Zoznámte sa so švédskou kráľovskou rodinou
Najvýznamnejšou kráľovskou rodinou na svete by nepochybne boli Mountbatten-Windsorovci – rodina zosnulej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa, vojvodu z Edinburghu. S výnimkou pápeža Vatikánskeho mestského štátu vedú kráľovské rodiny až 43 štátov. Jednou z nich je švédska kráľovská rodina na čele s kráľom Carlom XVI. Gustafom a kráľovnou Silviou – a tiež sa často… Prečítať celé
Najvýznamnejšou kráľovskou rodinou na svete by nepochybne boli Mountbatten-Windsorovci – rodina zosnulej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa, vojvodu z Edinburghu. S výnimkou pápeža Vatikánskeho mestského štátu vedú kráľovské rodiny až 43 štátov. Jednou z nich je švédska kráľovská rodina na čele s kráľom Carlom XVI. Gustafom a kráľovnou Silviou – a tiež sa často dostávajú na titulky magazínov. Pozrite sa na krátkeho sprievodcu švédskou kráľovskou rodinou.
Kráľ Carl XVI Gustaf
Kráľ Carl XVI. Gustaf, ktorý nastúpil na trón v roku 1973, keď mal iba 27 rokov, je najdlhšie vládnucim panovníkom vo švédskej histórii. Na titulky novín sa dostal v októbri minulého roka – rozhodol, že jeho päť vnúčať nebude súčasťou kráľovského domu. To znamenalo, že deti princeznej Madeleine, Christophera O’Neilla, princa Carla Philipa a princeznej Sofie by stratili svoj štatút a nemali by nárok na apanáž – ročnú sumu financovanú daňovými poplatníkmi, ktorú dostávajú členovia kráľovského domu. Podľa kráľovských pozorovateľov bol tento krok reakciou na kontrolu rastúceho počtu členov kráľovskej rodiny, ktorí sú platení za oficiálne povinnosti. Deťom to tiež poskytlo slobodu venovať sa vlastnej kariére a žiť bežný život. Kráľovský pár si v decembri opäť získal srdcia, keď odletel komerčným letom do Indie a kráľa videli, ako si na letisku nesie vlastnú batožinu.
Kráľovná Silvia
Kráľovná Silvia, manželka kráľa Carla Gustafa, spoznala kráľa počas letných olympijských hier v roku 1972, kde bola tlmočníčkou a hostiteľkou – hovorí šiestimi jazykmi vrátane svojej rodnej nemčiny, francúzštiny a španielčiny. Je prvou švédskou kráľovnou, ktorá mala profesionálnu kariéru pred jej kráľovskou úlohou. Potom korunný princ, kráľ Carl Gustaf, v rozhovore vysvetlil, že to jednoducho „cvaklo“, keď sa stretli. Zábavný fakt – ikonická švédska hudobná skupina Abba venovala prvé vystúpenie Dancing Queen ako poctu budúcej kráľovnej na predsvadobnom gala.
Ako člen kráľovského domu sa kráľovná zaujíma o mladých a starších ľudí. Jej cieľom je inšpirovať a posilniť mládež pri rozhodovaní o zdravom živote. Zameriava sa aj na zlepšovanie kvality života osôb postihnutých demenciou a ich rodín.
Korunná princezná Viktória, vojvodkyňa z Västergötlandu
V dôsledku zavedenia absolútneho prvorodenstva do aktu o nástupníctve v roku 1980 sa korunná princezná Viktória, narodená v roku 1977, stane prvou ženou, ktorá nastúpi na švédsky trón od roku 1720, a treťou v histórii kráľovstva. Princezná trpí dyslexiou – podobne ako jej otec kráľ Carl Gustaf a brat Carl Philip – a prosopagnóziou, ktorá jej sťažuje zapamätanie si mien a tvárí. Napriek tomu, že to označila za „veľkú nevýhodu“ v jej postavení, tieto podmienky nezabránili kráľovskej vláde vykonávať svoje povinnosti ako dedič trónu. Pravidelne sa zúčastňuje Poradnej rady pre zahraničné veci a informačných rád s ministrami vlády a zastupuje Švédsko na oficiálnych zahraničných cestách.
