka s jarnou cibuľkou a plackami. Doplňujúcou prílohou môžu byť uhorkové tyčinky.
2. Rusko – Pelmene (Pelmeni)
V Rusku zaručene existuje vec, na ktorej sa ľudia dokážu zhodnúť – pelmene. Toto knedľové jedlo údajne pochádza zo Sibíri a je základným kameňom ruskej kuchyne. Knedle sa plnia najčastejšie mletým hovädzím, bravčovým alebo aj kuracím mäsom. Plnka je ochutená soľou a korením, prípadne hubami či cibuľou. Hotové jedlo sa konzumuje s kyslou smotanou.
3. Írsko – Írsky guláš (Irish stew)
Ide o hustý vývar z pomaly vareného baranieho (jahňacieho) mäsa s cibuľou, zemiakmi a petržlenovou vňaťou. Dnes Irish stew často obsahuje aj inú zeleninu – napríklad mrkvu. Čo sa týka mäsa, kuchári ho zvyknú pred samotnou prípravou najskôr opiecť. Tento pokrm je „klasikou“ v írskych puboch po celom svete. Jedným z vyhľadávaných miest v Dubline, kde sa dá (nielen) írsky guláš vychutnať je Shebeen Chic na George’s Street.
4. Španielsko – Paella
Národné jedlo Španielska je známe azda po celom svete. Toto ryžové jedlo sa varí vo veľkej plytkej panvici a originálny recept pochádza z Valencie. Tradične sa doňho pridávalo mäso z králika alebo kuracie, dnes sa preferujú recepty obsahujúce i morské plody. Mäso a ryža sa dusia spolu s fazuľou – postupne sa pridáva červená paprika, šafran, rozmarín (na ozdobu), cesnak či paradajky.
5. Malajzia – Nasi Lemak
Nasi lemak znamená v preklade „bohatá ryža“, čo je v skutočnosti výstižné, pretože toto ryžové jedlo patrí k sýtym pokrmom. Recept z malajskej kuchyne pozostáva z ryže uvarenej v kokosovom mlieku s listami pandanu (ale aj s citrónovou trávou, zázvorom či inými voliteľnými koreninami). Servíruje sa s mäsom, praženými arašidmi, zeleninou alebo morskými plodmi. Často sa podáva s vajíčkom uvareným natvrdo a sambalovou omáčkou (omáčka na báze čili).
Zdroje: www.nationalgeographic.com, www.farandwide.com , www.tastessence.com
Zdroj titulnej fotografie: www.pixabay.com