Sexuálna edukácia

Zníženie alebo strata libida…ako na to?

Sex je veľmi dôležitou súčasťou života každého dospelého človeka. Viac ako polovica populácie sa vo svojom živote aspoň raz stretne so stratou libida. Znížené libido alebo znížený sexuálny apetít sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. V modernej dobe žijeme rýchlym tempom života a často zabúdame na to, aký je sex dôležitý. Pri dlhodobom… Prečítať celé
Vydané 22. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Sex je veľmi dôležitou súčasťou života každého dospelého človeka. Viac ako polovica populácie sa vo svojom živote aspoň raz stretne so stratou libida. Znížené libido alebo znížený sexuálny apetít sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. V modernej dobe žijeme rýchlym tempom života a často zabúdame na to, aký je sex dôležitý.

Pri dlhodobom vzťahu, je bežné, že to vzrušenie, ktoré bolo na začiatku, sa už pomaly vytráca. Ľudia sú zaneprázdnení sami sebou, prácou, deťmi a neraz sa prestanú v dostatočnej miere venovať partnerovi. Vtedy, nastávajú problémy aj v posteli a v najhoršom prípade, keď si partneri k sebe cestu nenájdu, takéto vzťahy sa končia rozchodom.

Dôležité je naznačiť, že sexuálna túžba je veľmi individuálna a subjektívna. Niekto túži po sexe každé tri hodiny a niekomu práve stačí, keď má sexuálny styk iba raz za týždeň. Aj jeden aj druhý prípad je v najlepšom poriadku, pokiaľ stále nejaká chuť na sex existuje. Problém nastáva, keď osoba celkom stratí záujem o sex, sexuálnu fantáziu a nepociťuje žiadnu rozkoš pri sexuálnom styku.

 

Ako sa prejavuje znížené libido?

  • Človek nemá záujem o akúkoľvek sexuálnu aktivitu, vrátane masturbácie,
  • nemá žiadne sexuálne myšlienky ani fantázie alebo sny,
  • následne, pociťuje nespokojnosť s nedostatkom sexuálnej aktivity a fantázie.

 

INZERCIA

Príčiny nízkeho libida môžeme rozdeliť do troch skupín: fyzické, psychické (emocionálne) a partnerské problémy.

 

Fyzické dôvody

K zníženiu sexuálnej chuti môžu prispieť rôzne ochorenia, užívanie liekov, vyčerpanosť z každodenných závezkov, nezdravý životný štýl.

Je samozrejmosťou, že keď je človek chorý, nemá chuť na sex. Otázne ale je, či sú tie ochorenia chronické alebo akútne a či sa snažíme ich vyliečiť alebo nie. Keď nejde o závažnejšie choroby, mali by sme sa snažiť dostať chorobu pod kontrolu a zabrániť jej, aby utýkala na náš život.

Ak je problém hormonálneho charakteru, treba sa poradiť s endokrinológom. So zodpovedajúcou liečbou, sa hormóny dajú dostať do fyziologických hraníc.

Pri konzumácii rôznych liekov, alkoholu, drog môže takisto dôjsť k zníženiu libida. Lieky vo väčšine prípadov nie je možné vysadiť, ale je možné, v kozultácii s lekárom, vymeniť za iný liek s podobným účinkom. Na druhej strane, alkoholu a drogám sa vieme vo veľkom vyhýbať, takže keď pocítime niektoré z príznakov nízkeho libida, treba sa snažiť, tieto škodlivé veci eliminovať z každodenného života.

Ešte jeden z fyzických dôvodov je málo spánku. Keď človek nie je dobre vyspatý, často je hneď z rána unavený. Únava zabíja chuť na sex.

 

Psychické (emocionálne) dôvody

V živote je veľmi dôležité, ako máme nastavenú myseľ. Hovorí sa, že väčšina problémov a chorôb pochádza z hlavy. Toto zatiaľ dokázané nie je, ale každý z nás bude súhlasiť s tým, že sa veľakrát problémy vyriešili „samé”, až keď sme vo svojoj hlave mali jasno. Každopádne, treba o tom pouvažovať a snažiť sa žiť v harmónii so svojím telom a mysľou.

Najčastejším a najdôležitejším psychickým dôvodom na zníženie libida, je nepochybne stres. Moderný život v 21. storočí je plný stresu. Následne, sa ten stres prejaví aj na našom zdraví a prinesie so sebou veľa negatívnych vecí. Aby sme tomu predišli, treba sa naučiť stres kontrolovať. Nie každý to môže sám, ale na to existujú psychológovia a psychoterapeuti. V súčasnej dobe, už ľudia konečne prestali brať týchto odborníkov ako doktorov pre bláznov. Je celkom normálne, že sa potrebujeme s niekým porozprávať, kto nás navedie na správny smer a pomôže nám vysporiadať sa s vecami okolo nás. Psychoterapia nie hamba!

Ďalším, veľmi vážnym psychickým dôvodom je nespokojnosť so svojím telom. V rozlišných situáciách v živote, sa môže prejaviť nespokojnosť so svojím výzorom. Najčastejšie sa s tým stretávame pri starnutí alebo keď priberieme a naopak keď príliš schudneme. Ak sa s tým nevieme vyrovnať, začíname mať z toho komplexy a toto nás odvedie k úzkosti a dokonca, aj k depresii. Samozrejme, aj tomuto vieme predísť, či už prácou na svojom tele, alebo sa musíme naučiť mať radi sami seba, aj s niekoľkými kilami navyše.

 

Partnerské problémy

Je väčšia pravdepodobnosť že vzťah bude dobre fungovať, ak je v ňom pravidelný sex. Keď sú vo vzťahu problémy, je ťažké túžiť po partnerovi. Časté hádky, nedôvera, nedorozumenie narúšajú stabilitu vzťahu a sex častokrát, začína absentovať. Taktiež, keď partner nevie uspokojiť naše potreby a túžby, alebo v prípade rutiny v spálni, prichádza ku zníženej chuti za sexom, hnevu a sklamaniu.

Kľúčom je komunikácia. Ak vo vzťahu stále pretrváva láska a vzájomná úcta, partneri by sa mali rozprávať o svojich problémoch a hľadať spoločné riešenie. Kompromis vo vzťahu musí existovať, takže musíme vedieť, že možno, na vyriešenie danej situácie, budeme musieť urobiť nejaký ten ústupok aj my. Snažte sa skúšať nové veci, experimentovať, možno aj prekročiť svoju komfortnú zónu. Nebude to ľahké, ale isto uznáte, že výsledok stojí za to. :)

 

Aj keď to tak možno nevyzerá, sex je veľmi dôležitou súčasťou života a často vie veľa vecí napraviť. Je iba na nás, či budeme žiť aktívnym sexuálnym životom a samym tým, aj v harmonickom vzťahu, alebo sex nebudeme brať ako jeden z faktorov úspešného spolunažívania a pustíme sa do rúk radu problémov a znechutenia z partnerského života.

 

Zdroje: slovenskypacient.sk, vysetrenie.zoznam.sk, zdravoteka.sk, stetoskop.info

Pokračujte na ďalší príspevok »