Princ Daniel, vojvoda z Västergötlandu
Manžel Victorie, princ Daniel, bol osobným trénerom princeznej a zakladateľom siete posilňovní Balance v Štokholme. Správy o tom, že pár spolu randí, sa prvýkrát objavili v roku 2002 a na pár sa zamerali švédske médiá. Daniel nepochádzal z kráľovskej rodiny, ani zo šľachty. Z Danielovho obyčajného postavenia si vtedy robili srandu a očividne sa mu táto pozornosť nepáčila. Victoria tiež potvrdila v biografii Victoria—Queen of the Time z roku 2009, že jej rodičia mali obavy, či je Daniel dobrý.
Princezná Estelle, vojvodkyňa z Östergötlandu
Osemročná princezná Estelle je najstarším dieťaťom Viktórie a Daniela, druhej v poradí na švédsky trón. Narodenie Estelle, ktorá je tiež držiteľkou titulu vojvodkyňa z Östergötlandu, sa oslavovalo s veľkou pompou, pretože bola prvou ženou v kráľovstve narodenou s právom zdediť trón. Je to preto, že Švédsko v roku 1980 prijalo absolútnu prvorodenosť. Tá umožovala, aby najstaršie dieťa bolo prvé v línii nástupníctva bez ohľadu na pohlavie.
Princ Oscar, vojvoda zo Skåne
Mladšie dieťa Victorie a Daniela, štvorročný princ Oscar, je po svojej staršej sestre Estelle tretím v poradí na švédsky trón. Jeho krstnými rodičmi sú korunný princ Frederik z Dánska, nórska korunná princezná Mette-Marit, švédska princezná Madeleine, Viktóriin bratranec Oscar Magnuson a Danielov bratranec Hans Åström.
Princ Carl Philip, vojvoda z Värmlandu
Princ Carl Philip sa narodil v máji 1979 a je jediným synom kráľa Carla Gustafa a kráľovnej Silvie. Športovec, ktorý sa okrem iných športov venuje aj lyžovaniu a automobilovým pretekom, dokončil v roku 2003 „Vasaloppet“ vo Švédsku – najdlhšie preteky v behu na lyžiach na svete a v roku 2011 absolvoval celú sezónu Porsche Carrera Cup Scandinavia. Dokonca sa zaviazal k celej sezóne 2020 v Porsche Carrera Cup Scandinavia. 41-ročný princ je ženatý s bývalou modelkou Sofiou Hellqvist a má dve deti, princa Alexandra a princa Gabriela.
Princezná Sofia, vojvodkyňa z Värmlandu
Manželka Carla Philipa princezná Sofia má kontroverznú minulosť ako modelka pre pánsky magazín Slitz a súťažiaca v reality šou v Paradise Hotel. Aj preto bola predmetom skúmania, keď sa jej vzťah s princom v roku 2010 potvrdil. V New Yorku študovala účtovníctvo so špecializáciou na rozvoj podnikania a pracovala ako certifikovaná inštruktorka jogy. Zaujímala sa aj o globálnu etiku, štúdium detí a mládeže či Dohovor OSN o právach dieťaťa v teórii a švédskej praxi. Študovala rodové a medzinárodné vzťahy na Štokholmskej univerzite, čím preukázala svoj záujem o problematiku detí a mládeže.
Princezná Madeleine, vojvodkyňa z Hälsinglandu a Gästriklandu
Princezná Madeleine, najmladšie dieťa kráľa Carla Gustafa a kráľovnej Silvie, je siedme v následníckej línii. V roku 2006 ukončila bakalársky titul z dejín umenia, etnológie a moderných dejín. Neskôr pokračovala v štúdiu detskej psychológie na Univerzite v Štokholme. Je tiež jazdkyňou, ktorá súťažila v parkúrovom skákaní. Charitatívna práca princeznej sa z veľkej časti sústreďuje okolo detí – je patrónkou neziskovej organizácie, ktorá udeľuje želania deťom a dospievajúcim s kritickými chorobami. Spoluzakladala aj kampaň na zvýšenie povedomia o sexuálnom zneužívaní detí. Madeleine je vydatá za amerického finančníka Christophera O’Neilla a má tri deti.